Urmo Andressoo • 15. juuni 2016 kell 14:45

Kümme farmerit ostsid lihatööstuse

Ühistu Eesti Lihatööstuse nõukõgu esimehe Urmas Lahe sõnul uuestisünni läbi teinud lihatööstuse prioriteet Eesti turg. Uute toodetega lubas ta avalikkuse ees olla sügisel  Foto: Raul Mee/Äripäev

Aprillis sundpuhkusele läinud Vastse-Kuuste lihatööstuse ostis Atria Eesti käest kümne kodumaise seafarmeri loodud ühistu.

Spetsiaalselt lihatööstuse ostu nimel loodud Ühistu Eesti Lihatööstus nõukogu esimehe Urmas Lahe sõnul oli ühistu loomise ideed arutatud omakeskis juba 10-15 aastat. „Kui Ollega (Atria Eesti ASi juhatuse esimees Olle Horm – toim.) ministeeriumis kõrvuti istusime, rääkis ta mulle, et müüb Vastse-Kuuste maha,“ selgitas Lahe ostuplaani sünnilugu. „Siis ma ütlesin talle, et ta sellest esialgu väga kõva häälega ei räägiks – konsulteerin tööstuse võimaliku ostmiste üle kolleegidega.“

Lahe sõnul koondab taasavatav tehas enda alla 125 000 siga, mis moodustab umbkaudu poole Rakvere Lihakombinaadi aastasest töötlusest. Planeeritud mahu täitmiseks loodetakse järk-järgult tööle tagasi võtta aprillis koondatud nelikümmend töötajat. „Kui kõik läheb hästi, siis võimalusel suudame luua kuni 100 töökohta,“ avaldas Laht.

Lahe sõnul hakkab tootmine pihta sügisel. Selleks ajaks peaks avalikuks esitluseks valmis olema ka toodete sortiment, mis hakkab kandma uut kaubamärki. „Otsustasime, et vana bränd jääb müüjatele,“ sõnas Laht, uute omanikena soovitakse liikuda ka uue kaubamärgi loomise suunas. „Eks rahvakeeles hakatakse seda ikka kutsuma Vastse-Kuusteks,“ arvas Laht.

Tehingu hind on saladus

Pool aastat kestnud ning Lahe sõnade kohaselt „mastaapi arvestades väga jooksvalt ja konstruktiivselt kulgenud“ tehingu hinda osapooled avalikustada ei soovinud. „Võin öelda nii palju, et see jäi 0-10 miljoni euro vahele ning, et see oli mõlemale poolele sobilik – muidu poleks ostmiseks läinud,“ muheles Laht. Ostu rahastasid Maaelu Edendamise Sihtasutus, Tallinna Äripank ning uued omanikud ise.

Tööstuse sihtturuna näeb Laht kodumaad. „Oleme toodete eksportimist juba arutanud, huvi on tuntud nii Lätist kui ka Rootsist, kuid meie selge prioriteet on ikkagi Eesti siseturg,“ sõnas Laht.

Uute omanike sõnul on tegu esimese ühistu vormis lihatööstusega taasiseseisvunud Eestis. Ühistu põhimõtte kohaselt on Lahe sõnul võimalik ka tulevikus uutel liikmetel liituda, kuid ta arvas, et seda lähima kahe aasta jooksul ei juhtu. „Ehk siis, kui meie esimesed majandusnäitajad on kohal ja plussis, tekib ka huvi,“ sõnas Laht.

Müüjat konkurents ei morjenda

Tehingu lõpule jõudmise üle oli rahul ka Atria juhatuse esimees Olle Horm. „Sealihatööstuses on olnud rasked ajad ning on tulnud vastu võtta raskeid otsuseid,“ sõnas Horm. „Meil oli suur hirm, mis saab Vastse-Kuuste tehasest, kui me olime otsustanud tootmise Valka üle viia. Meie suureks rõõmuks aga kolleegid seakasvatajad organiseerusid ning otsustasid Vastse-Kuuste tehases tööd jätkata,“ lisas ta.

Taassündinud lihatööstuses näeb Horm küll tulevikus konkurenti, kuid tema sõnul tekitab talle heameelt teadmine, et endised Atria töötajad saavad loodetavasti uue kaubamärgi all tööd jätkata. „Samuti loodan, et varsti lõpeb olukord, kus eestimaised elusad sead eksporditakse ning surnud ja külmutatud sead tuuakse sisse,“ lausus Horm.

Alates 1994. aastast Põlvamaal tegutsenud Vastse-Kuuste lihatööstus oli Vastse-Kuuste valla suurim ettevõte, mille sulgemisel tänavu aprillis kaotas lisaks mullu sügisel koondatutele töö nelikümmend inimest. 2008. aastal sai Vastse-Kuuste kaubamärgi omanikuks Atria Eesti AS, järgneval aastal sai aga Vastse-Kuustes koos Wõro ja Valga lihatööstustega ühiseks juriidilise isikuks Atria Eesti AS nime all.

Kümne ostja hulka kuuluvad:

Viru Mölder OÜ

SF Pandivere OÜ

FIE Haameri Talu

Hinnu Seafarm OÜ

Markilo OÜ

Saimre Seakasvatuse OÜ

Kupna mõis OÜ

Valjala Seakasvatuse OÜ

Saare Peekon OÜ

Jampo Seakasvatuse OÜ

 

Hetkel kuum