KIKi väidetav tüssaja oli taotlusi saates EASi ja IRLi liige

Kristina Tauts on taas kohtu all. Riigiprokuratuur süüdistab teda soodustuskelmuse katses.  Foto: Andras Kralla
Marge Väikenurm • 29. september 2016 kell 4:15

Värske süüdistuse järgi Keskkonnainvesteeringute Keskust petta üritanud Kristina Tauts kuulus toetuste küsimise ajal veel EASi nõukokku ja oli IRLi liige. Viimasest oli Tauts sunnitud lahkuma mullu, kui mõisteti süüdi Tervise Arengu Instituudi petmises.

Praegu käib Tautsi üle kohtuprotsess seoses kaks aastat tagasi toimunuga. Kriminaalasja materjalidest selgub, et kütuste hulgimüüja Jetoili tütarfirma Oil Tech taotles 2014. aastal KIKilt kahel korral toetust, et osta seadmeid naftasaaduste jääkide ümbertöötlemiseks. Riigilt loodeti saada 1,5 miljonit eurot.

Süüdistuse kohaselt esitasid Oil Techi osanik Yuriy Golubyev ja juhatuse liige Lembit Eespäev ning ettevõtte huvides tegutsenud Tauts ja Vambola Kolbakov toetuse saamiseks KIKile korduvalt valeandmeid. Kuna KIK taotlusi ei rahuldanud, jäi toetus välja maksmata ja kuritegu katsestaadiumisse, on prokuratuur öelnud. Nagu selgub, oli Tauts KIKilt raha küsimise ajal veel Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) nõukogus ja IRLi liige. EASi ukse pani Tauts enda taga kinni 2014. aasta mais, IRList lahkumiseni jäi veidi üle aasta.

Nimelt kirjutas Äripäev eelmise aasta augustis, et Tauts tunnistas kohtus narkomaanide raviks mõeldud raha suurel hulgal väljapetmist. Tauts jäi süüdi kelmuses ning talle määrati karistuseks aastapikkune tingimisi vangistus. Lisaks sai tema ettevõte Comenius karistuseks 4000 eurot trahvi.

Juhtumi avalikustas 2014. aasta detsembris ETV saade „Pealtnägija“, mis paljastas, et mõjukas poliitikutest ettevõtjate perekond Kristina ja Toomas Tauts on segatud afääri, kus suur hulk narkomaanide raviks mõeldud raha kadus.

Mõjukas abielupaar

Kristina ja Toomas Tauts olid aastaid IRLi üks mõjukam paar. Nende biograafia on muljetavaldav kombinatsioon poliitikast, ärist ja ühiskondlikest projektidest, vahendas "Pealtnägija".

Toomas Tauts oli Res Publica asutajaliige koos nn äraostmatutega, erakonna juhtpoliitik ja fraktsiooni esimees Tallinna linnavolikogus, kus 2004. aastal õnnestus ajutiselt linnapea kohalt kangutada isegi Edgar Savisaar. Aktiivsest poliitikast tagasi tõmbununa ajab Tauts juba aastaid kinnisvara- ja jäätmeäri, kus tema kompanjonideks on nii poliittaustaga inimesed kui ka suurettevõtjad, vahendas "Pealtnägija".

Kristina Tauts tuli avalikkuse ette aidsiennetajana, töötas mitmes tervishoiuasutuses juhtival kohal, kuulus selle kõrval aastaid Isamaa ja Res Publica Liidu volikogusse ning oli Kristiine piirkonna esimees.

Märk jätkuvast positsioonist erakonna hierarhias oli see, kui majandusminister Juhan Parts nimetas Toomas Tautsi Eesti Energia nõukogusse ja Kristina Tautsi EASi nõukogusse.

Hetkel kuum