• OMX Baltic0,3270,1
 • OMX Riga0,04933,04
 • OMX Tallinn−0,011 752,77
 • OMX Vilnius0,24993,31
 • S&P 5000,005 667,2
 • DOW 300,0040 954,48
 • Nasdaq 0,218 509,34
 • FTSE 1000,098 172,14
 • Nikkei 225−0,4341 097,69
 • CMC Crypto 2000,000,00
 • USD/EUR0,000,91
 • GBP/EUR0,001,19
 • EUR/RUB0,0096,42
 • OMX Baltic0,3270,1
 • OMX Riga0,04933,04
 • OMX Tallinn−0,011 752,77
 • OMX Vilnius0,24993,31
 • S&P 5000,005 667,2
 • DOW 300,0040 954,48
 • Nasdaq 0,218 509,34
 • FTSE 1000,098 172,14
 • Nikkei 225−0,4341 097,69
 • CMC Crypto 2000,000,00
 • USD/EUR0,000,91
 • GBP/EUR0,001,19
 • EUR/RUB0,0096,42
 • 28.10.19, 06:00

„Aumees“ Kristian Kesner hävitas partneri elutöö

End aumeheks nimetav skeemimeister Kristian Kesner tinistas osavalt ära hulgimüüja AS Haljase kauaaegse omaniku Movsum Mehtijevi, kui omandas sisuliselt tasuta ja lasi põhja osa Mehtijevi elutööst – Haljase joogitootjast tütarfirma Tallinna Karastusjoogid.
Kristian Kesner ja tema võistlustantsutreenerist äripartner Ivo Kappet eelmise aasta aprillis Tallinna Karastusjookidele kuuluvas tootmises. Mõni kuu hiljem omandas Kesneri kontrolli all olnud ettevõte sama tootmise sisuliselt tasuta, jättes eksomaniku Movsum Mehtijevi tühjade pihkudega.
 • Kristian Kesner ja tema võistlustantsutreenerist äripartner Ivo Kappet eelmise aasta aprillis Tallinna Karastusjookidele kuuluvas tootmises. Mõni kuu hiljem omandas Kesneri kontrolli all olnud ettevõte sama tootmise sisuliselt tasuta, jättes eksomaniku Movsum Mehtijevi tühjade pihkudega.
 • Foto: Erakogu
Haljase kukile tekkinud kopsaka maksuvõla ja muude raskuste tagant ilmus probleemide jälgi ajades üllatavalt välja Äripäeva lugejale juba vägagi tuttav Kristian Kesner. Viis, kuidas Kesner koos abilistega Mehtijevi tühjade pihkudega jättis, on tuttavlik. Erakordse osavuse ja järjekindlusega veenis ta ettevõtja endale vara usaldama, et talle siis üha uusi lubadusi jagades selle eest tasumata jätta. Kesneri veenmisoskus on linna peal lausa kuulus. Nüüdseks on petta saanud Mehtijev Kesneri ja tema kompanjonide tegevuse tõttu prokuratuuri pöördunud ja Põhja ringkonnaprokuratuur on alustanud kriminaalmenetlust. Vaatame selleni viinud sündmustele tagasi läbi enda sõnul pettuse ohvriks langenud Mehtijevi pilgu.
Kesner ja Mehtijev on teineteist tundnud kümmekond aastat. 2017. aasta kevadel hakkab Mehtijevi poolt 30 aastat omatud ja juhitud hulgimüüja Haljasel lõppema laenuleping Swedbankiga. Et ettevõte on vahepeal sattunud pahuksisse maksuametiga ja ka finantsvõimekust kaotanud, ei soovi pank lepingut pikendada ning lühikese aja jooksul on vaja täita kohustus suurusjärgus 1,5 miljonit eurot. Mehtijev hakkab lahendust otsima ning talle meenub ühe õlekõrrena Kesner, kellelt otsustabki abi küsida.
