Kadi Neemre • 2. august 2016 kell 19:19

Investorid on keskpankades pettunud

Foto: EPA

Jaapani hiljutine katse stimuleerida majanduskasvu ebaõnnestus ning see tuletab meelde fakti, et globaalsetel poliitikutel on majandudkasvu ergutamiseks järele jäänud vaid piiratud hulgal vahendeid.

Poliitikud on viimastel päevadel avaldanud mitmeid plaane inflatsioonimäära kasvu kiirendamiseks lootuses süstida majandusesse pisut optimismi.

Täna teatas valitsus 274 miljardi dollarini ulatuvast fiskaalsüstist; Jaapani keskpank aga teatas eelmisel nädalal oma plaanist kahekordistada börsil kaubeldava fondi osakute ostu  ligi 60 miljardile dollarile.

Tasuks said nad tugevama valuuta, kukkunud globaalsed aktsiate hinnad ja võlakirjade tootlikkused ning pettunud turu, et Jaapani juhid ei olnud valmis tegema enamat pikaaegselt kannatanud majanduse heaks.

Jaapan on üritanud oma majandust ergutada lugematul arvul kordadel viimase 25 aasta jooksul, kuid pikaajalisi tulemusi need andnud ei ole.

Hoolimata kõigist ettevõetud sammudest, on riigi majandus kasvanud vaevalt 1% aastas.

Ka USAs ei ole mitmed majanduse ergutamise paketid märkimisväärseid tulemusi andnud.

Föderaalreserv seisab nüüd aga silmitsi usaldusprobleemiga ehk investorid ei kahtle mitte ainult Föderaalreservi võimekuses majanduskasvu probleemidega tegeleda vaid küsimus seisneb ka poliitiliste avalduste tõepärasuses, prognooside paikapidavuses ning kahtlustes, kas keskpank suudab ootamatu kriisi korral kiiresti reageerida.

Föderaalreserv aga seisab silmitsi sama probleemiga: juba aastaid on fiskaalpoliitika paigal seisnud ning majanduse ergutamine ei ole andnud soovitud tulemusi.

Coheni nõuanne klientidele on see, et keskpanka ei tasuks enam kuulata.

 

 

Hetkel kuum