Advokaadibüroode TOP: tipus kuldne kolmik

Martin Simovart ja Sten Luiga pressikonverentsil  Foto: Andras Kralla
Jaga lugu:

Eelmise aasta mõjukad pereheitmised suurtes advokaadibüroodes mängisid küll turul ümber mõned jõujooned, kuid turgu valitsevad samad tegijad.

Toomas Prangli

Tänu turu konsolideerumisele ja soodsale majandusolukorrale oli eelmine aasta edukas paljudele advokaadibüroodele

 

Nii on ühelt poolt suure hüppe kümne hulka teinud Targa büroost lahku löönud advokaadibüroo Derling ning teiselt poolt on turuliider endiselt Cobalt.

Seni laekunud majandusaasta aruannetest selgub, et Eesti advokaadibüroode eelmise aasta kogukäive oli 43 miljonit eurot ja kasum 13 miljonit eurot, mis näitab varasemaga võrreldes rohkem kui 20 protsendilist kasvu. Seejuures oli käibe poolest mullu suurim advokaadibüroo Cobalt, mille käive oli 8 miljonit ning kasum 2,2 miljonit eurot, kasvas eelmise aastaga võrreldes rohkem kui kaks korda. Cobalt tekkis praegusel kujul kahe aasta eest, kui ühineda otsustasid Eesti advokaadibürood Borenius ja COBALT (endine LAWIN). Büroo juhatuse liige ja rahvusvaheliste suhete juht Martin Simovart nõustus, et turg on konsolideerunud, dünaamiline ja konkurentsitihe.

Nende suurimad konkurendid on Sorainen ja EllexRaidla, kellega konkureerivad suurimate tehingute, vaidluste ja teiste keerulisemate projektide osas. Simovarti sõnul läks neil eelmisel aastal väga hästi ning hetkel konkreetselt uusi ühinemisi plaanis ei ole. Kuna partnerite ja advokaatide koosseis on tugev, siis keskendutakse sisemise potentsiaali paremale kasutusele.

Tihedalt Cobalti kannul hoiab tabelis teist kohta Sorainen, mille müügitulu oli 7,9 miljonit ning kasum 3,2 miljonit eurot, varasema aastaga võrreldes on kasv üle 10 protsendi. Tegu on ka advokaatide arvu poolest suurima bürooketiga, kus töötab ligi 200 õigusspetsialisti.

Soraineni juhtivpartneri Toomas Prangli sõnul on Eesti ja Balti õigusteenuste turg viimastel aastatel läbi elanud suured muutused. „Tänu turu konsolideerumisele ja soodsale majandusolukorrale oli eelmine aasta edukas paljudele advokaadibüroodele,“ kirjeldas Prangli.

Stabiilne tegija

Stabiilset iga-aastast kasvu näitab advokaadibüroo Triniti. Büroo käive oli eelmise aastaga sarnaselt 1,4 miljonit, mis on juhtivpartneri Villu Otsmanni sõnul iga aastaga järjest kasvanud, eriti intensiivselt just paari viimase aastaga.

Otsmanni sõnul on konkurents olnud viimastel aastatel turbulentne, mitmed bürood on kadunud ja asemel on uued. Turu hetkeseisu vaadates tundub talle, et ettevõtjad on kergest ooteseisundist liikunud edasi uute projektide juurde, mida on siiski vähem kui raha. Triniti selle aasta majandustulemused on olnud ajaloo parimad, lisaks majandustulemustele on järjest kasvamas ka advokaatide hulk.

Urmas Volens

Nõudke fikseeritud ja projektipõhiseid pakkumisi ning pange advokaadid proovile, tunnipõhine hinnastamine ei ole teie huvides!

 

Uued haaravad turgu

Justkui Otsmanni sõnade kinnituse kehastuseks on advokaadibüroo Derling, mis alustas on tegevust 2016. aastal ja mille moodustavad Targa büroost lahkunud partnerid, on oma esimese aastaga teinud suure hüppe ja hõivanud koha esikümnes. Meeskond koosneb 22 advokaadist-juristist.

Küsimusele, kuidas saavutati nii edukas esimene aasta vastas Derlingi juhtivpartner Hannes Vallikivi, et kõik sõltub peamiselt inimestest – kolleegidest ja klientidest. Klassikaline advokaaditeenus on inimeste äri ja edu toovad ühelt poolt head suhted klientidega ning teiselt poolt hea meeskond, kes teeb head tööd.

Tänavune aasta on Vallikivi sõnul alanud väga hästi nii numbriliselt kui ka tegevuse sisu poolest. Heameelt valmistab talle rahvusvaheliste klientide jätkuv huvi Eesti ja kogu meie regiooni vastu, mis paistab Vallikivi sõnul välja nende Läti ja Leedu sõsarbüroodega toimiva tiheda koostöö ja kogu Baltikumi hõlmavate projekti põhjal. Suured rahvusvahelised nimed ei ole siit kabuhirmus pagenud.

Vallikivi lisas, et nende soov on esimese sammuna teenida aastas 2 miljonit käivet, et siis sealt ülespoole liikuda. Möödunud majandusaasta, mis algusesagina tõttu oli tegelikult lühem kui 9 kuud, tõi Derlingile käibeks 1,4 miljonit.

Esimese aastaga on suure tõusu teinud ka endised Soraineni advokaadid NOVE advokaadibüroos. Juhatuse liikme Urmas Volensi sõnul kinnitavad nelja kogenud advokaadi loodud büroo esimese tegutsemisaasta numbrid, et valitud strateegia on vastanud sellele, mida õigusnõustamiselt klientide poolt oodatakse. 2016. aastal asutatud büroos töötab juba 9 juristi ja ise kirjeldavad nad end kui n-ö boutique-büroo.

Volensi sõnul on turul toimumas üsna mitmed muutused ning väiksemate büroode edukaks toimimiseks on vaja leida see nišš õigusteenuste turul, milles ollakse kliendi vajadustele vastavalt tasemel, loobudes muude teenuste osutamisest.

Ta lisas, et turg on õppimas järjest rohkem küsima projektipõhised hindu ja muid sarnaseid hinnastamiskokkuleppeid.Ta soovitas kõigile õigusteenuste tellijatele, et „nõudke fikseeritud ja projektipõhiseid pakkumisi ning pange advokaadid proovile, tunnipõhine hinnastamine ei ole teie huvides!”

Volensi sõnul konkureeritakse põnevamate tööde osas kõige suuremate büroode kohtuvaidluste lahendamise meeskondadega, samuti ühingu- ja kinnisvaraõiguse valdkonnas juhtivate tehingutiimidega. NOVE kliendibaas on tänaseks üsna selgelt välja kujunenud ning Volensi sõnul ei ole nende eesmärgiks suur mahuline kasv. Asutamisel aluseks võeti tema hinnangul lähtepunkt, et NOVE ei kasva lähiaastatel suuremaks kui 15 advokaati.

Jaga lugu:
Hetkel kuum