Võimalik, et Kesner haistab juba sel hetkel haavatavat saaklooma ja asub jahile. Ta aitabki Mehtijevil sama aasta augustis paariks aastaks veidi üle 1,5 miljoni euro laenu saada Boriss Adeli ettevõtetelt. (Adel on seejuures ärimees, kelle firmale finantsinspektsioon keeldus krediidiandja tegevusluba andmast, mispeale ta maskeeris laenukontori hoopis hoiu-laenuühistuks) Kesner kasseerib laenude vahendamise eest enda kontrolli all olevate firmade kontodele ka 28 000 eurot vaevatasu. Mehtijevil tekib siiski Kesneri vastu tasapisi usaldus, sest koostöö toimib, laenu oli ju hädasti vaja.
Kesner loob usaldust pere abil
Mehed kohtuvad edaspidigi ja hakkavad arutama uusi koostöövõimalusi. Seejuures ignoreerib Mehtijev Kesneri hoiatavat tausta, sest viimane oskab veenvalt selgitada, kuidas ta tegelikult on aus ärimees ja mineviku probleemid polnud tema süü. Mehtijev jääb Kesnerit uskuma veel pikaks, liiga pikaks ajaks.
2018. aasta alguses teeb Kesner ettepaneku omandada Haljase joogitootmise osa ehk tütarfirma AS Tallinna Karastusjoogid. Jooksvalt ilmub mängu ka Kesneri üllatav äripartner – tuntud võistlustantsutreener Ivo Kappet, keda Kesner Mehtijevile tutvustab. Üheskoos käiakse näiteks Tallinna Karastusjookide tütarfirma tootmist vaatamas. Mõne kuu jooksul arutatakse tehingu tingimusi ning Mehtijev võtab Kesneri koguni tööle Tallinna Karastusjookide tegevjuhiks brutopalgaga 1617 eurot. See on varemgi Kesneri stiil olnud – saada tööle otsustajana, saada ligi ettevõtte rahaasjadele.
Kesneril on aga veel üks eesmärk, milleks kõik oma veenmisoskused rakendada. Ta peab panema Mehtijevit Tallinna Karastusjookide aktsiad üle andma enne nende eest tasumist. Võimatu, arvate? Mitte Kesneri jaoks.
Ta paneb mängu kogu oma võlu, kutsub Mehtijevi külla oma pere juurde, demonstreerib oma luksuslikku elustiili, räägib enda osalusel toimunud miljonitehingutest. Kõneka detailina toob Kesner mängu oma naise. Nimelt rõhub ta sellele, et Tallinna Karastusjookide ostjaks saab tema elukaaslase Natalja Romanova äriühing. Kesneri retoorika on, et tema on aumees, ta ei paneks oma naist ja laste ema tanki!
Kristian Kesner on minevikus tähelepanu saanud mitme skandaalse looga ja ta on tuntud kui ametlikult varatu, ent tegelikkuses jõukalt elav tegelane.
 • Kristian Kesner on minevikus tähelepanu saanud mitme skandaalse looga ja ta on tuntud kui ametlikult varatu, ent tegelikkuses jõukalt elav tegelane.
 • Foto: Veiko Tõkman
Kesner asub lubama uut tehingut
Kõik päädib sellega, et Mehtijevi aktsiaselts Haljas loovutab Tallinna Karastusjookide aktsiad Kesneri naisele kuuluvale, värskelt asutatud TB Holding OÜle juba enne, kui on laekunud isegi esimene osamakse. Tehingu maksumuseks vormistatakse 3,5 miljonit eurot ja maksegraafik sätitakse viies osas ja järjest kasvavates summades viie kuu peale, esimene makse peaks toimuma paar päeva pärast aktsiate liikumist. Kokkuvõttes tasuvad Kesner ja kompanjonid aga ettevõtte eest reaalselt vaid 17 000 eurot.
0,49%
kokkulepitud AS Tallinna Karastusjookide müügihinnast (17 000 eurot 3,5 miljonist) tasus Kristian Kesneri kontrolli all olev ettevõte reaalselt Movsum Mehtijevile.
