Mait Kraun • 9. juuni 2018 kell 8:00

Twitteri muljetavaldav kannapööre

Twitteri peakorter San Franciscos.  Foto: Shutterstock

Twitter on olnud tänavu Wall Streeti üks kuumimaid aktsiaid. Ettevõte on küllaltki väikse aja jooksul teinud läbi muljetavaldava kannapöörde, kirjutab CNN Money.

Nüüd tahab ettevõte müüa turgudel miljardi dollari eest võlakirju, mida saab konverteerida Twitteri aktsiateks.

Võlakirjade emissioon on suunatud eelkõige suurtele institutsionaalsetele investoritele, olgu selleks tavalised investeerimisfondid või riskifondid. Twitteri aktsia kukkus neljapäeval pärast uudist üle 2 protsendi. Tõenäoliselt selle pärast, et juurdetulevad aktsiad võivad lahjendada olemasolevate aktsiate väärtust.

Hea hoog sees

See ei tähenda aga suurt midagi. Sotsiaalmeedia platvormil on praegu hea hoog sees. Tänavu on Twitteri aktsia kallinenud rohkem kui 60 protsenti. Enne neljapäevast langust tõusis ettevõtte aktsia lausa 10 päeva järjest.

Miks on investorid Twitterit uuesti armastama hakanud? Tundub, et Twitteri strateegia pakkuda kasutajatele videoülekannete tegemist on muutunud populaarseks nii kasutajate kui ka reklaamiklientide seas. Twitter on juba kaks kvartalit järjest kasumit teeninud ning kasutajate arvu kasv on kiirenenud.

See on ka põhjus, miks Twitter on märkimisväärselt edestanud Facebooki aktsiat, mis on tänavu tõusnud vaid 6 protsenti. Twitterile on alla jäänud ka Snap Inc, mille aktsia on sellel aastal kaotanud 10 protsenti oma väärtusest. Alates IPOst, mis toimus eelmise aasta veebruaris, on Snap odavnenud lausa 51 protsenti. Tõsi küll, viimase paari nädala jooksul on Snapi aktsia tõusnud umbes 30 protsenti.

S&P 500 indeksi uustulnuk

Hiljuti lisati Twitteri aktsia ka Standard & Poor’s 500 indeksisse. See näitab, et sinilind on nüüd suure turuväärtusega Ühendriikide firma, mis on lõpuks täiskasvanuks saamas.

S&P 500 indeksi koostajad on hoidunud suurte kuludega ja kahjumit teenivate ettevõtete lisamisest indeksisse. Mitu järjestikust head kvartalit näitavad, et Twitter pole enam selliste firmade seas.

S&P 500 indeksisse lisamine tähendab ka seda, et kõik indeksfondid, mis järgivad S&P 500 käekäiku, peavad nüüd omale aktsiaid soetama. Sinna hulka kuuluvad nii investeerimisfondid kui ka börsil kaubeldavad fondid (ETFid).

Kas investorid peaksid muretsema, et ettevõte suurendab oma võla miljardi dollari võrra? Mitte tingimata. Esiteks pole see esimene kord, mil Twitter võlakirju müüb – 2014. aastal korraldati 935 miljoni dollari suurune emissioon.

Lisaks sellele on intressimäärad jätkuvalt ajalooliselt väga madalal tasemel, vaatamata sellele, et Föderaalreserv on intressimäärasid tõstmas. See on üks peamistest põhjustest, miks ettevõtete huvi laenu võtta on kasvanud.

Isegi Apple, mille vaba raha hulk ulatub 267 miljardi dollarini, on madalaid intresse enda kasuks ära kasutanud ja võlgu võtnud. Apple’i pikaajalise võla maht tõusis eelmises kvartalis 100 miljardi dollarini.

Kas kasv jätkub?

Mida plaanib Twitter võlakirjaemissioonist saadava rahaga peale hakata? Ettevõte teatas, et suur osa sellest kasutatakse „üldiseks ettevõtte arendamiseks.“ See võib tähendada nii kapitaliinvesteeringuid kui ka teiste ettevõtete soetamist.

Kui Twitter kasutab raha selleks, et arendada videoteenuseid ja teisi uusi tooteid, mis aitavad firmal kasvada, siis võib Wall Street vabalt aktsiat veelgi kõrgemale viia.

Twitter august väljaronimine on olnud muljetavaldav. Ettevõtte tegevjuht Jack Dorsey juhib ka makseteenuseid pakkuvat Square’i. Pikka aega arvati, et Square’i tulevik saab olema tunduvalt helgem kui Twitteri oma.

Nüüd on Twitteri turuväärtus tõusnud 29 miljardi dollarini, Square’i oma ulatub 24 miljardini. Tõsi, ka Square’il läheb tänavu väga hästi – aktsia on tõusnud 75 protsenti.

Bespoke Investment Groupi analüütikud tõid oma viimases raportis välja, et Twitter ja Square on edestamas isegi FAANG aktsiaid (peale Netflixi). FAANGi aktsiate hulga kuuluvad veel Facebook, Amazon, Apple ja Google’i emafirma Alphabet.

„Asjad võivad vahel väga kiiresti muutuda. Jack Dorsey sattus aasta aega tagasi suure kriitika alla, sest püüdis juhtida kahte ettevõtet korraga. Nüüd vaikitakse,“ kirjutasid Bespoke’i analüütikud.

Hetkel kuum