• OMX Baltic−0,27%303,1
  • OMX Riga−0,17%869,43
  • OMX Tallinn0,35%1 994,9
  • OMX Vilnius0,3%1 195,7
  • S&P 5001,24%5 701,05
  • DOW 301,25%41 626,73
  • Nasdaq 1,7%18 039,36
  • FTSE 100−0,32%8 531,61
  • Nikkei 2250,41%36 928,63
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,89
  • GBP/EUR0,00%1,18
  • EUR/RUB0,00%92,64
  • OMX Baltic−0,27%303,1
  • OMX Riga−0,17%869,43
  • OMX Tallinn0,35%1 994,9
  • OMX Vilnius0,3%1 195,7
  • S&P 5001,24%5 701,05
  • DOW 301,25%41 626,73
  • Nasdaq 1,7%18 039,36
  • FTSE 100−0,32%8 531,61
  • Nikkei 2250,41%36 928,63
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,89
  • GBP/EUR0,00%1,18
  • EUR/RUB0,00%92,64
  • 06.02.15, 23:01
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Klubist leiab puuduvad reisikaaslased

Kuna Eestis kipuvad ilmaolud olema heitlikumad kui lapse tujud, pole alati võimalik kõiki talverõõme täiel rinnal nautida, rääkimata ekstreemsemat sorti väljakutsetest, milleks puuduvad geograafilised eeldused.
Ekstreemspordihuvilisi ühendava matkaklubi Extreme Group liikmed reisidel.
  • Ekstreemspordihuvilisi ühendava matkaklubi Extreme Group liikmed reisidel.
  • Foto: Extreme Group
Selle olukorra muutmiseks on grupp entusiaste võtnud kätte ja asunud korraldama ekstreemmatku seni turismihordide poolt avastamata paikadesse.
“Aasia on huvitav ja avastamata paik, kus on lisaks parimad mäed ja loodus. Kirgiisia on juba ammustest aegadest olnud Kesk-Aasia pärl,” põhjendas ekstreemmatku korraldava ­klubi Extreme­ Group liider Roman Ilves sihtkohtade valikut.Avastamata Aasia
Ilvese sõnul sündis klubi pärast nelja aasta tagust reisi Kõrgõzstani, mille käigus sai vallutatud Tjan-San. Sellele eelnesid veel eksootilised lumelauatuurid Gruusiasse ja Iraani.“Klubi mõte on ühendada julgeid ekstreemisõpru ning korraldada talvel suusa- ja lumelaualaagreid, kus lisaks tavalistele keskustele külastame ka freeride'i keskusi. Suvel armastame ka matkata, nii saigi suusa- ja lumelauareisidele lisatud ekstreemsemat laadi suvetuurid, kus ratsutame, mägironime ja proovime raftingut,” tutvustas Ilves klubi ampluaad.
Ilvese sõnul võivad Extreme Groupi kuuluda kõik, kel vähegi soovi on, klubil mingit liikmemaksu ega muid piiranguid pole.“Meiega saavad tulla reisile kõik soovijad, kes on vanemad kui 18 aastat ja suutelised vastu minema raskustele. Enamasti on laagrites osalenute vanus 25–40 eluaasta vahel, kuid on olnud ka 50aastaseid. Osalejad on olnud täiesti erineva taustaga. On ehitusmehi, kunstnikke, juriste, sportlasi, ettevõtjaid,” rääkis mees.
Samas tõdes ta, et freeride on ohtlik ala ning sellistesse laagritesse tulevad vaid vilunud harrastajad. “Samuti puuduvad sellistes keskustes tõstukid, mistõttu toimuvad mäkketõusud lumetraktorite ehk snowcat'idega, kohapeal toimub ka laviinikoolitus. Kerged pole ka suvised matkad, kus me tõuseme jalgsi 3684 meetri kõrgusele,” märkis mees.Ilvese sõnul on näiteks Kõrgõzstanis väga head off-piste'i ja freeride'i võimalused, mistõttu saavad julgemad ja osavamad seal proovida ja harjutada sõitu ka väljaspool radasid.  Laskumine väljaspool radu
 “Mõiste freeride taga seisab sõit väljaspool radasid ehk puutumata lumel,” tutvustas Ilves üht ekskursioonide võtmeala. “Keskuses Suusamyr viivad meid mäkke snowcat'id, seejärel laskume hooldamata nõlva mööda koos giidiga kindlasse punkti, kus snowcat meid uuesti peale võtab,” lisas ta.
Freeride eeldab suurt sõidukogemust ja head laviinivarustust, mille hulka kuuluvad piipar ja lumelabidas. Ka sond ja ABS-laviinikott kuluvad marjaks ära. “Kuna freeride ja off-piste on ohtlikud alad, käivad asjad kindlate reeglite järgi ja nõutav on pääste­varustuse olemasolu,” nentis Ilves.
Kahel korral grupiga Kõrgõzstanis käinud Reedik Reinmets küll sealset suurimat freeride'i suusakeskust  Suusamyris külastanud ei ole, kuid Karakolist saadud kogemus oli tema sõnul vähemalt sama väärtuslik. “Tõusime Panoraama-nimelise tõstukiga mäe tippu ja siis laskusime huilates mäest alla. Rajavaliku teed seejuures ise, selles suhtes on ­Karakoli keskus hea ja turvaline, et ära­eksimisvõimalus on nullilähedane. See on nagu üks suur kauss ja kui sul õnnestubki sellest välja sõita, jõuad alati ühte orus asuvasse külla,” jagas Reinmets kogemusi.
