Ave Lepik • 6. aprill 2018 kell 8:19

Millest rääkis Julia Skripal telefonivestluses onutütrega?

Julia Skripal  Foto: Julia Skripali FB konto/Scanpix

Eile avaldas Vene meedia audiosalvestuse telefonivestlusest, milles väidetavalt rääkisid Suurbritannias mürgitatud Julia Skripal ja tema onutütar Viktoria Skripal, kes elab Venemaal.

Venemaa riigitelevisiooni Rossija 1 eetris ette mängitud salvestusel teatab väidetav Julia, et tema tervis on paranemas ja ta loodab peagi haiglast välja saada. Salvestuse ehtsust pole siiski ametlikult kinnitatud.

Jutuajamine ise oli järgmine.

J: Siin Julia Skripal.

V: Oi, Jul, kuidas sul läheb, jumal küll… Sain häälest aru, et see oled sina, ma ei saa aru. Kas sulle anti telefon, jah?

J: Jaa, jaa.

V: Oi, tänu jumalale, Julia, kas sul on kõik hästi?

J: Normaalselt, kõik on hästi.

V: Vaata, kui ma homme saan viisa, siis ma saan esmaspäeval su juurde lennata.

J: Sulle ei anna keegi viisat, Vik.

Sergei ja Julia Skripalit mürgitati 4. märtsil Suurbritannia väikelinnas Salisburys. Briti võimude väitel oli tegemist närvigaasi Novitšok rünnakuga, mille taga nähakse suure tõenäosusega Venemaad. Moskva on kõiki süüdistusi ägedalt tõrjunud.

Märtsi lõpus ütles Viktoria Skripal intervjuus BBC-le, et soovib lennata Inglismaale, et külastada oma mürgitatud sugulasi. Selle nädala algul andis ta Venemaal sisse taotluse saada Briti viisa. Juliaga vestluse audiosalvestusest selgub aga, et Julia keelitab teda mitte tulema, sest „siin on praegu selline olukord“.

V: Noh, üldiselt ma mõtlen ka nii. Aga kui annavad, siis mul on vaja, et sa sellele, kas ma saan sind näha või ei, ütleksid jaa.

J: No ma arvan, et ei, siin on praegu selline olukord, et…

V: Ma tean seda, jaa…

J: Eks hiljem… Kõik on hästi, ühesõnaga, hiljem saab näha.

V: Kas see on sinu telefon?

J: See on ajutine, tead… Kõik on normaalne, vaatame, kuidas asjad lähevad, lahendame selle olukorra, ise tead, missuguse. Kõik on ühesõnaga hästi, kõik on lahendatud, kõik paranevad, kõik on elus.

V: Selge, kas isaga on kõik korras?

J: Kõik on korras, praegu puhkab, magab, kõigil on tervis hea, pole parandamatuid asju, mina saan varsti välja, kõik on okei.

V: Olgu siis, suudlen.

J: Olgu, kõik, pakaa.

BBC otsustab asja kontrollida

Eile, pärast selle salvestuse avalikustamist, võttis BBC ajakirjanik Gabriel Gatehouse ühendust Sergei Skripali vennatütre Viktoriaga, et küsida, kas avaldatud vestluse üks osapool on tõesti tema, nagu Vene meedia väidab.

Vestluses kinnitas Viktoria, et rääkis tõepoolest Juliaga ning selgitas ka, miks ta vestluse salvestas ja selle hiljem meediale andis.

Järgneb BBC ja Viktoria Skripali telefonivestlus.

BBC: Hääle järgi otsustades olete te kindel, et räägite Juliaga?

Jaa, see on Julia, ma isegi ei kahtle selles, et see on Julia.

BBC: Sada protsenti?

Sada protsenti.

BBC: Missugune oli teie reaktsioon?

Reaktsiooni kuulsite ju ise: te kuulete, et ma ei usu oma kõrvu. Aga pärast olin väliselt rahulik, aga sees oli selline… No kuidas öelda, armastus, selline armastuse tunne.

