Kristjan Pruul • 20 september 2018
Danske tunnistas kahtlase raha läbivoolu Eesti filiaalis, kuid tõrjus kahtlusi, nagu oleks sellest keskkontori tasemel midagi teatud.  Foto: Reuters/Scanpix

Danske aktsionärid panga pisaraid ei usu

Danske panga aktsionärid peavad kolmapäeval avaldatud uurimiskokkuvõtet kallutatuks ja tulemusvaeseks ning peavad plaani käivitada uus uurimine.

Mõte oleks järgmisel aastakoosolekul sellise nõudmisega lagedale tulla, ütles Financial Timesile Belgias asuv aktsionäriõiguste eest seisev ühendus Deminor Recovery Services, mis on sarnaseid nõudmisi esitanud ka näiteks Volkswagenile ja tuuleturbiinide valmistajale Vestas.

Financial Times märgib, et Danske pangast läbi käinud 200 miljardit eurot uurinud advokaadibürood Bruun & Hjejle ei saa varasemate suhete tõttu Danskega pidada ei erapooletuks ega iseseisvaks.

Deminori partner Edouard Fremault nimetas uurimistulemust jaburduseks ning leidis, et kogu uurimine ei olnud algusest peale mõeldud tõe väljaselgitamiseks.

„Uurijad kandsid raporti ette nõukogule, aga nõukogul on siin endalgi probleeme. Normaalses ettevõttes pandaks selle peale kokku erikomitee, mida juhiksid ettevõttest sõltumatud inimesed, Danskes oli seotud aga kogu juhtkond,“ kommenteeris Fremault.

Samuti ei ole Fremaultil kindlust, et tegelikult uurimise käigus ikkagi tippjuhtkonna e-kirjadele ligipääs oli või kui suures ulatuses sõltus uurimine konkreetselt pangalt neile loovutatud dokumentidest.

Praegu käivadki läbirääkimised Danske investoritega selle üle, kas on piisavalt toetust uue uurimise korraldamiseks.

Hetkel kuum