Äripäev • 16. august 2017
Jaga lugu:

Trumpi eelarvekärped puudutavad Ida-Euroopat

USA asepresident Mike Pence ja Eesti president Kersti Kaljulaid Kadriorus  Foto: Scanpix/Reuters

USA kõrged valitsusametnikud on kinnitanud Ida-Euroopale USA vankumatut toetust, kuid eelarves plaanitakse kärpeid, kirjutab agentuur Bloomberg.

USA välisministeeriumi eelarves kavandatavad kärped vähendavad Euroopale ja Euraasiale eraldatavaid toetusi 336 miljoni dollari võrra. Selle hulgas on programmid demokraatia toetuseks ja arenguabiks. Ka Eesti on riikide seas, keda kärped puudutaksid. Trumpi valitsuse esitatud kulude kärpimise kava ei pruugi USA Kongressis toetust leida, kuid plaan ise saadab tugeva sõnumi Trumpi prioriteetide kohta, kirjutab Bloomberg.

Koos kärbetega USA välisministeeriumi eelarves taotleb Valge Maja samal ajal aga kaitseministeeriumi eelarve suurendamist, kus osa vahendeid on ette nähtud Ida-Euroopale. Kui palju, on raske öelda. Euroopa kindlustunde lisamiseks on eraldatud täiendavalt 1,4 miljardit dollarit, kuid kuidas see riikide vahel jaotub, selle kohta detaile veel pole. Nimetatud on ainult Ukrainat, millele välisministeeriumi kaudu eraldatavad vahendid väheneksid kolmandiku võrra, kuid mis saaks kaitseministeeriumi eelarvest täiendavad 150 miljonit dollarit väljaõppeks ja varustuse soetamiseks oma riigi territooriumi kaitseks.

Isegi kui Ida-Euroopa saab kaitseministeeriumi eelarve kaudu rohkem raha, kõnelevad muudatused sellest, et USA on hakanud tagasi tõmbuma jõupingutustest piirkonnas demokraatia tugevdamiseks,“ ütles Bloombergile Saksamaa Marshalli fondi teadur Jonathan Katz, kes varem töötas USA valitsuse abiorganisatsiooni US AID. „Varasemad valitsused on püüdnud kaitsemeetmeid, diplomaatiat ja arenguabi tasakaalus hoida,“ ütles ta. „Selle valitsuse ettepanekud on tasakaalust väljas.“

Jaga lugu:
Hetkel kuum