Äripäev • 21. märts 2017 kell 6:55

Danske tunnistas kehva tööd ja viitab Rehele

Aivar Rehe  Foto: Andras Kralla

Danske Bank tunnistab täna edastatud pressiteates panga varasemat kehva tööd rahapesu tõkestamisel ning viitab panga Eesti filiaali endiste juhtide kehvale tööle. Eesti filiaali juhtis Aivar Rehe, kes 2015. aastal ootamatult ametist lahkus.

Meedia on rääkinud täna võimalikust rahvusvahelisest rahapesujuhtumist ning Danske Banki on mainitud kui panka, mida samuti võidi rahapesuks kasutada. Danske Bankiga seotud ülekannete puhul on küsimus tehingutes, mis tehti Eesti filiaalis aastatel 2011-2014, kirjutatakse panga täna saadetud pressiteates.

“Ülekanded, millest räägitakse seoses Danske Bankiga, on need, mida me teame ja mille osas oleme suhelnud nii Taani kui ka Eesti ametivõimudega,“ ütles Danske Banki Group general counsel Flemming Pristed ja lisas: „Sel perioodil olid meie vastavad süsteemid ja protseduurid Eestis ebapiisavad tagamaks, et meid ei saaks kasutada rahapesu eesmärkidel. Oleme vastu võtnud vajalikud abinõud olukorra parandamiseks. Samuti oleme sulgenud kõikide nende klientide kontod, kel ei ole Eestis ärilist eesmärki konto omamiseks. Selle tulemusena on suletud kõigi, peale ühe, klientide kontod, kelle osas tekkisid küsimused antud ülekannetega seoses. Oleme Eestis kasutusele võtnud uued kontrollsüsteemid ja -protseduurid ning määranud Eesti üksusesse uue juhtkonna.“

Aasta tagasi tegi Äripäeva uuriv ajakirjanik Koit Brinkmann Dansket puudutanud rahapesu kahtlustest ajendatuna Aivar Rehega intervjuu, milles Rehe ütles, et ta ei teadnud rahapesureeglite rikkumise kontrollist midagi. Loe Aivar Rehe aasta tagasi antud intervjuud siit.

„Me ei soovi olla mitte mingil viisil kasutatud rahapesu või mõne muu kriminaalse tegevuse eesmärgil. Me teame oma vastutust ning võtame väga tõsiselt rahapesu ja teiste finantskuritegude vastu võitlemist, olles teinud viimastel aastatel olulisi jõupingutusi selles valdkonnas. Me ei saa garanteerida, et kõik katsed rahapesuks läbi Danske Banki nurjuvad, kuid kindlasti on tõenäosus rahapesu toimumiseks väiksem kui kunagi varem, kuna teeme kõik endast oleneva, et seda vältida,” ütles Flemming Pristed.

Olukord Eesti filiaalis tõi kaasa Taani finantsinspektsiooni noomituse, mis avalikustati 2016. aasta märtsis.

Abinõud, mida Danske Bank on viimastel aastatel kasutusele võtnud, sisaldavad endas järelevalvet tõhustavate IT-süsteemide arendust, rangemate kontrollmehhanismide kasutuselevõtmist, uute lisaressursside määramist rahapesuvastastesse tegevustesse ja töötajate koolitust.

Pressiteate lõpus esitas pank ka loetelu Danske Bank Groupi rahapesuvastasest tegevusest:  

Rohkem kui 550 pühendunud töötajat võitleb finantskuritegude vastuIga kuu analüüsime läbi kolm miljonit ülekannetIga nädal analüüsime 16 miljonit kliendinumbrit rahvusvaheliste sanktsioonide nimekirjade vaatesIga aasta registreerime 120 000 hoiatust klientide ebatavalise käitumise kohta, mis võivad olla seotud rahapesu ja terrorismi rahastamisegaViimasel aastal on Danske Bank esitanud ametiasutustele 5404 raportit

Täna kirjutas Postimees rekordilisest rahapesust läbi Eesti. Suurem osa rahast liikus Danske Eesti filiaali kaudu. Taani ja Eesti finantsjärelevalvete uurimisest kirjutas Äripäev aasta tagasi ja seda artiklit saab lugeda siit.

 

Hetkel kuum