Allan Rajavee • 3. oktoober 2018 kell 5:34

Danske vilepuhuja advokaat: on suur võimalus, et Wilkinson kohtub Euroopa Parlamendi erikomisjoniga

Euroopa Parlamendi erikomisjoni esimees Jeppe Kofod ei usu, et Danske sisejuurdlus andis piisava sissevaate rahapesu juhtumisse, mistõttu soovivad nad kohtuda skandaali paljastanud Howard Wilkinsoniga.   Foto: EERO VABAMÄGI

Endine Danske Marketsi Tallinna esinduse juht Howard Wilkinson, kes aitas paljastada rahapesuskandaali Danske Eesti filiaalis, teatas advokaadi vahendusel, et kaalub Euroopa Parlamendi erikomisjoni ette astumist. Tema advokaat sõnul on suur võimalus, et kohtumine toimub.

Eelmisel nädalal avalikustasid Eesti Ekspress ja Taani ajaleht Berlingske Danske rahapesuskandaali paljastanud endise Danske töötaja Howard Wilkisoni nime. Danske vilepuhujaks ristitud Wilkinsoni advokaat Stephen Kohn ütles, et tema kätte veel ametliku kutset jõudnud pole, vahendab Reuters.

Ühtlasi märkis Kohn, et Wilkinsonil pole mingit kohustust europarlamendi erikomisjonile aru anda.

Erikomisjoni esimees Jeppe Kofod teatas eile, et Wilkinsoni sisevaade aitab välja selgitada, kus Danske pank aga ka Taani ja Eesti finantsinspektsioonid tegid vigu. „"See aitab meil seadusloojatena karmistada vajalikke Euroopa Liidu pangandusreegleid ja anda rohkem võimu riiklikele finantsinspektsioonidele, et tulevikus ära hoida nii suuremahulisi rahapesuskandaale, mis on viimasel ajal Euroopat tabanud," sõnas Kofod.

Jeppe Kofod märkis seejuures, et erikomisjon ootab Wilkinsonilt informatsiooni ükskõik, millises vormis. "Me mõistame kättemaksu hirmu. Sestap oleme valmis, et Wilkinsoni tunnistus jõuab komisjonile sel viisil, mida allikas turvaliseks ja heaks peab," täpsustas Kofod.

Danske sisejuurdluse käigus selgus, et panga Eesti filiaali läbis aastatel 2007 kuni 2015 200 miljardi euro väärtuses küsitava päritoluga raha. Üks Vene uusrikaste raha Eestisse saamise viise seisnes selles, et Danske panga väärtpaberikontodele kanti üle aktsiad, mis siis Eestis maha müüdi. Sellega pidigi tegelema Wilkinson, kes oma klientide tausta väga hästi mõistis ja sellest ka lõpuks Danske peakontorisse kirjutas. Kui peakontorist ei järgnenud reaktsiooni, otsustas Wilkinson 2014. aastal ametist lahkuda.

Hetkel kuum