BBC: Missugune mulje jäi teile tema hääle järgi ta tervislikust seisundist, nii psühholoogilisest kui füüsilisest?

Psühholoogiliselt ei tea, ei oska öelda. Aga rääkis ta nagu tavaliselt, oma tavalise tonaalsusega.

BBC: Mind huvitab see, kuidas te ikkagi selle vestluse salvestasite?

Ma olen seda juba selgitanud: minu töö on seotud finantsidega ja on mõned seltsimehed, kes tahavad pärast midagi tõestada. Ja selleks, et seltsimehed ei tõestaks, salvestab mul see programm kõik mu telefonikõned.

BBC: Miks te otsustasite selle salvestuse meediale anda?

Seepärast, et oleks selge, et mitte ainult… No Suurbritannia võtab ühendust, mängib seda salvestust… See pole selle eesmärgiga, et öelda, et vaat seal see… Aga et protsess käib, Julia taastub… Just selle eesmärgiga.

BBC: Paljud ütlevad, et käib infosõda. Kas teile ei tundu, et teid kasutatakse selles infosõjas ära?

Kas te arvate, et ma ei põe selle pärast? Elan seda väga läbi, väga üle. Mul on hirm, kohutav hirm. See, mida kirjutatakse? Ma ei saa kõigil suud sulgeda. Ei saa…

BBC: Viktoria, oodake sekund. Kas võib küsida, et kas te tunnete mingit survet kuskilt, et mida öelda või mida mitte öelda?

Teate, sellist survet ehk ise pole, kuid suunavad küsimused on.

BBC: Mis mõttes?

Noh, mulle esitatakse küsimusi sellises kontekstis, et ma vastaksin nii nagu vaja, mitte nii nagu mina tahan.

Guardian: tähelepanu perekondlikele suhetele

Julia Skripali ja tema onutütre salvestatud vestlus võib kanda Venemaa ja Suurbritannia infosõjas ettearvamatut inimlikku elementi, kirjutas täna Briti päevaleht Guardian.

Venemaa ja Inglismaa järgivad kumbki rangelt oma stsenaariumit, et võidelda oma maine eest maailmas. Panused on kõrged ja ei maksa arvata, et kumbki telefonivestluses osalenud naistest tegutseb sõltumatult – tõenäoliselt kasutatakse neid poliitvõitluses kui ettureid, kirjutab Guardian.

Sergei Skripali tütar Julia ärkas koomast ja avastas, et isa on raskelt haige ning tema ümber keeb geopoliitiline torm. Guardian arvab, et Juliale oli jutt ette kirjutatud ning temaga koostöös loodavad Briti võimud jõuda mürgitamise asjaolude ja motiivideni.

Moskvas elav Viktoria aga lobiseb palju meedias, rõhutades küll oma neutraalsust, kuid tundub, et ta kaldub Vene võimude poolele, kui teatab, et tema sugulasi ei saadud mürgitada keemiarelvaga, pigem oli see söödud kala.

Guardian kirjutab, et Venemaa kasutab Viktoriat justkui söödana, et jõuda Juliani. Venemaa suursaadik Aleksandr Jakovenko kurtis hiljuti pressikonverentsil, et talle ei võimaldata juurdepääsu Skripalidele, kes on Venemaa kodanikud ja „traagilise juhtumi“ ohvrid. Jakovenko rõhutas ka, et Viktorial on õigus oma sugulastega kohtuda ja lubas, et kui Viktoria Londonisse tuleb, siis osutab ta talle igakülgset abi. Paraku selgus eile Vene telekanalis ettemängitud klipist, et Julia ei soovi oma onutütrega kohtuda.

Guardian ütleb kokkuvõtteks, et Briti valitsusel tasub väga hoolikalt jälgida, kuidas see lugu hargneb edasi just perekondlikul tasandil.

Hetkel kuum