Äripäev • 19. detsember 2017 kell 9:45

Korterispekulandid on maha rahunenud

Oluliselt on vähenenud edasimüügiks mõeldud korterite müük.  Foto: Erik Prozes

Alates 2015. aasta novembrist kuni selle aasta oktoobri lõpuni on oluliselt vähenenud spekulatiivse taustaga ehk edasimüügiks mõeldud korterite arv, kirjutas Arco Vara analüütik Mihkel Eliste.

Kui 2015. aasta novembrist 2016. aasta oktoobrini vahetas üks ja sama järelturu korter omanikku vähemalt kahel korral ligi 1300 juhul (kogu tehingute arvust 15%), siis eelmise aasta novembrist tänavu oktoobrini vahetas mitmendat korda omanikku pea 13% vähem kortereid ehk kogu tehingute arvust 12%, selgus Arco Vara värskest uudiskirjast.

Edasimüügiks on lisaks järelturu korteritele ostetud ka uusi kortereid, kuid kuna statistikas sisalduvad teatud määral ka võlaõiguslikud tehingud, siis ei ole võimalik uute korterite edasimüüki täpselt määratleda. Tõenäoliselt jääb uute korterite edasimüügi osakaal kõikidest korteritehingutest alla 5%.

Muutunud turg

Edasimüügiks kui ka n-ö flippimiseks (ost-remont-müük) soetatud korterite tehingute arv väheneb peamiselt muutuva turuolukorra tõttu, kirjutab Eliste. Jätkuvalt on suur nõudlus magalapiirkondades kapitaalremonti vajavate korterite järele, kuid nende pakkumine pidevalt väheneb. Lisaks on nõudluse tõttu konkurents tihenenud ning hinnad kasvanud, kuid järelturu korterite hinnakasv püsib pigem mõõdukas, olles viimase 12 kuu jooksul magalapiirkondades ligi 5%.

Ka on märgata korterite müügiperioodi pikenemist, mis tuleneb tüüpkorterite puhul ennekõike asjaolust, et uute ja vanemate korterite hinnavahe on vähenenud ning eelistatakse pigem uusi kortereid.Lähitulevikus jätkub järelturul pakutavate varade pakkumise kasv nii uute korterite eelistamise tõttu kui ka põhjusel, et valdavalt tüüpkortereid ostvate noorte osakaal väheneb, prognoosis Eliste.

Remont on kallim

Ettevõtluse raames kortereid flippijad peavad järjest enam taluma remondi alguse venimist. Ehitussektor on kuumenenud, mistõttu on järjekorrad pikad nii maalritel, tapeetijatel ja elektrikutel kui ka torumeestel, rääkimata universaalsetest töömeestest.Viimase aastaga on ka remondi tegijate hinnad Eestis kallinenud 15-20%, mistõttu 2-3toalise korteri kvaliteetse kapitaalremondi ja köögimööbli paigaldamise puhul tuleks arvestada ligikaudu 200-250 €/m2 väljaminekuga.

See omakorda on toonud kaasa odavamad remondid, et hoida omaniku kasumimarginaali. Lasnamäe näitel on edasimüüdud korteri keskmine pindala 45 m2 ning esialgse ostu- ja hilisema müügihinna erinevus on 30-40% juures. Korterite edasimüügile kulub enamasti 4-6 kuud.

Hetkel kuum