6. juuni 2016
Jaga lugu:

Kuidas luua kõigile vajadustele vastav kvaliteetne köök?

Foto: Arens

Köök on kodu süda, mistõttu tuleb kõik mööbli ja paigutusega seonduv hoolikalt läbi mõelda. Kuidas leida endale sobivat kööki ning mida peaks sealjuures teadma, räägib Arens Mööbel ASi salongide juhataja Aune Meelind.

Kui eramajja soovitakse kööki, siis millest peaks üldse mööbli valikul või köögi planeerimisel lähtuma?

Kindlasti oleks mõistlik köögi planeerimist alustada enne elektri-, ventilatsiooni- ja torutöid, ideaalis juba maja projekteerimise käigus. Kui kommunikatsioonid on paigas, jääb köögikujundaja mängumaa oluliselt ahtamaks. Mida rohkem infot kujundatava ruumi ja eelistuste ning soovide kohta, seda parem.

Turul on palju erinevaid brände ja võimalusi, sealhulgas juba valmismööbel. Kas või miks eelistada eritellimusel valminut? Millisel juhul sobiks valmismööbel?

Köögimööbli valik turul on tõesti väga suur ja pakkumiste vahel orienteerumine kahtlemata keeruline. Eriti kriitiline tuleks olla väga soodsa pakkumise suhtes. Kindlasti peab eestlane väga oluliseks kvaliteedi ja hinna suhet.

Eramaja köök on rätsepatöö ja valmisköögid siinkohal ei kvalifitseeru. Valmisköögid tulevad kõne alla üldjuhul kas piiratud eelarve või ajaressursi tõttu, ka lihtsamate mitteintegreeritud tehnikaga üheseinaköökide puhul. Arens valmiskööke ei paku.

Tänavu mais Milano Eurocuccina suurmessil nähtu põhjal võib öelda, et hele värvigamma on möödanik ja ilma teevad valdavalt tumedad toonid – hallid, pruunid, mustjad. Palju oli näha eriilmelisi lahtisi riiulipindu ja metallkonstruktsiooniliste riiulite kinnituste erinevaid disainilahendusi. Moes on antiikspoon ja matid uksepinnad, puituksed on pigem värvitud kui peitsitud. Poleeritud pindade osakaal on oluliselt vähenenud.

Mais toimunud kodumaisel Interjöörimessil esitles Arens uut toodet – supermatti nanotehnoloogial põhinevat uut uksematerjali Feniks, mida on pakkuda viies populaarses värvitoonis. Materjal on ülihea hooldatavusega. Laserkant on sulatatud ukse sisse ja ukse viimistlus perfektne. Väiksemate kriimustuste puhul on nanouksi võimalik triikrauda kasutades termiliselt töödelda ja nii vigastused kaotada.

Kas algselt soodsam köögimööbel tuleb lõpuks odavam?

See on väga hea küsimus. Erinevate firmade pakkumised konkreetsele lahendusele võivad olla hinnalt võrreldavad, kuid kvaliteedi osas suuresti erineda. Eriti tähelepanelik tuleks olla furnituuri ja mehhanismide puhul. Kui 10–20% soodsama hinnaga köök mõne aasta pärast väsimuse märke ilmutab ja laguneb, ei saa soodsast tehingust juttugi olla. Väga oluline on ka paigalduse kvaliteet.

Kvaliteedi puhul on hea mainida, et 2016. aastal toimus Arensis oluline tehniline ja innovaatiline muudatus, mis puudutab Laser Tec kantimisliini kasutuselevõttu. Lisaks ustele kandib Arens täna laseriga ka kappide korpused ja sisud. Tegu on ainsa samalaadse masinaga kogu Baltikumis.

Soovime, et klient tunneks köögist pikalt rõõmu ja et selle väärtus püsiks võimalikult kaua.

Kas enne peaks olemas olema köögitehnika või pole sel vahet?

Sisseehitatud tehnika mõõdud on standardsed ja juba olemasoleva tehnika kasutuselevõtt pole takistus. Kindlasti saavutatakse parim tulemus, kui visuaalselt ja funktsionaalselt kliendi vajadustele sobiv tehnika valitakse koos disaineriga.

Kuivõrd vajalik on disaineri kasutamine?

