Äripäev • 8. märts 2019 kell 12:42

Kui kaua on valitsuse moodustamiseks aega?

Valitsuse moodustamiseks on tavaliselt kulunud pisut üle kuu.  Foto: Andras Kralla

Vastavalt Eesti seadustele on riigikogus esindatud parteidel aega koalitsiooni leidmiseks ja valitsuse moodustamiseks viis nädalat alates parlamendi uue koosseisu kokku tulemisest.

Täpsemalt tuleb valitsus kokku panna vana valitsuse tagasi astumisel, aga see sünnib automaatselt uue koosseisu kokku tulemisel. Esimese istungi kuulutab välja president ning see leiab aset 10 päeva pärast valimustulemuste välja kuulutamist, mille toimumisaeg omakorda sõltub kõikvõimalikest vaidlustustest. 2019. aasta parlamendivalimiste tulemuste kohta on näiteks Elurikkuse erakond ja erakond Eestimaa Rohelised palunud elektroonilisel teel antud häälte üle lugemist.

Kui parlament on kokku tulnud, siis on presidendil kaks nädalat aega peaministri kandidaadi valimiseks, kelle riigikogu peab heaks kiitma. Kui presidendi esitatud kandidaat riigikogu toetust ei leia, siis on presidendil veel üks nädal teise kandidaadi esitamiseks.

Juhul, kui ka presidendi teine kandidaat toetust ei saa, siis tekib riigikogul kahe nädala pikkune ajavahemik, mille jooksul tuleb välja panna oma kandidaat ja selle poolt hääletada. Kui läbi kukub ka kolmas kandidaat, siis kuulutab president välja erakorralised valimised. Riigikogu toetuse saanud peaminister viib presidendile tulevase valitsuskabineti koosseisu nimekirja, mille president kolme päeva jooksul peab kinnitama.

Valitsuse moodustamise kord on kindlaks määratud põhiseaduse, vabariigi valitsuse seaduse ja riigikogu kodu- ja töökorra seadusega.

Varasemad valimised ja kuupäev, mil valitsus ametisse astus:

2015 – 1. märts valimised, 9. aprill valitsus

2011 – 6. märts valimised, 5. aprill valitsus

2007 – 4. märts valimised, 4. aprill valitsus

2003 – 2. märts valimised, 10. aprill valitsus

1999 – 7. märts valimised, 25. märts valitsus

1995 – 5. märts valimised, 17. aprill valitsus

1992 – 20. september valimised, 21. oktoober valitsus

Hetkel kuum