Eesti ärikultuuri ülistanud soomlanna võlgade võrgus

05. juuni 2018, 06:00
Mõned aastad tagasi Eesti ettevõtluskeskkonda kiitnud Pauliina Maria Pirkola on sattunud mitme Eesti ettevõtjaga pahuksisse ja väldib kohtukutset.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180605/NEWS/180609905/AR/0/AR-180609905.jpg
Ainult tellijale

Paar aastat tagasi ilusa jutuga Eestisse äri ajama tulnud soomlanna Pauliina Maria Pirkola on äripartneritele võlgu ja eirab juba pikemat aega kohtukutset.

Tegemist on inimesega, kes käitub äärmiselt pahausklikult oma äripartnerite suhtes, ütles ohvrit esindav Anto Variku.

Pauliina Maria Pirkola on loomeagentuuride WTF Helsinki ja WTF Baltics omanik. Samuti kuulub talle üritusi korraldav firma House of Sauce. Viimase ettevõttega koostööd teinud Telliskivi loomelinnakus asuv Punane Maja OÜ on soomlannaga hädas – tehti koostööd, sõlmiti lepingud, ent Pirkola jättis saadud teenuse eest arve maksmata. 50 000 euro suurusest võlast on Pirkola tasunud sümboolsed 1250 eurot pluss käibemaksu. See oli poolteist aastat tagasi. Kusjuures ürituse jaoks, mida Punases Majas korraldati, sai Pirkola EASist ligi 27 000 eurot toetust.

Hoolimata korduvatest lubadustest võlg tasuda pole Pirkola seda teinud. Takkatippu on ta juba pikemat aega eiranud eiranud menetlusdokumentide vastuvõtmist, mille järel oleks võimalik välja kuulutada füüsilise isiku pankrot.

Lootus paremale elule

Kurioosseks teeb loo seegi, et neli aastat tagasi ülistas Pirkola Äripäeva veergudel, kui hea on Eesti ärikultuur. Artiklis “Kahanev Eesti ahvatleb sisserändajaid” rääkis Pirkola, et nad otsustasid koos abikaasa Petriga rajada ettevõtte ja ka kolida Tallinna, et põgeneda oma kodumaa Soome negatiivsest ja pessimistlikust õhkkonnast. “Põhjus on tegelikult sama, mis kõikidel immigrantidel – lootus paremale elule,” rääkis Pirkola tollal.

“Mind on korduvalt hoiatatud, et elu Eestis ei pruugi olla nii lilleline, kui ma arvan. Niisiis olen püüdnud leida midagi, mis on Soomes parem kui siin. Leidsin lausa kaks asja: sõiduteed ja jogurtivalik. Küsige mult aasta pärast uuesti,” ütles Pirkola siis. Enam ta aga Äripäeva katsetele temaga ühendust saada ei vastanud.

Mis juhtus?

Probleemid Pirkolaga tekkisid kaks aastat pärast seda, kui ta oli Eestit meedias kiitnud ehk aastal 2016. Punase Maja ühe omaniku Tõnis Hiiesalu sõnul korraldas Pirkola nende hoones rahvusvahelise toidufestivali Sauce ürituse, ent jättis selle eest maksmata. Veelgi enam – Hiiesalu sõnul taotleb Pirkola pidevalt EASist raha sama toidufestivali jaoks, ent jätab pärast seda arved partneritele tasumata, rajab seejärel uue ettevõtte ja alustab siis otsast peale.

Vastab tõele, et Pirkola ettevõtetel WTF Capitalil ja House of Sauce’il lasub kustutamishoiatus. 2017. aasta üritust Sauce korraldas Pirkola ettevõttega BIF Consulting OÜ, mis kustutati selle aasta mais ja mille kaasosanik oli Heleri Rande. Selle aasta aprillis lõi Pirkola juba uue ettevõtte nimega Bean Basket Consulting OÜ.

Lisaks pettunud äripartneritele on Pirkolal probleeme ka inkassofirmadega. Julianus Inkasso nõuab sisse House of Sauce’i väikest 75eurost võlga, mille on ettevõte jätnud tasumata Teliale, ent varem olid võlad suuremad. Küsimuse peale, kas Pirkola on inkassofirmadele tuntud nimi, vastas Julianus Inkasso juht Ülar Maapalu jaatavalt. Rohkem detaile Maapalu Pirkola kohta ei avaldanud.

Kuna Pirkola pole pidanud ühtki lubadust võlg ära tasuda, ei osanud Punane Maja teha muud kui anda Pirkola kohtusse. Paraku ei ole sellest suurt midagi veel saanud, kuna Pirkola ­eirab talle saadetavaid menetlusdokumente.

Keeruline tabada

Punase Maja esindaja Anto Variku selgitas, et Pirkolat ootab kohtus pankrotimenetlus. Seadus näeb aga ette, et pankrotimenetluse korral on vaja, et isikule antaks kõik dokumendid isiklikult edasi. “Seadus on üsna võimetu. Pirkolal on küll aadress Tallinnas, kuid ega neid dokumente ei õnnestu tal saada,” rääkis Variku. 

