Kristjan Pruul • 23. november 2017 kell 14:00

Läti võttis eelarve vastu

Foto: EPA

Läti parlament võttis vastu tuleva aasta eelarve, pea 9 miljardi euro suuruses eelarves suurendatakse märgatavalt kulusid tervishoiule ja kaitsekulutustele.

59 poolthääle ja 37 vastuhäälega vastuvõetud eelarve kulud on pea 9 miljardit ja tulud 200 miljoni võrra väiksemad, kirjutas Läti uudisteagentuur LETA. Planeeritav puudujääk on 1 protsent SKP-st ja Läti riigivõlg on aasta lõpus eeldatavalt 10,3 miljardit eurot.

Märgatavalt tõusevad tervishoiukulud ületades 1 miljardi euro piiri ning kaitsekulutused tõstetakse 2 protsendi tasemele SPK-st. Eelarvega kaasaskäivas seadusepaketis langetatakse muuhulgas värskete köögiviljade käibemaksumäära 5 protsendile ning suurendatakse lastetoetusi sõltuvalt laste arvust perekonnas.

Võrdluseks Eesti riigieelarve tulevaks aastaks planeeritud tulud on 10,3 miljardit eurot ja kulud pea 10,6 miljardit.

Uuest aastast hakkab Lätis kehtima üksikisiku astmeline tulumaks kuni 20000-eurosel aastasissetulekul langeb maksumäär 23 protsendilt 20 protsendile, vahemikus 20 000 kuni 55 000 maksustatakse sissetulek 23%-ga ja sellest kõrgemalt 31,4 protsendiga.

Ettevõtetel hakatakse kasumit maksustama 20 protsendiga dividendide maksmise hetkel, varem arvestati ettevõtte tulumaksu jooksvalt 15-protsendilise maksumääraga.

Euroopa Komisjon märgib eelarvekavale eile tehtud arvamuses, et maksureform on üldiselt regressiivne ning väiksema sissetulekuga inimeste maksukoormust tuleks veelgi vähendada.

Samuti märgib Komisjon, et maksukoormuse praegune tase piirab valitsuse võimalusi pakkuda jätkusuutliku majandusarengu tagamiseks piisavalt avalikke teenuseid. Läti eelarvekava on Komisjoni hinnangul kooskõlas EL-i nõuetega.

Hetkel kuum