Kristjan Pruul • 17. oktoober 2018 kell 6:01

Nordea kukkus rahapesuskandaali

Bill Browderi rahapesuteadete seeria jõudis nüüd Nordea pangani  Foto: Reuters/Scanpix

Nordea on järgmine suur Põhjamaade pank, mille vastu esitas rahapesukaebuse Hermitage'i fondi omanik Bill Browder.

Uurimist paluti alustada Rootsi ja Norra võimudel, kirjutavad Reuters ja Financial Times.

Bill Browder, kes ajab Hermitage Capital Management fondist välja petetud 230 miljoni dollari jälgi, väitis 29 lehekülje pikkuses rahapesuteates, et miljonid dollarid käisid läbi 365 Nordea pangas registreeritud konto.

Rootsi prokuratuur kinnitas, et on saanud teate, milles palutakse uurida pettuse, võltsimise, ebaausa tegevuse ja rahapesu kahtlust. Võimud lubasid rahapesuteate läbi vaadata, uurimist veel avatud ei ole.

Rootsi majandusleht Daagens Industri on kursis osaga Hermitage’i saadetud andmetest. Lehe teatel on tegemist 175 miljoni dollari (ligikaudu 150 miljoni euro) suuruse rahasummaga, mida on saadetud 365 eri kontole Nordea Rootsi, Taani, Soome ja Norra üksuses.

Väidetava rahapesu korraldajaks arvatakse kuritegelikku gruppi, mille varjunimi on Kljuev Organised Crime Group. Dagens Industri andmetel on see grupp kasutanud raha liigutamiseks ka Danske Banki Eesti üksust ja Leedu Union Banki.

Nordea ütles Briti ärilehele, et nad on teatest teadlikud ning teevad koostööd ametivõimudega kõigis riikides, kus pank tegutseb.

Bill Browder ütles Financial Timesile, et teate esitamiseks andis talle põhjust informatsioon, mis on saadud uurimistest Leedus ja Prantsusmaal.

Eelnevalt on ta esitanud rahapesu kohta kuriteoteate Eestis ja Taanis Danske panga vastu. Sadadesse miljarditesse eurodesse ulatuv mitteresidentidest klientide rahaülekannete maht on praeguseks maksma läinud koha Danske panga juhile Thomas Borgenile.

Ka Nordea on viimastel aastatel olnud kimpus rahapesuskandaalidega. Alles maikuus oli Taani TV2 lugu sellest, et Nordea oli valuutavahetuspunktide kaudu aidanud liikuda 130 miljonil eurol, mis oli seotud narkokaubandusega.

2015. sai Nordea Rootsis 5 miljonit eurot trahvi, sest esines puudujääke rahapesu tõkestamisel. Pank on ka ise pärast Taani finantsinspektsiooni uurimist tunnistanud, et ennetamisega on olnud probleeme.

Hetkel kuum