Äripäev • 21. mai 2016 kell 13:00

Nädal graafikutes: varimajandus kasvab ja vaidlus rahamasinat ei peata

Ümbrikupalk  Foto: PantherMedia/Scanpix

Kui varimajanduse kasv võib näo pikaks venitada, siis investoreid peaks rõõmustama börsifirmade edu ja võimalus spordiklubidesse investeerida.

Varimajandus pöördus ootamatult kasvule - värskest uuringust selgus, et ettevõtjate hinnangul kasvas mullu Eestis varimajanduse osakaal. Riias asuva Stockholmi majanduskooli uuringust nähtub, et varimajanduse osakaal Eestis ja Leedus kasvas mullu hinnanguliselt ligi 15 protsendini. Lätis varimajanduse osakaal vähenes, kuid see oli siiski suurim Balti riikides – 21,3 protsenti.

Tallinna Vee saatus: kull või kiri?

Menukas börsifirma Tallinna Vesi peab riigiga kallist kohtuvaidlust, mille tulemusel võib ettevõtte väärtus nii pööraselt tõusta kui ka valusalt kukkuda.

Lühidalt ja lihtsustatult kokkuvõetult vaidlevad Tallinna Vesi ja Eesti riik vee hinna üle. Kui ettevõtte hinnangul peaks see juba praegu olema kõrgem, siis konkurentsiameti hinnangul madalam.

Hoolimata kohtuvaidlusest on ettevõtte aktsia sel aastal märkimisväärselt kerkinud.

Riigi riskirahaga spurdib finišisse uus tiim

Arengufondi nõukogus juba 2014. aasta augustis vastu võetud otsus, et investeerimisettevõtte SmartCap tegevus tuleb ümber teha, liikus sel nädalal suure sammu edasi, kui SmartCapi juhatuse liikmed Antti Perli ja Mari Vavulski tutvustasid reorganiseerimisplaane. Kõige olulisem muutus tähendab, et riik lõpetab SmartCapi kaudu riskikapitali investeeringud otse ettevõtetesse ja raha hakatakse paigutama fondifondi tüüpi mudeli kaudu kiirenditesse.

Veel enne aga toimub oluline muutus senise investeerimistegevuse juhtimises. SmartCapil on kavas anda fondivalitsemine erakätesse, selleks korraldatakse avalik konkurss.

Ettevalmistusi tehakse ka SmartCapi tõstmiseks Arengufondi alt KredExi alla. Enne on Arengufondi all plaanis SmartCap reorganiseerida ning tõsta seejärel KredExi koosseisu, milleks on vaja muuta seadust.

Milliseid klubisid saavad fännid endale soetada?

Spordiklubi omamine on üldjuhul ülirikaste hobi, kes on klubi ostmise nimel valmis kulutama miljardeid dollareid. Tavafännid, kes käivad staadionitel ja saalides oma lemmikutele kaasa elamas, endale sellist luksust lubada ei saa.

Õnneks on moodus, kuidas tõsiusksed fännid võivad saada lemmikklubi omanikeringi ja seda suhteliselt vähese raha eest. Mõistagi käib jutt spordiklubidest, mis on oma väärtpaberid teinud kaubeldavaks avalikul turul ehk börsil.

Hetkel kuum