Esindaja on veendunud, et Pirkola eirab kohtukutset teadlikult. “Ma ei taha olla inimeste suhtes kriitiline, aga ta on ikka natuke… no mitte just kelm, aga üsna nahaalne ja pahauskne,” ütles Variku.

Pankrotimenetlusega on tegu seepärast, et Pirkola ja Punane Maja sõlmisid kokkuleppe, millega soomlanna käendab oma ettevõtte võlga isiklikult. “Nüüd on suhtlus harvemaks jäänud, kuid umbes aasta tagasi sadas temalt lubadusi, et maksab kohe võla ära, vähemalt korra-kaks kuus,” märkis Variku. 

Neli aastat tagasi ülistas Pauliina Maria Pirkola Eesti ärikultuuri, nüüd on tal tekkinud mitu probleemi siinsete ettevõtjatega.

Variku lisas, et on oma klientidelt saanud kuvatõmmiseid Pirkola sotsiaalmeedias kajastuva kohta. “Pildid kuskilt kaugelt maalt basseinis… elab head elu,” ütles ta.

Probleeme tekitanud ka teistele

Pirkolaga on koostööd teinud ka Erinevate Tubade Klubi (ETK). Ettevõtte juhatuse liige Johannes Veski märkis, et ka nende puhul tekkis makseviivitus, ent see sai lõpuks ikkagi lahendatud. “Pöörasime korduvatele makseviivitustele aegsasti tähelepanu ning asi lahenes,” ütles ta, kuid lisas, et asjad said korda siiski headele äritavadele mittevastavalt. Näiteks tuli ette maksete hilinemist ja pidevalt pidi ETK end Pirkolale meelde tuletama. Lõpuks jõuti lahenduseni vaid ettepaneku teel, et võlgnevuse käsitlemine suunatakse edasi maksekäsu kiirmenetlusse.

Probleemid lahenesid Veski hinnangul kiiremini ka põhjusel, et suuresti esindas Pirkolat kohalik ettevõte Brillare OÜ, kellele ühtegi etteheidet asjaajamistes ei olnud.

Ta lisas, et ennatlikkusele ei ajanud ETKd mitte hirm Pirkola ees, vaid lihtsalt ettevõtte enda hoolikus. “Vormistame oma klientidega alati poolte kohustusi sätestavad lepingud, mis teevad maksehäirejuhtumite käsitlemise lihtsamaks,” ütles ta.

Brillare OÜ juht Katrin Nael ei soovinud Äripäevale koostööd Pirkolaga kommenteerida.

EAS maksis probleemsele soomlannale toetust

Pauliina Maria Pirkola ettevõte­ House of Sauce OÜ sai aastal­ 2016 EASist toetust sündmusele “Sauce 2016 – restoraniproffide suursündmus” summas 29 596 eurot. 

Pauliina väitis enne üritust Punasele Majale, et selle ürituse kulud katab EASi toetus koos piletimüügiga. Üritus oli välja müüdud ning EASilt saadi ka toetus kätte. Punase Majani aga raha ei jõudnud.

EASi kommunikatsiooni­spetsialist Egert Puhm ütles, et nad maksid toetuse ettevõttele välja pärast seda, kui sündmus oli toimunud ja kulud tõendatud. Puhm lisas, et EAS on teadlik House of Sauce OÜ ja OÜ Punane Maja omaniku Tõnis Hiiesalu­ vahelisest probleemist. “Kuna tegemist ei ole EASi toetatud projektiga seotud kuludega, ei saa EAS selles küsimuses sekkuda. Oleme seda selgitanud ka Hiiesalule,” ütles Puhm.

EAS väisab, et ei saa sekkuda, sest ruumide rendiga seonduvaid kulusid projekt ei sisaldanud. Küll aga saab EAS edaspidi arvesse võtta antud ettevõttega seonduvat ajalugu ning maksekäitumisega seonduvat. Variku sõnul ei olnud tegu ainult ruumide rendiga, vaid ka kogu ürituse tehnilise produktsiooniga. Ruumide rent moodustas sellest ainult väikse osa. "Seega tuleks EASilt üle küsida, mida see toetus siis ikka täpselt kattis ja mis arved Pauliina sinna kulude katteks esitas? Kui ta ei esitanud meie arvet, siis järelikult ta valetas meile enne üritust," lausus ta.

Hiiesalu teavitas pärast Pirkolaga sekeldusse sattumist ka EASi, et tegu on inimesega, kes ei tasu oma võlga ära. EAS on selle peale vastanud, et on võtnud info teadmiseks ja pole pärast seda Pirkolale toetust ka jaganud. Samas on EAS Sauce 2017 ürituse kodulehel partnerina ära märgitud.

Hiiesalu lisas, et 2016. aastal väitis Pirkola, et ürituse Sauce kulud katab EASi toetus koos piletimüügiga. “Üritus oli välja müüdud ning EASilt saadi ka toetus kätte. Meieni aga raha ei jõudnud,” ütles ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. June 2018, 20:38

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing