Poolakad murravad Eesti vineeriärisse

05. september 2018, 06:00
Paged S.A. tegevjuht Tomasz Modzelewski (vasakult), Valmose tegevjuht Heiki Vahermets ja Kaamos Groupi juhatuse esimees Marek Pohla sõlmisid suure tehingu.
https://www.aripaev.ee/storyimage/ea/20180905/NEWS/180909875/AR/0/AR-180909875.jpg

Euroopa üks suurimaid leht- ja okaspuuvineeri tootjaid Paged Group ostis ära Eesti ühe suurima spoonitootja Valmose. Konkurentidele on see pommuudis.

Kuigi tehingu hinda ei avalikustata, on asjatundjate kinnitusel tegemist TOP 10 tehinguga sellel aastal. Poola investor kavatseb Valmose 200 töötajaga tehase tootmisvõimsuse vähemalt viiekordistada.

"Valmos on tänapäevane hästi juhitud ettevõte ja üks juhtivaid spoonitootjaid mitte ainult Eestis, vaid kogu piirkonnas, ning tal on suur potentsiaal edasiseks kasvuks," lausus Paged S.A. tegevjuht Tomasz Modzelewski. Paged grupp on olnud viimased aastad Valmose klient ja Modzelewski sõnul on neil suurem võimalus ettevõtte finantseerimiseks. Pea poole miljardi euroni küündiva väärtusega poolakate perefirma on leht- ja okaspuuvineeri tootjate seas suuruselt Euroopas viiendal kohal.

Kümne suurima tehingu hulgas

Pooled küll tehingu hinda ei avalikusta, kuid Paged Groupi nõustaja ja Ellex Raidla vandeadvokaadi Sven Papi sõnul on see Eesti maastikul üsna suur tehing. "Viimasel aastal on Eestit tabanud tõeline "tehingute buum", mille käigus on tehtud väga suuri tehinguid (Nelja Energia, TMB, Magnetic MRO müük, Tallinna Sadama IPO jne) ning seetõttu ei mahu Valmose tehing vast esikolmikusse, kuid TOP 10 tehingute hulgas peaks see praegu ehk küll olema," märkis Papp.

Kaamos Groupi nõustanud Redgate Capitali partner Valeria Kiisk tõdes, et kui jätta välja IT-sektor, kus tehingud võivad ulatuda mitmesaja miljoni euroni, küünib antud tehing kindlasti selle aasta n-ö traditsioonilise majanduse tehingute TOP 10 sekka.

Konkurentide jaoks loogiline, kuid siiski pommuudis

Eestis tegutsevad vineeritootjad on aga tehingust veidi üllatunud. "Valmose müügitehing oli minu jaoks pommuudis. Ma küll teadsin juba varem, et Valmos peab poolakatega müügi asjus läbirääkimisi, kuid minu teada jooksid läbirääkimised vahepeal natuke liiva. Mina teadsin, et läbirääkimised on lõppenud," lausus Raplamaal asuva OÜ Kohila Vineer juhatuse liige Andres Laht, kes küll pole Valmose otsene konkurent.

Soome metsanduskontserni UPMi komposiitmaterjalidega tegeleva UPM Biocompositesi asepresidendi Kaido Kuke sõnul oli Valmose müügitehing mõnes mõttes oodatud käik, sest Valmos oli poolakatega mitu aastat koostööd teinud. "Valmoses algasid muutused mitu aastat tagasi, sest õhukesel mööblispoonil, mida Valmos seni tootis, polnud enam minekut – kunstmaterjalid võtavad looduslikult spoonilt üha enam turuosa ära," lausus Kukk. "Nõudlus kergema, tugevama ja jäigema ning samas loodussõbraliku materjali järele kasvab stabiilselt." Kukk lisas, et turumuudatus tingis selle, et Valmos investeeris uude tehasesse ja profileeris oma tootmise ümber õhukeselt mööblispoonilt struktuurse vineerispooni tootmisele.

Poolakatel ettevõtet samuti vaja

Poolakate huvi Valmose vastu on Kuke sõnul ilmselt sellest, et nende soov on saada stabiilsemat toormevoogu. "Poola metsades väga kaske ei kasva ja seni on Poola vineeritootjad importinud tooret Venemaalt ja Valgevenest. Kuna sealt tulev toormeressurss pole stabiilne ei saadavust, mahtusid ega hinda silmas pidades, vajasid poolakad oma toomisvõimsuste hoidmiseks stabiilsemat kanalit."

Mis puudutab tooraineturgu, siis seni, kuni metsanduspoliitika kardinaalselt ei muutu ja Eestis jätkatakse kokku lepitud raiemahuga, siis peaks Lahe sõnul kõigile vineeri- ja spoonitootjatele tooret jätkuma. "Valmos vajab natuke teistsugust toorainet kui meie, nemad kasutavad kvaliteetsemat kasepakku ja meie veidi väiksema väärtusega tooret. Pealegi on Valmos toonud kvaliteetsemat tooret ka Lätist, Soomest ja Venemaalt ning seega on neil toorme varumise areaal suurem," märkis Laht.

