Riik avas tee üleminekuks e-arvetele

Riik aitab ettevõtjatel üle minna e-arvetele.  Foto: PantherMedia/Scanpix
Äripäev • 2 veebruar 2017

Riigi loodud raamatupidamistarkvara e-arveldaja pakub jaanuari lõpust keskset e-arve operaatori teenust, mille eesmärk on hoogustada e-arvete kasutuselevõttu Eestis.

Registrite ja infosüsteemide keskuse direktor Mehis Sihvart ütles, et vaadates praegust turu seisu, on e-arvete laiemaks levikuks puudu eri osapooli ühendav keskne ja soodus rändlusteenus.

„Oleme loonud lahenduse, millega liitudes saab iga majandustarkvara pakkuda oma klientidele e-arvete saatmise ja vastuvõtmise teenust. Lahendus ühendab senised operaatorid ja majandustarkvarad ning võimaldab tarkvaraarendajatel väiksemate kuludega ja kiiresti oma klientidele e-arveldamise teenuse avada. Keskse rändlusteenuse loomine soodustab ka Euroopa ühisele e-arve standardile üleminekut,“ selgitas Sihvart.

„Raamatupidamise seadus ei kohusta ettevõtjaid omavahel e-arveid vahetama, kuid kui see kohustus tulevikus tekib, on majandustarkvarad võimelised keskse riikliku platvormi kaudu e-arveldamiseks ja üleminek toimub sujuvamalt,“ selgitas registrite ja infosüsteemide keskuse ettevõtete aruandluse infosüsteemide talituse juhataja Aleksandr Beloussov. Varem on e-arveldajagaliidestunud operaatorid Fitek ja Omniva ning lisaks ollakse liidestumasTelema ning Edisoftiga.

Majandustarkvaradest, mis hakkavad e-arve operaatorteenust edasi pakkuma, liidestus jaanuari lõpus e-arveldajaga esimesena Envoice. Encoice’iga koostööd tegevad raamatupidamistarkvarad ja nende kliendid saavad täna sellest lähtuvalt juba ka tasuta e-arveid saata ja vastu võtta.

Osaühing Envoice juhatuse liikme Ivar Veskioja sõnul on registrite ja infosüsteemide keskuse initsiatiiv hea näide sellest, kuidas e-riigi arenguks on vajalik riigi ja erasektori hea koostöö. „Riik töötas erasektorile sobiva lahenduse välja ja e-arvetele üleminekuks on tee avatud,“ märkis Veskioja.

Täiendavalt teeb e-arveldaja koostööd teiste väiksemate majandustarkvaradega, näiteks qbill.ee ja tsekk.ee.

E-arveldaja operaatori teenusega liitunud majandustarkvara kliendid saavad kasutada e-arveldaja loodud keskset e-arvete saatmise ja vastuvõtmise lahendust. Teenuse kasutamise eest tuleb liitunud majandustarkvaral igakuiselt tasuda 0,5 eurot kliendi kohta. Eelmisest aastast saavad mikro-, väike- ja keskmise suurusega ettevõtjad ning mittetulundusühingud e-arveldaja keskkonnas avaliku sektori asutustele e-arveid tasuta saata.

Hetkel kuum