Äripäev • 12. august 2015 kell 8:30

Nordea juhti survestatakse lahkuma

Nordea panga juht Christian Clausen  Foto: Scanpix/Reuters

Rootsi finantsinspektsioon pole rahul, et Nordea juht Christian Clausen jätkab panga eesotsas pärast seda, kui pank sai 50 miljonit Rootsi krooni trahvi, sest ei täitnud rahapesu tõkestamise nõudeid, vahendas Svenska Dagbladet.

Mais sai Nordea Rootsi finantsinspektsioonilt hoiatuse ja riigi ajaloo suurima 50 miljoni kroonise (ca 5 mln eurot) trahvi suurte puudujääkide eest rahapesu tõkestamisel. Finantsinspektsiooni hinnangul peaks see olema päästik, mis sunnib Christian Clauseni lahkuma.

Mis juhtus?

Mais määras Rootsi finantsinspektsioon Nordea pangale suurima võimaliku trahvisumma 50 miljonit Rootsi krooni, Handelsbankenile määrati 35 miljoni kroonine trahv.

Nordea pank pole aastaid rahapesu tõkestamiseks kehtestatud reegleid järginud, pole hinnanud kliendigruppide riskiastet ega uurinud põhjalikumalt klientide ja nende tehingute tausta, rääkimata sellest, et kasutusel oleks lisakontrolli meetmeid.

„See tähendab, et inimesed, kes on tahtnud raha pesta või terrorismi rahastada, on suure tõenäosusega saanud seda teha, ilma et Nordea oleks seda avastanud. See on väga tõsine asi,“ märkis finantsinspektsioon pressiteates. Märkimisväärseid puudusi tuvastas FI ka Handelsbankenis.

Hinnanguliselt pestakse Rootsis aastas 100 miljardi krooni ulatuses musta raha. Seepärast on pankade valvsus ja kaastöö rahapesu tõkestamiseks äärmiselt oluline, märgib inspektsioon.

Hetkel kuum