Kindlasti vajalik ka lennukate ideede olemasolul. Hea disainer selgitab välja vajadused, viib kurssi uute võimalustega ja pakub välja konkreetsete lähteülesannete puhul parima võimaliku lahenduse. Kindlasti on selline köök ergonoomiline ja funktsionaalne, visuaalsest esteetikast rääkimata. Disaineril on alati lihtsam pakkuda, kui klient on eelnevalt planeeritavatest kulutustest teada andnud.

Mille alusel ja kuidas valida köögimööbli materjali? Kas abistate klienti selles?

Materjalide valik selgub kliendi ja disaineri koostöös. Just siinkohal on disaineri abi suur. Materjalide hinnad on väga erinevad. Näiteks parajasti väga trendika, kallimast hinnaklassist saja-aastaste tammede puidust saadud antiikspooni kõrval on meil pakkuda sarnase süüga dekoormelamiini. Nende väliselt sarnaste uste hind erineb kordades.

Kindlasti võiks klient teada anda, millistele hooldustingimustele peaks tellitav köök vastama. Reljeefsed ja freespinnalised uksed, spoon- ja puituksed, samuti kivi- ja liimpuitpinnad vajavad kindlasti rohkem hoolt kui melamiinuksed või kõrgsurvelaminaadist tööpind.

Oluline on, et köögilahendus haakuks ka maja üldkujundusega. Modernsesse majja ei sobi klassikaline köök ja vastupidi.

Kui oluline on valgustus?

Alati väga oluline. Võidukäiku teeb moodne ja säästlik LED-valgustus, seda nii valgusribade kui ka punktvalgustuse puhul. Valgustust saab soovi korral reguleerida külmast soojema poole ja vastupidi, samuti reguleerides valgustugevust muuta. Võimalik on valgustada ka sahtli- ja kapisisusid, samuti soklitagust.

Kui suur peaks olema planeeritav eelarve näiteks 10- või 30ruutmeetrise köögi puhul?

Nii väikese kui ka suure köögi puhul moodustab eelarvest suure osa köögitehnika maksumus. Keskmise köögi maksumus Arensis jääb koos tehnika ja paigaldusega 6000 euro piirimaile.

Kuidas arvestada, kui kalliks köögimööbel läheb? Kui kulukas on köögi planeerimine?

Eritellimusmööblina valmistatud köök on maja maksumuse lõikes arvestatav kuluartikkel ja investeering pikkadeks aastateks. Köögi maksumust mõjutavad suuresti uste, furnituuri, tehnika jne valikud, näiteks melamiinist ustega baaskapid on Arensis soodsamad kui väiketootjatel.

Paljudes köögistuudiotes on köögi planeerimine arvestatud köögi maksumuse hulka ja selle eest eraldi maksma ei pea. Pikema tellimisprotsessiga eramajaprojektide puhul võtab Arens jooniste eest väikese tasu, mis ostuhetkel köögi maksumusest maha arvutatakse. Vajadusel koostab disainer ka elektri- ja torutöödeks vajalikud joonised.

Kaua läheb protsessiga aega ehk kui klient on mööbli tellinud, kaua võtab selle valmimine ja paigaldamine aega?

Lõpliku projekti valmimise vahele mahub tellija ja disaineri vahel kolm kuni viis kohtumist, mööbli valmistamiseks kulub kuus kuni seitse nädalat. Komposiitkivist või graniidist tasapind lisab valmimisajale veel kümmekond päeva, sest kohapeal mittetöödeldava kivi täpsem mõõtmine toimub alles siis, kui alumised kapid kindlalt paigas. Kõik köögid mõõdetakse enne töösse minekut paigaldusmeistri poolt üle. Paigaldus kestab olenevalt köögi suurusest ja raskusastmest üks kuni neli päeva.

Köögimööbli valik turul on tõesti väga suur ja pakkumiste vahel orienteerumine kahtlemata keeruline. Eriti kriitiline tuleks olla väga soodsa pakkumise suhtes.

Milliseid kööke Eestis enim eelistatakse?

Üldjuhul on 60–70% müüdavatest köökidest skandinaavialikult valged või heledates pastelltoonides. Tööpindade puhul kasutatakse üha rohkem kivi ja liimpuitu. Modernsete lahenduste kõrval on just viimastel aastatel oluliselt suurenenud valgete klassikalises võtmes köökide müük.

arens@arens.ee www.arens.ee

Arens Mööbel  
Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum