Allan Rajavee • 14. märts 2019 kell 13:00

Kaljulaid: lihtliikmed mõtlevad lahkumisele

Keskerakonna häälemagnet Raimond Kaljulaid pole kindel, kas Keskerakonna maailmavaade on endiselt liberaaldemokraatia.   Foto: Liis Treimann

Esmaspäeval Keskerakonna juhatusest lahkunud Raimond Kaljulaid tõdes, et koduerakonna otsused on karjuvas vastuolus tsentristliku maailmavaatega, kuid toonitas, et Jüri Ratasel on võimalik pöörata veel valitud teekonnal tagasi ja vältida pereheitmise riski, mis päev-päevalt süveneb.

Kaljulaidi hinnangul on toimunud Eesti poliitmaastikul pöördelised sündmused, mis on tekitanud paljude keskerakondlaste ja nende toetajate seas pettumust. „Neid kohtumisi nimetatakse konsultatsioonideks, kuid tegelikult on need ikka koalitsiooniläbirääkimised EKREga,“ tõdes Kaljulaid.

Tema arvates võisid Eesti noored tunda end esmaspäeval ärgates nagu Briti noored, kes pidid paari aasta eest leppima Brexiti reaalsusega. „Eks siin on sama tunne, ainus erinevus on, et meie pole valimistel selle poolt hääletanud. Pigem vastupidi,“ ütles esmaspäeval Keskerakonna juhatusest protestiks välja astunud Kaljulaid.

Rahustavad üldsõnumid

Samuti lisas Kaljulaid, et viimased uuringud on näidanud Keskerakonna toetuse langust ja tema hinnangul valitud EKRE kursil see trend jätkub. Samas on konsultatsioonid pakkunud vähe sisu. Kolm erakonda on leppinud kokku rahvusvahelistes organisatsioonides jätkamises ja üldistades kinnitanud, et vaated näiteks regionaal- ja maaelupoliitikas on sarnased.

Kaljulaidil on keeruline hinnata, millise taktika on Keskerakonna läbirääkimiste delegatsioon võtnud. „Võib-olla on see kõik taotluslik ja soovitakse anda rahustavaid sõnumeid, et siis tulla avalikkuse ette detailsema leppega,“ arvas ta. „Eks see jätab kummalise mulje, kui nii palju läheb aega, et kokku leppida Euroopa Liidu ja NATO jätkuvas liikmelisuses,“ lisas ta, viidates esmaspäeval toimunud esimesele kolmetunnisele kõnelusvoorule.

Samuti on Kaljulaidi väitel debatt Keskerakonna sees ülimalt aktiivne kõigil tasanditel. „Olen pidanud selle nädala jooksul oma telefoni akut üsna sagedasti laadima, sest kõnelusi juhatuse, lihtliikmete ja toetajatega on väga palju,“ kinnitas Kaljulaid. Tema sõnul näitab erakonnasisene arutelu, et tsentristid pole jõudnud paremvalitsuse loomises ühisele meelele.

Ratas saab veel EKRE toast välja tulla

„Jüri Ratas on võtnud väga suure riski ja teatud kriisi ilmingud Keskerakonnas on,“ nentis Kaljulaid. Samas ütles Kaljulaid, et Ratase kritiseerimine ei anna mitte midagi. „Vastupidi, sooviksin talle edastada sõnumit, et uks on kindlasti lahti ja sellest toast saab veel välja tulla, kuhu on mindud. See vastaks kõige rohkem valijate ja keskerakondlaste ootustele,“ sõnas Kaljulaid.

Seejuures lisas ta, et kui Ratas peaks tundma end nende kõneluste raugedes läbikukkujana, siis nii see kindlasti pole. „Keskerakond võib jõuda veel konsensuseni, et EKREga pole veel võimalik valitsusliitu teha. Eesti ühiskond ega Keskerakond pole valmis sellise erakonna kaasamiseks valitsusse,“ leidis Kaljulaid.

EKRE peab Keskerakonna poliitiku arvates riigikogu opositisioonis veel küpsema ja näitama retoorika muutust. „Mingil hilisemal perioodil võib EKRE kaasamine kõne alla tulla, sest kedagi ei saa lõpuni välistada. Eesti on liiga väike riik selleks,“ ütles Kaljulaid.

Üks kriis nädalas

Tema sõnul on veel vara öelda, kas KEI koalitsiooni realiseerumisel seisab Jüri Ratas silmitsi esimese pereheitmisega oma ametiajal Keskerakonna esimehena. „Kujutan ette, et see risk on olemas ja seda on kuulda olnud mitte erakonna juhtorganite tasandilt, aga lihtliikmeskonnas, kus mõeldakse väljaastumise ja lahkumise peale,“ ütles Kaljulaid.

„Kui selle koalitsioonileppe tekst tuleb piisavalt ümmargune ja seal ei öelda midagi teravat, siis saab selgitada, et näete, meil õnnestus ikkagi midagi kokku leppida, ja võib-olla suudetakse seda erakonda veel koos hoida mõnda aega,“ spekuleeris Kaljulaid. Teisalt ei usu ta, et EKRE oma retoorikat ega käitumismustrit muudab, sest see viib nende toetuse langustrendi. „Nende asi on hoida kõneluste lõpuni madalat profiili ja on näha, et nad on oma kärehäälsemad poliitikud suutnud hetkel vaigistada,“ arvas Kaljulaid.

Ta ennustas KEI koalitsioonile ametisse saades ühte kriisi nädalas. „EKRE poliitikud lähevad esindama Eestit Euroopa Liidu institutsioonide juures ja mujal välismaal. Sealt hakkab tulema selliseid sõnumeid, mis tekitavad kriise ja turbulentse ning kogu valitsemine saab olema väga ettearvamatu,“ ütles Kaljulaid.

Keski tugevus on äärmuste vältimine

Selline ebastabiilsus hakkab Kaljulaidi sõnul õõnestama Keskerakonna vundamenti ja kasvatab lahkujate ridu. „Populistide osalus valitsuses stabiilset valitsemist pakkuda ei saa ja kindlasti näeme minikriise, mis hakkavad õõnestama Keskerakond väga mitmes suunas,“ leidis Kaljulaid.

Keskerakonna häältemagnet Põhja-Tallinnas, Kristiines ja Haaberstis ei saanud kinnitada, et Keskerakonna tuum-maailmavaade on liberaaldemokraatia. „Kui loen, mis on Keskerakonna programmis ja muid seisukohti, siis ma näen, et erakonna praegused sammud on karjuvas vastuolus erakonna põhiliste väärtustega,“ ütles Kaljulaid.

Tema arvates peitub Keskerakonna poliitiline olemus tsentris olemisele ja äärmuste vältimisele. „Just äärmuste vältimine on kõige olulisem, et ei mindaks vasakule ega paremale äärele. See on tasakaal, mida Keskerakond enda otsustega rikub, aga ma pole kaotanud lootust, et ehk õnnestub see veel ära hoida,“ ütles Kaljulaid.

Täismahus intervjuud Raimond Kaljulaidiga saab kuulata homme Äripäeva raadio hommikuprogrammis.

Hetkel kuum