Märt Belkin • 10. november 2017 kell 14:42

EfTENi fondi vastu oli ülisuur huvi

Eften Capitali juht Viljar Arakas.  Foto: Andras Kralla

EfTENi kolmanda kinnisvarafondi avalik aktsiaemissioon märgiti pea kuuekordselt üle, fondijuht Viljar Arakase sõnul tuli nii suur huvi üllatusena.

Alternatiivse investeerimisfondi EfTEN Real Estate Fund III ASi äsja lõppenud emissiooni laeks seati 3,5 miljonit eurot. Pakkumine märgiti aga 5,7kordselt üle: kokku laekus avaldusi 1,5 miljonile aktsiale ehk 21 miljonit eurot.

Fondijuht Viljar Arakas ütles pressiteates, et meeskond oli kindel emissiooni edus, kuid sedavõrd suur huvi oli üle ootuste ja tuli siiski mõningase üllatusena.Oktoobri lõpust tänaseni kestnud märkimisperioodi käigus pakuti kokku 337 272 lihtaktsiat. Fondivalitseja EfTEN Capital märkis temale suunatult pakutud 87 272 aktsiat ja täitis sellega valitsemislepingust tuleneva kohustuse fondi ees.

See, kuidas aktsiad täpselt jaotuvad, pole veel selge – see kinnitatakse 14. novembril. Seejärel noteeritakse fond Tallinna börsi põhinimekirjas.

Kaasatavatel mahtudel piir ees

Emissiooni maht oli Arakase sõnul olenemata teadaolevast huvist väike, kuna konservatiivse investeerimisstrateegiaga fond ei kaasa rohkem kapitali, kui nähtavas tulevikus investeerida saab."Lähtuvalt kasvavast Balti riikide kinnisvaraturu hinnatasemest on fondi jaoks sobiva konservatiivse tulu ja riski profiiliga objektide leidmine keerulisem kui kunagi varem," lisas Arakas, kinnitades, et sobiva konjunktuuri korral on tulevikus kavas teha lisaemissioone.Kaasatud kapital suunatakse töös olevate investeeringute valmis ehitamiseks vastavalt fondi investeerimispoliitikale ning kavandatava Tähesaju Hortese arenduseks, teatas EfTEN.Kuigi pakkumine tehti vaid Eestis, saab noteerimise järgselt Arakase sõnul aktsiatega kaubelda ka teistest riikidest nagu Balti põhinimekirja aktsiatele kohane. Peale noteerimist muutub fond tähtajatuks.Fondi ülekaalukalt suurim investeering on  Leedus Šiauliais asuv Saules Miestase ostukeskus, mille väärtus on 31,1 miljonit eurot ehk umbes kolmandik fondi varade mahust.

Investeeringuid on kõikjal Baltikumis – Vilniuses asuv esinduslik Ulonu ärimaja ja Laisves 3 büroohoone, DSV logistikakeskused Riias, Vilniuses ja Tallinnas, Laagris asuv Hortese aianduskeskus, uus Laagri Selveri arendus ning kavandatav Tähesaju Hortese arendus.

Oodata kopsakat dividendi

EfTENi kolmas fond maksab dividendideks 80 protsenti iga-aastasest vabast rahavoost ning oodatav iga-aastane dividendimäär on fondi dividendipoliitika kohaselt 4 kuni 8 protsenti aastas.

Esmaemissioon tehti 2015. aastal ning siis oli nominaalhind 10 eurot aktsia kohta, praeguseks on hind aga tõusnud 14 euroni, mis vastab fondi puhasväärtusele aktsia kohta 30. septembri seisuga.2015. aasta eest maksis fond investoritele 29,7 eurosenti dividende aktsia kohta, seda esimese tegevusaasta viie kuu eest. 2016. aasta eest tasus fond dividende 63 eurosenti aktsia kohta ehk kokku 1,5 miljoni euro ulatuses.Fondi varade maht on seisuga 30. september 2017 kokku 91,1 miljonit eurot, millest omakapital moodustab 40,4 miljonit eurot.

Fondi kinnisvarainvesteeringute puhastootlus ilma pangavõimenduseta on 7,7 protsenti ning investeerimisportfelli brutotootlus üüritulu baasilt on 9,1 protsenti Pangalaenude osakaal on kinnisvarainvesteeringutest 53 protsenti.

Hetkel kuum