Loetud päevad pärast Tallinna Karastusjookide enda kontrolli alla saamist vahetab Kesner nõukogu liikmed oma kompanjoni Kappeti ja elukaaslase Romanova vastu, Mehtijev kupatatakse ettevõtte juhatusest minema ning sinna asub Kesneri huve mujalgi esindanud Aleksandr Grafski. Samad kolm nn Kesneri inimest asuvad ka Tallinna Karastusjookide tütre Valtu Veini nõukokku.
Nüüdseks on toona toimiv väike joogitootja olnud Valtu Vein suures maksuvõlas ja tegevusetu, algatatud on pankrotimenetlus. Mida Kesneri seltskond omandatud firmades täpsemalt teinud on, pole esialgu teada. Kesneri varasemast tegevusest on teada, et ta ajab sassi isikliku ja ettevõtte rahakoti.
Igatahes, pärast Tallinna Karastusjookide aktsiate liikumist järgneb kassi-hiire mäng võlgnetava raha üle. Lõpuks hakkab Mehtijev rääkima asjale ametliku käigu andmisest, mispeale Kesner lavastab veel viimase triki. Ta lubab koos Kappetiga Mehtijevilt osta ka AS Haljase. Lepitakse kokku, et tehingu hind kõigi Haljase kohustuste juures saab olema 1,7 miljonit eurot (miinus Tallinna Karastusjookide eest makstud 17 000) ja sellega saab maha ka Tallinna Karastusjookide teema.
Kristian Kesner (vasakul) ja Ivo Kappet millalgi enne Haljase ostu-müügi lepingu sõlmimist Movsum Mehtijeviga asju ajamas.
 • Kristian Kesner (vasakul) ja Ivo Kappet millalgi enne Haljase ostu-müügi lepingu sõlmimist Movsum Mehtijeviga asju ajamas.
 • Foto: Erakogu
Vastav leping sõlmitakse detsembris 2018. Tehing siiski ei jõustu, kuna Kesner ja Kappet ei täida aktsiate üleandmise eeltingimusi, sh 200 000 euro tasumist, käenduste andmist, pantide seadmist. Ainsaks makseks Haljase omandamiseks jääb 25 000 eurot, mis maksti lepingu sõlmimisel ja millele järgnevad vaid varasemast tuttavad tühjad lubadused. Kokku saab Mehtijev seega Kesneri pundilt 42 000 eurot (17 000 + 25 000).
Kuid ta on sisuliselt ilma oma elutööst. Alles jäänud Haljas ägab võlgades, maksuamet on esitanud ettevõtte suhtes pankrotiavalduse, tütarfirmad on läinud ning põhja lastud.
Mis edasi saab, näitab aeg, kuid minevikust on teada, et Kesner oskab end osavalt varatuna näidata, vilistades võlgadele, kuid nautides samal ajal oma ema nimel olevaid Mercedes-Maybachi ja Viimsi villat.
Loe lisaks
Kristian Kesneri võlausaldajatele esitletav ja tegelik elustiil ei lähe kuidagi kokku.
 • 28.03.17, 07:15
Pankrotis, aga Mercedes-Maybachiga
Kappet: Mehtijev mõtleb asju välja
Kesner toimunut ei kommenteerinud. Ivo Kappet sõnas, et Mehtijev on oma oskamatusest firmat juhtida kaotanud kõik oma ärid. „Minu hinnangul on Mehtijev erinevate ettevõtete juhatuse liikmena teinud õiguslikult kaheldavaid tehinguid enda juhitavate ettevõtete ja nende võlausaldajate kahjuks ning proovib päästa, mis päästa annab, üritades veeretada süüd teiste isikute kaela,“ ütles Kappet.
Kappet lisas, et Mehtijev on mõelnud välja ulme valdkonda kuuluvaid konstruktsioone, esitades põhjendamatuid nõudeid ja avaldusi.
Varast ilma jäänud Mehtijevit esindab tekkinud puntras skandaalne vandeadvokaat Viktor Särgava, kes ise on praegu kriminaalsüüdistusega kohtu all Hubert Hirve, Pavel Gammeri jt nn maffiaprotsessis. Särgavat süüdistatakse kuritegelikku ühendusse kuulumises. Samal ajal on Särgava omalt poolt avalikult süüdistanud just Kesnerit kunagise kiirlaenuäri MiniCrediti paljaks varastamises ning väitnud, et Kesner on seejuures politsei ja riigiprokuratuuri ebaseadusliku kaitse all.
Särgava sõnul pöördus Mehtijev tema poole tänavu aprillis, et Kesneri kohta uurida. Esiotsa uskus Mehtijev siiski pigem Kesneri lubadusi edasi, kuid kui ka suvel ettevõtete eest makseid ei tulnud, naasis ta Särgava jutule.
AS Haljase riismetele jäänud Movsum Mehtijev (keskel) 2012. aastal, mil ta poleks osanud ettevõtte saatust uneski näha.
 • AS Haljase riismetele jäänud Movsum Mehtijev (keskel) 2012. aastal, mil ta poleks osanud ettevõtte saatust uneski näha.
 • Foto: Raul Mee
Mehtijev ei viibi Eestis ja suhtles Äripäevaga Särgava vahendusel. Viimase sõnul valutab Mehtijev väga südant, et usaldas Kesnerit ja selle tulemusel lasi mõne kuuga end paljaks varastada ning enda poolt 30 aastat üles ehitatud Haljase kontserni hävitada.
Tehingu osapool juba likvideerimisel
Tallinna Karastusjoogid sisuliselt tasuta omandanud TB Holding OÜ omanikud on praeguse seisuga Kristian Kesneri usaldusisik Aleksandr Grafski ja Laguun Investeeringu OÜ, mida juhib tantsutreener Ivo Kappet ning mis kuulub MTÜ-le Tantsukool Laguun.
TB Holding asutati napilt enne Tallinna Karastusjookide omandamist mullu juuni lõpus (tehing toimus augustis) ja kuni tänavu 9. juulini kuulus ettevõte Kesneri elukaaslasele Natalja Romanovale.
TB Holding OÜ on osanike tänavu 22. septembri otsusega juba ka likvideerimisel, likvideerijaks on Äriregistris märgitud Kappet.

AS Tallinna Karastusjoogid

Alkoholi, limonaadi jm tootja, mis kuulus kuni Kristian Kesneri kontrolli all olnud OÜ TB Holdingu omandusse liikumiseni AS Haljasele.
Omas tehingusse minnes tütarühinguid AS Valtu Vein (tootis Raplamaal Kehtnas erinevaid jooke, praeguseks pankrotimenetluses), AS Viru Joogid (omas konserveeritud tootmiskompleksi Jõhvis) ja OÜ The Tall Bond International (omas Valtu Veini kasutatud kaubamärke).
Tallinna Karastusjookidel on alates 2018. aasta lõpust maksuvõlg, mis praeguseks ulatub ligi 19 000 euroni, tütarühingu Valtu Veini maksuvõlg küündib üle 104 000 euro.
2017. aastal töötas aktsiaseltsis keskmiselt 14 inimest ja ettevõtte omakapital oli 800 000 eurot, ettevõte oli viimastel aastatel olnud kahjumlik. Mullune aruanne on esitamata.

AS Haljas

Aserbaidžaanist pärit Movsum Mehtijev (57) asutas Haljase 1989. aastal ja on ettevõtet sellest ajast vedanud. Praeguseks on ettevõte maksejõuetu.
Aastatel 2015 ja 2016 oli ettevõtte käive suurusjärgus 4-5 miljonit eurot, kuid teeniti kahjumit. Samas näiteks 2013. aastal oli käive oluliselt suurem, üle 14 miljoni euro.
2015-2016 aastatel vaidles Haljas kohtutes maksuametiga väidetava maksupettuse ja sellest tuleneva maksuotsuse üle, kuid jäi kaotajaks. Haljaselt mõisteti maksuotsusega välja ligi 200 000 eurot käibemaksu. Vaidluse sisu oli Haljase tehingud varifirmadega, mille tulemusel vähenes Haljase käibemaksukohustus. Haljas ei suutnud tõestada, et oli skeemis heauskne ostja. Maksuhaldur põhjendas kohtu hinnangul veenvalt, et AS Haljas osales maksupettuses, soetades kaupa Läti ja Leedu äriühingutelt, ent vormistas soetamised oma raamatupidamises tehingutena Eesti firmadega, et saaks sisendkäibemaksu arvestada.
Eeltoodu polnud Haljase ainus kohtutee. 2013. aastal mõisteti Haljas ja tema tegevjuhid süüdi kaubandusketi ostujuhile pistise lubamises ja neid karistati rahatrahviga.
Ettevõtte maksuvõlg ulatub praeguseks 551 751 euroni.
Oma hiilgeajal on Haljas tegelenud heategevusega, pakkunud tööd sadakonnale inimesele, vahendanud u 40 partneri tooteid, pidanud kauplust ja kohvikut. 2016. aastal töötas kontsernis 49 inimest.
2017. ja 2018. aasta aruanded on esitamata.
Mõned brändid, mida Haljas vahendanud on: 4U (Aserbaidžaanis toodetud granaatõunamahl), Sweet Angel (kommid), Briti suhkrutootja Tate&Lyle tooted, Pauligi kohv, Santa Maria maitseained jpt.
Minevikus olid Haljasel tütarfirmad ka Aserbaidžaanis ja Kasahstanis.

Seotud lood

Uudised
 • 30.04.19, 06:00
Skeemimeister Hando Hanschmidt reetis skandaalse poolvenna
Pankrotis kiirlaenuäri MiniCrediti endine juht Hando Hanschmidt andis välja oma poolvenna Kristian Kesneri, kes on kuulsaks saanud seeläbi, et sõitis isiklikule pankrotile vaatamata ringi Mercedes-Maybachiga.
Uudised
 • 28.03.17, 07:15
Pankrotis, aga Mercedes-Maybachiga
Pankrotis ärimees Kristian Kesner on pankadele võlgu üle miljoni euro, kuid sõidab ringi oma ema firma poolt liisingusse võetud Mercedes-Maybachiga, elab ema firmale kuuluvas häärberis ja on teeninud võlausaldajate eest varjatud tulu - see tõstatab ilmekalt küsimuse võlgadest vabastamise menetluse kitsaskohtadest.
Uudised
 • 08.12.16, 06:00
Võlgnik üritab kaaperdada enda pankrotimenetlust
Skandaalse seltskonna kiirlaenuäri MiniCrediti pankrotimenetluses üritavad kontrolli haarata võlgnikuga seotud isikud, kes pressivad end vägisi võlausaldajate sekka, et haarata häälteenamus ja sõltumatule menetlusele ning tegelikele võlausaldajatele vesi peale tõmmata.
Uudised
 • 01.12.16, 05:45
Värvika seltskonna kiirlaenuäris pööritati miljoneid sularaha
Mõne aasta eest Eesti suuremate kiirlaenuandjate hulka kuulunud MiniCrediti pankrotimenetlus on toonud välja miljonite eurode eest sularaha väljavõtmisi, segased tehingud seotud osapooltega ja firma pangakaardiga ööklubides tuuritamised.
 • ST
Sisuturundus
 • 17.07.24, 13:14
Milliseid võimalusi pakub praegu Euroopa investeerimismaastik?
Euroopasse investeerimine pakub ainulaadset võimaluste kooslust – siin ühinevad mitmekesised piirkondlikud turudünaamikad, kompleksne regulatiivne keskkond ja esilekerkivad sektorid, mis meelitavad kogenud investoreid kogu maailmast. Euroopa investeerimismaastiku nüansside mõistmine on edu saavutamiseks kriitilise tähtsusega, leiavad Freedom24 analüütikud.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Äripäeva esilehele