“Kuna mäel on tavaliselt alati väga vähe rahvast, on seal hea nautida tõelist vabaduse tunnet. Palju võimalusi tunda looduse võimsust ja ilu, mis tuleb hästi välja just siis, kui olla selles hetkes kahekesi. Võimas ja hea tunne.”Tõeline füüsiline väljakutse
Raskete füüsiliste katsumuste tõttu kohtubki Ilves ka kõigi osalejatega isiklikult, et otsustada, kas inimene on võimeline ja suuteline laagrit läbima. “Loomulikult peab osaleja ka ise endale aru andma, mis riski ta võtab. Üldiselt on matkasellid mõistlikud inimesed ja teavad väga hästi, milleks nad on võimelised,” sõnas ta.
Kui ka peaks selguma, et keegi siiski pole võimeline matka läbima, veedab ta Ilvese sõnul ülejäänud aja odavas hostelis ja ootab ülejäänute matka lõppu. “Selle otsuse teen mina, kui peaks juhtuma, et kogu grupp peab kannatama. Samas – kui kellegagi midagi juhtub, peab kogu grupp olema valmis teda aitama,” rääkis Ilves.
Talvelaagrid toimuvad alati keskustes, seega selgub kiiresti, kes on nõrgemad ja kes paremad. “Kindlasti tasub arvestada sellega, et kohapeal plaanid ja marsruudid muutuvad, kuid ei tasu karta, et halvemuse poole,” lisas oma kogemuse põhjal Reinmets.
Kõik laagrid on seejuures algusest lõpuni organiseeritud ja osavõtjad peavad muretsema ainult isiklike matkatarvete olemasolu eest. Kohustuslikust varustusest peavad Ilvese sõnul kindlasti matkajal olema head jalanõud ja vastavad riided, lisaks magamiskott, telk ja priimus. “Mida kergem seljakott, seda lihtsam mäkketõus,” märkis Ilves. Kasuks tulevad raadiosaatjad, et suhelda. Kogu toit ostetakse kohapealt. “Kuid üldiselt muutub matkaseltskond suureks pereks ja jagatakse kõike,” rääkis Ilves.
“Kaasa tuleks võtta ka ujumispüksid ja seda ka suusareisil, sest kohalikes kuumaveeallikates soovitan kindlasti ära käia. Lisaks on mul alati pudel Vana Tallinna ja halvaa kotis,” jagas Reinmets kogemusi. “Kirtsus nina tuleb kindlasti maha jätta, tualetiks on tihtilugu lihtsalt auk maas, millele kileseinad ümber tõmmatud, tänavatel kolavad loomad, majad on räämas, kuid inimeste silmad on rahul ja lahked. See on päris inimeste päris elu.”Kõik on korraldatud
Sihtpunktis ootavad matkajaid organiseeritud autojuhid, teejuhid ja hobused. Samuti raftinguinstruktorid kogu vajamineva varustusega, mille hulka kuuluvad kalipsod, vestid, kiivrid ning parved.“Iga osaleja ostab ise või minu vahendusel lennupileti ning maksab MTÜ arvele osalustasu, millekohane info on üleval kodulehel. Kõrgõzstani ja Iraani lendame kas Türgi või Moskva kaudu,” lisas Ilves.
Kommentaar
Nipernaadiga reisib aastas sadakond inimest Heldur Pedajas, Nipernaadi reisiklubi
Meie klubi eesmärk on teha võimalikuks osalemine turvalisestel seiklusreisidel, mida turismifirmad, kes pakuvad turvalisi paketireise, ei korralda. Mägedes reisimine võib olla teadmiste puudumisel ohtlik, eriti üksi.
Kümme tegutsemisaastat kinnitab, et oleme edukad. Meie klubi loomise eesmärk oli võimaldada endale ja teistele selliseid reise, kus me ise tahaksime osaleda. Igal aastal  liitub meiega uusi inimesi.
Praegu reisib aastas sadakond inimest, kellest 2/3 on reisil mitmendat korda, kolmandik on uued.
Kõrgõzstan – ekstremistidele
Extreme Group korraldab kaks reisi aastas – ühe talvel, teise suvel. Talvelaager kestab üheksa päeva, millest kuus sõidetakse lumelauda ja suusatatakse ning üks päev külastatakse soojaveeallikaid. Üks päev veedetakse pealinnas selle eluoluga tutvudes.
Suvelaagri marsruut näeb ette 13päevase matka, mis algab kahepäevasest maasturisafarist. Sellele järgneb päev hobustega, jalgsimatk ja rafting. Sinna vahele mahub ka üks puhkepäev.“Kuna huvi on Kõrgõzstani vastu väga suur, siis nii suve- kui ka talvelaagrid on toimunud just selles riigis. Iraani olen korraldanud ainult ühe laagri, sest seda riiki peljatakse,” rääkis klubi Extreme Group liider ­Roman Ilves.
“Kõrgõzstani talveseltskonnaga külastame keskust Karakol ja siis sõidame kaheks päevaks riigi lõunaossa, kus ootavad meid snowcat'id. Samuti harjutame sõitu freeride'i keskuses Suusamyr, jätkas Ilves.
Seejuures tõdes ta, et töötab juba uute sihtkohtade kallal. “Olen uurinud nii Usbekistani võimalusi kui ka Indiat. Nii et vaatame, mis aeg toob ja kuidas asjad hakkavad edenema,” rääkis Ilves. Lisaks eksootilistele paikadele on toimunud õppematku ka siinsamas Eestis.
Autor: Lennart Käämer, kaasautor

Seotud lood

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Podcastid

Tagasi Äripäeva esilehele