Pille Ivask • 25 veebruar 2017

Kuidas ennast rikkaks häälestada?

Foto: Reuters/Scanpix

Raamatu “How Rich People Think” autor Steve Siebold väidab, et rikkaks saamiseks ei ole vaid üksnes häid mõtteid ja palju tööd, vaid ka õiget mõttelaadi.

Siebold väidab, et inimese häälestatus raha ja rikkuse osas on tegelikult äärmiselt oluline majandusliku edu tagaja. “Rikkaks saamine algab siiski sellest, kuidas sa mõtled ja mida sa raha teenimisest arvad,” avaldas Siebold, kes on rikkaid inimesi ning nende suhtumist rahasse ja rikkusesse jälginud ja uurinud üle 25 aasta.

Pärast piki ja põhjalikke intervjuusid tunnistab Siebold, et rikkaks ei saa inimesed valdavalt seetõttu, et nad ei julge endasse uskuda. Neil pole piisavalt enesekindlust ning –teadlikkust, et oma unistusi ellu viia.

Siebold toob CNBC vahendusel välja kuus viisi, mis iseloomustab rikaste inimeste mõttemaailma.

Nad ei usu vaesusesse. Siebold väidab, et rikkad inimesed ei mõtle kunagi, et neil raha ei ole või raha saamine on võimatu. Vastupidi, kui nad näevad atraktiivset investeerimisobjekti või head ideed, suudavad nad kasvõi maa alt raha välja otsida ning julgevad seda investeerida, kui nad on kindlad, et idee on hea. Samuti on nad usinad investeeringute kaasajad ning oskavad inimesi veenda, et nood nende plaanidega kaasa tuleksid.

Nad ei lepi vähesega. Siebold väidab, et nii-öelda tavalised inimesed ei julge unistada ning end kõrgetel ametikohtadel ette kujutada. Sieboldi hinnangul käib sama idee ja rahasse suhtumise kohta – keskklass seab endale sellised rahalised või majanduslikud eesmärgid, mis on piisavalt tagasihoidlikud, et mitte pettumust valmistada. Rikkad inimesed seevastu seavad endale ülikõrged, mõnikord isegi püüdmatud eesmärgid, kuna see tiivustab neid veelgi enam tegutsema.

“Keegi ei saa iial rikkaks, kui ta palju ei unista ja palju ei oota,” kirjutab Siebold. “Öeldakse ju, et sa saad seda, mida sa tahad, ent paljud inimesed limiteerivad ennast sedavõrd, et nad ootavadki keskpärasust, sest see kaitseb neid põrumise eest. Võitjad ei oota, et asjad juhtuksid, võitjad tegutsevad.”

Nad võrdlevad raha mänguga. Siebold kirjutab, et rikkad inimesed peavad raha teenimist mänguks ning see on ka põhjus, miks nad tänaseid saavutusi tahavad homme juba üle trumbata. Nad ei rahuldu kunagi, sest igas mängus saab alati paremaks minna.

Nad kohtlevad raha sõbrana. Paljud inimesed suhtuvad rahasse pigem kui vaenlasesse – kunagi teda pole ja kui on, siis ikka vähe. Rikkad inimesed peavad raha oma liitlaseks, millekski, mis aitab neil oma eesmärke saavutada. “Keskklass kohtleb raha aga kui mingit õelat olevust, mis on paraku elu osa,” ütles Siebold.

Nad peavad rikkust normaalseks. Siebold kirjutab, et rikkad inimesed peavad edu, rikkust ja õnne elu loomulikuks osaks. “Sisuliselt see ongi põhjus, miks neile edu garanteerib,” kinnitas ta. “Enamik inimesi usub aga, et nad ei ole suurt rikkust väärt. Nad küsivad, et kes ma selline olen, et minust miljonär võiks saada? Parem oleks küsida, miks mina ei võiks miljonär olla?”

Nad ei karda. Siebold väidab, et rikkad ja edukad inimesed julgevad edu nimel ujuda vastuvoolu ning teoks teha plaane, mida enamik hullumeelseks peavad.

Hetkel kuum