Harry Tuul • 6. mai 2016 kell 9:00

Venelased luuravad kogu aeg

Äripäeva uudistetoimetaja Harry Tuul.  Foto: Andras Kralla

Norra julgeolekuportaali AldriMer artikkel Venemaa luuretegevusest Eestis on küll valgust heitev, kuid pole paanikat väärt, kirjutab Äripäeva uudistetoimetaja Harry Tuul.

Norra julgeolekuportaal AldriMer avaldas eelmisel nädalal üsna segased andmed sellest, kuidas Venemaa püüab Eesti pinnal teavet hankida. Kas see on uudis? Kindlasti täidab Vene luuretegevus kõiki uudiskriteeriume ning lausa nõuab kajastamist. Millegi pärast on aga unustatud, et seda on süsteemselt ka varem tehtud.

Näiteks kirjutab kaitsepolitsei oma aastaraamatus juba aastaid, et Vene eriteenistuste huvi Eesti vastu aina kasvab. Meenutuseks veebruarist kaks uudist, mis panid kukalt kratsima. Vahetult enne vabariigi aastapäeva selgus, et Tartu maakohus mõistis süüdi kolm meest, kes panid toime Eesti Vabariigi vastaseid kuritegusid, tehes ebaseaduslikku koostööd Venemaa eriteenistustega. Vene eriteenistus FSB pidas aga kinni Eesti ettevõtja Raivo Susi, keda süüdistatakse spionaažis ning kes on endiselt vahi all. See on jäämäe veepealne osa.

Selle taustal käib infohange ja üksteise kompamine päevast päeva. Mitte ainult Vene, vaid ka Eesti poolt. Mõistetavalt oma vahendeid, taktikat, eesmärke ja muud tundlikku teavet eriteenistused ei avalda. Sellele vaatamata ei meenu varasemast, et puhkenud oleks sedavõrd suurt skandaal. Miks?

Vastus peitub saatanlikes detailides. Kui kapo aastaraamat räägib pigem trendidest, siis Norra portaal avaldas ka kohati üksikasjalikke seiku droonidest ja lennujaama aia taga pildistamisest. Kuigi Eesti eriteenistused on märkinud, et artiklis on faktid segamini infomüraga, siis keegi ei eita, et Venemaa eriteenistused tunnevad Eestis toimuva vastu huvi. Seejuures mitte alati niivõrd Eesti enda vastu, vaid laiemalt NATO ja teiste rahvusvaheliste organisatsioonide vastu. Klassikaline näide on riigireetur Herman Simm, kelle kaudu Vene luure hankis paljuski just NATO kohta käivat teavet.

Kas tasub tõsta paanikat? Vastupidi. Esiteks, proovime lähtuda faktidest. Jah, Venemaa luurab Eestis. Süsteemselt. Jah, ohud on üleval ja pigem kasvavad. Kuid samal ajal võib kas või sellest samast Norra portaalis ilmunud artiklist välja lugeda ka seda, et Eesti eriteenistused on sellest teadlikud, tegelevad sellega ning vahetavad infot liitlastega. Teisisõnu, Eesti on oluline ja usaldusväärne lüli NATO/Euroopa julgeoleku tagamisel ning omab tugevat tuge oma partneritelt. Naljaga pooleks võiks olla hoopis uhke ja võtta seda kui komplimenti, et Eesti on Vene luure hinnangul sedavõrd oluline ja kaalukas paik.

Hetkel kuum