Modzelewski sõnul hindab Paged Group kõrgelt Valmose tootmisvõimalusi, mainet ja tugevat turupositsiooni ning tema juhtkonna ja töötajate pädevust. "Eesti on hea turg investeerimiseks. Eesti puhul meeldib mulle eriti see, et siinsed inimesed räägivad mitut keelt, omavad professionaalset juhtimiskultuuri," tõdes Modzelewski. Ettevõtte strateegiline eesmärk on kasvatada Valmose käivet aastas 25% võrra. Mullu ulatus Valmose käive 11,3 miljoni euroni ja EBITDA oli 1,7 miljonit eurot. Uuel omanikul pole ka plaanis muuta ettevõtte juhtkonda, seega jätkab juhtkond samas seisus.

Kaamose omanikel raske müüa

Otsus Valmost müüa tuli nii Kaamos Groupi kui ka kaasaktsionäride jaoks emotsionaalselt raskelt. "15 aastat tagasi, kui osanikud ettevõtte ostsid ning restruktureerimisega alustasid, olid neil suured ambitsioonid ja praeguseks on need mitu korda ületatud," nentis Kaamos Groupi juhatuse esimees Marek Pohla. Valmos on praegu üks maailma suurimaid kasemööblispoonitootjaid, umbes 97% ettevõtte müügist moodustab eksport Kesk- ja Ida-Euroopasse, Põhja-Ameerikasse ning Aasiasse.

2017. aastal võtsid aktsionärid vastu strateegilise otsuse siseneda Valmose jaoks uude valdkonda – vineerispooni tootmisesse. "See oli Valmosele uus väljakutse nii investeeringute kui ka turgude vallutamisel. Alustati samm-sammult ning esimene aasta läks igati ootuspäraselt," märkis Pohla. "Siis aga tuli meile "kosja" vineerispooni tootmise üks turuliidreid – Paged Group – ning oleks olnud ebamõistlik keelduda nende niivõrd ambitsioonikate plaanide ja agressiivse visiooniga kaasa minemast."

Pohla leiab, et otsus on kasulik nii Valmosele, kes saab veel kiirema süsti ettevõtte arengusse, kui ka Paged Groupile, kes saab Valmosega kaasa nende jaoks uue turu kasemööblispooni tootmise kaudu. "Oleme väga tänulikud Valmose juhtkonnale ja kõigile töötajatele märkimisväärse panuse eest tehase senisesse tegevusse ning soovime neile kõigile uue omaniku toel kõrget lendu," märkis Pohla.

Paged Groupi soov on tugevdada Valmose kui piirkonna juhtiva spoonitootja positsiooni oma tegevusmahu jõulise kasvatamisega. "Meil on potentsiaali oma tootmismahtu viie aasta jooksul kolmekordistada ja oleme kindlad, et Paged Groupi toetusega me selle eesmärgi ka saavutame," ütles Valmose tegevjuht Heiki Vahermets. "Võtame sellise tunnustatud strateegilise partneri nagu Paged Group sisenemist kui parimat tõestust, et meil on hea turupositsioon, oleme äriliselt tulemuslikud ja meil on potentsiaali edasiseks arenguks."

Eesti on maailmakaardil atraktiivne koht

Paged Groupi nõustaja ja Ellex Raidla vandeadvokaadi Sven Papi sõnul näitab Valmose tehing selgelt, et Eesti on jätkuvalt investeeringute maailmakaardil kui atraktiivne sihtkoht väliskapitalile ning seda mitte ainult ülidünaamiliste erakapitali fondide jaoks, vaid ka strateegiliste investorite jaoks.

"Tehing on oluline ka seetõttu, et Eesti turu väiksusele vaatamata on meie tööstus konkurentsivõimeline mitte koduturu suuruse, või õigemini selle väiksuse tõttu, vaid ikka seetõttu, et me suudame pakkuda tippkvaliteeti ja sellega konkureerida kogu maailmas," märkis Papp. Maailmaklassi kvaliteet oligi põhjus, miks Valmos Paged Groupile silma jäi.

Kaamos Groupi nõustanud Redgate Capitali partner Valeria Kiisk ütles, et tehing toimus strateegilistel kaalutlustel, tasakaalustamaks finantsinvestorite märkimisväärset huvi meie piirkonna vastu.

Valmose omakapital on peaaegu 3,5 miljonit eurot. Küsimusele, kas tehingu suurusjärk oli sama suur, vastas Kiisk, et omakapitali väärtus ja ka ettevõtte hetkefinantsid ei peegelda ettevõtte tegelikku väärtust. "Viimastel aastatel on Valmos investeerinud tootmise laiendamisesse, sisenedes uutesse segmentidesse. On toimunud pidev areng, mis jätkub ka edaspidi – ehk siis uue ostja käe all kasvab ettevõte palju suuremaks, kui ta on praegu, selleks on senised omanikud loonud tugev alus," lausus Kiisk.

"Valmos on hästi juhitud ja efektiivne ettevõte, mis annab tööd ligi 200 inimesele Pärnumaal ja tarnib spooni üle maailma. Selle tugev positsioon turul, kvaliteetne toodang ja kompetentne meeskond on toonud huvilisena kohale suure Poola tootja, Paged Sklejka, kellest saigi ettevõtte uus omanik."

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. September 2018, 18:06

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing