Pankrotis, aga Mercedes-Maybachiga

28. märts 2017, 07:15
Kristian Kesneri võlausaldajatele esitletav ja tegelik elustiil ei lähe kuidagi kokku.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20170328/NEWS/170329731/AR/0/Kristian-Kesner.jpg

Pankrotis ärimees Kristian Kesner on pankadele võlgu üle miljoni euro, kuid sõidab ringi oma ema firma poolt liisingusse võetud Mercedes-Maybachiga, elab ema firmale kuuluvas häärberis ja on teeninud võlausaldajate eest varjatud tulu - see tõstatab ilmekalt küsimuse võlgadest vabastamise menetluse kitsaskohtadest.

Kesneri võlgadest vabastamise menetlus algatati veebruaris 2014, tema pankrot kuulutati seejuures välja juba 2011. aastal. Võlgadest vabastamise menetlus on üldjuhul viis aastat kestev periood, kus võlgnik peaks otse või läbi usaldusisiku tasuma suurema osa oma töö- või ettevõtlustulust võlausaldajatele. Pärast seda võib kohus otsustada, et isik vabastatakse veel üles jäänud kohustustest.

Kesneri usaldusisikuks määrati Vitali Jaroševitš, kes oli siis Kesneri parem käsi ja variisik. Jaroševitš ütles nüüd Äripäevale, et tema vahendusel pole Kesner sentigi oma võlgu tasunud. Nüüdseks on Jaroševitš usaldusisiku rollist värskelt, veidi enam kui kuu tagasi enda palvel vabastatud, kuna ta ei suhtle enda sõnul juba mõnda aega Kesneriga.

Küsimusele, kas pangad selle umbes kolme aasta jooksul, mil Jaroševitš usaldusisik oli, temalt küsisid, miks Kesnerilt midagi ei laeku, vastas Jaroševitš, et korra Danske pank küsis, sest mullu sai Kesner ühest ettevõttest lühikest aega ametlikult tasu. Pärast panga aktiviseerumist tasus Kesner Jaroševitši sõnul ka väikese summa otse võlausaldajatele.

Võlgadest vabastamise menetlusse minnes oli Kesneril täitmata kohustusi Swedbanki, Versobanki, Danske Banki ja SEB ees kokku ligi 1,3 miljoni euro ulatuses. Enim on Kesner võlgu Swedbankile – üle miljoni euro. Võlgadesse sattus Kesner pärast vastu taevast lennanud räpakat kinnisvaraäri. Äripäev kirjutas Kesneri pankrotistumise ajal, et mustkunstniku osavusega suutis ta oma äripartneri miljonid kroonid "ära kaotada" ja osa sellest rahast võis jõuda Kesneri toonaste äripartnerite, vendade Siim ja Sulev Seppiku firmasse.

Luksusliku elustiiliga võlgnik

Samal ajal, kui Kesner on vilistanud võlausaldajate ees kohustuste täitmisele, on tema elustiil püsinud pehmelt öeldes luksuslik. Ta sõidab musta Mercedes-Maybachiga, mille sissemakse Äripäeva andmetel oli 64 000 eurot ja igakuine liisingumakse suurusjärgus 2000 eurot. Autot liisib Äripäevale teadaolevalt Silberautolt ettevõte OÜ DirectCom, mille emafirma Active Green OÜ kuulub Kesneri 70aastasele emale Irina Škoda-Järvile. DirectComi juhatuse liige on aga Kesneri väidetav poolvend Hando Hanschmidt, kes on süüdi mõistetud ulatuslikus maksupettuses.

Mercedes Maybach, millega sõidab Kristian Kesner ja mida liisib tema 70aastase ema omanduses olev OÜ.

Kesner elab Viimsi vallas Haabneemes. Tema kodu ümbritseb läbipaistmatu aed, mille taga lõriseb vähemalt kaks suurt koera. Väravast siseneda pole võimalik ja maja küljes paistab mitu turvakaamerat. Ka see maja kuulub juba mainitud Kesneri ema ettevõttele Active Green OÜ. 2015. aasta lõpus asutatud ettevõttel pole veel majandusaasta aruandeid, ettevõte on registreeritud Metro Plazasse, kus asub tänini Kesneri ja tema abiliste kontor. Rohkem omandusi ettevõtetes Kesneri eakal emal pole.

Kurioosne on, et Kesneri Haabneemes asuv kodu, viie magamistoaga kahekordne maja, müüdi Kesneri pankrotimenetluse ajal täitemenetluse korras Marfin Panga nõudel maha. See toimus 2012. aastal. Eelnevalt hinnati kuid kestnud müügikatsete jooksul maja kõvasti alla, kuni lõpuks ostis maja meile juba tuttava Vitali Jaroševitši (Kesneri varasem variisik ja endine usaldusisik võlgadest vabastamise menetluses) nimel olnud osaühing. Aga ka müüja rollis oli Jaroševitšile kuulunud OÜ, maja polnud ametlikult Kesneri omandis. Sisuliselt jäi aga maja ikka Kesnerile, kelle suhtes pankrotimenetlus lõpetati 2014. aasta alguses raugemisega, kuna mees oli pealtnäha varatu. Kesneri ema ettevõtte nimele liikus maja mullu märtsis.

Kesneri toonane pankrotihaldur Indrek Lepsoo kommenteeris, et pankrotiavalduse esitamise ajaks oli kogu Kesnerile endale kuulunud kinnisvara, sh ühisvara, müüdud. "Enampakkumisel võivad osaleda kõik ning müügist laekunud summad läksid siis hüpoteegipidajatest võlausaldajatele," sõnas ta.

Kristian Kesneri Haabneeme kodu, mis kuulub tema 70aastase ema omanduses olevale OÜle.

Kiirlaenufirma kattis Kesneri kulusid

Kesneri kasutatavad hüved on tähelepanu alla kerkinud seoses temaga seotud kiirlaenuäri MiniCredit pankrotimenetlusega. Äripäev on kirjutanud, et MiniCreditist viidi sularahas välja miljoneid eurosid, mille edasine teekond on seni teadmata. On selgunud, et ettevõttes tõmbas niite just Kesner, kuigi ametlikult ta laenufirma palgal või omanike seas polnud.

„MiniCrediti töötajatelt ja seotud isikutelt saadud selgituste ning kogutud tõendite põhjalt näib, et Kesner on saanud otseselt MiniCreditilt või läbi variisikute hüvesid ja varalist kasu. Näiteks on ta reisinud erinevatesse riikidesse, mille kulusid on MiniCredit tema eest kandnud. Samuti on Kesner kasutanud MiniCrediti pangakaarti ettevõttega mitteseotud kulude jaoks,“ rääkis MiniCrediti pankrotimenetlusega tegelev Cavere Õigusbüroo jurist Kerli Kaasik.

„MiniCrediti endine juhatuse liige Vitali Jaroševitš on haldurile öelnud, et pärast 2015. aasta jaanuaris toimunud kogu grupi (MiniCrediti Eesti, Läti ja Poola äri) müügitehingut sai Kesner 50% äri omanikuks. Teine omanik oli tehingu järel lätlane Rolands Petersons,“ märkis Kaasik. Tehing toimus ajal, mil Kesner pidanuks oma sissetulekutest võlgu teenindama. Samas oli ta MiniCreditiga arvatavalt seotud kogu aeg, alates selle asutamisest 2008. aasta lõpus.   

Võlgadest vabastamise kitsaskohad

Kesneri elustiil ja varjatud tulud tõstatavad õigustatud küsimuse võlgadest vabastamise menetluse kitsaskohtadest. Jurist Kaasiku sõnul on MiniCrediti pankrotitoimkond edastanud Kesneri tegeliku varalise olukorra kohta infot ka viimase võlausaldajatele. Pangad ise aga ei saa teemat ja oma võimalikke tegevusi kommenteerida, viidates pangasaladusele.

Kesneri omaaegne pankrotihaldur Lepsoo kommenteeris, et tema volitused Kesneri pankrotihaldurina lõppesid juba kolm aastat tagasi ning ta pole Kesneriga pärast seda suhelnud. „Eks see on kindlasti probleem, et võlgniku usaldusisikuks saab tihti isik, kes seisab tõenäoliselt eelkõige võlgniku, mitte võlausaldajate huvide eest,“ sõnas Lepsoo.

Ta lisas, et mis puudutab võlgadest vabastamise menetluse kestel võlgniku elustiili, siis siin on ka võlausaldajatel oluline roll täita ning kontrollida, kas võlgnik ja usaldusisik täidavad oma kohustusi või mitte. „Kui on teada, et võlgnik oma vara ikka varjab, siis saab kohus võlausaldaja taotlusel lõpetada võlgadest vabastamise menetluse,“ ütles Lepsoo.

 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. March 2017, 01:16

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing