Tarmo Tanilas • 4. aprill 2017 kell 6:45

Ilusa elu lootuses

Tarmo Tanilas  Foto: Eiko Kink

Parim investeerimisnõuanne kõigi rikastumispakkumiste vahel oleks oma investeerimisportfelli riskitaseme üle vaatamine, kirjutab Swedbanki vanem investeeringute juht Tarmo Tanilas.

Sünnipäevaks saadud raamatupoe kinkekaardid ning vajadus enne järgnevat üritust pool tundi aega parajaks teha vedasid mind paar nädalat tagasi kaubanduskeskusesse värske kirjandusega tutvuma.

Uusi raamatuid sirvides köitsid mu tähelepanu kaks nahktagi ning teksadega neljakümnendale eluaastale lähenevat tursket atleedivälimusega meest, kes enesekindlal sammul kassale lähenedes teatasid:“ Meil on vähe aega! Vaadake oma arvutist järele, kus on teil see aktsiatega rikkaks saamise õpik!“

Müüja naeratas viisakalt ja päris: “Kas te peate silmas seda Roosaare raamatut?“ Nõutus vaatas vastu mehepoegade silmadest, kuniks otsustati helistada sõbrale. „Pidi jah Roosaare olema!“ teatas peale telefonikõnet piinliku olukorra lõpetanud kamraad.

Nobedad näpud klõbistasid klaviatuuril, möödus kümmekond sekundit ning juba tõttas noor neiu riiulite vahele närviliste kundede soovi täitma.

„Äkki soovite meie soodsa hinnaga ilukirjandust ka?“ päris müüja Roosaare raamatut klientidele ulatades. „Milleks? Me tahame vaid jõukaks saada, ja kiiresti!“ teatasid mehed muigvel nägudega poest lahkudes.

Järgneva paarikümne minuti jooksul küsiti aktsiatega rikkaks saamise raamatut veel kahel korral. Esmalt tundis teose vastu huvi tagasihoidlik tudengieas prillidega noormees ja tema järel ka üks krapsakas pensionäriproua.

Lahkusin poest vastakate tunnetega. Ühelt poolt on muidugi tore, et inimesed oma finantsasjade peale mõtlevad ja end harida soovivad, teisalt tundus see aga ikkagi kuidagi kahtlaselt eufooriline. Miks tulid välimuse, soo, vanuse ning mõttemaailma poolest nii erinevad inimesed selge eesmärgiga kauplusesse just nüüd, et hankida aktsiatega rikkaks saamise raamat ajal, kui maailma aktsiaturud kaheksa aastat ilma suuremate korrektsioonideta tõusulainel olid seilanud?

Ootamatult saabunud SMS teatas planeeritud kohtumise edasilükkumisest tunni võrra ning viis mu mõtted aktsiatelt eemale. Sõitsin lähedal asuvasse söögikohta ja otsustasin keha kinnitada.

Riskivabad rikastumislubadused

Toitu oodates sirvisin kirjakasti saabunud sõnumeid. Üllatusena leidsin nende seast ka mitmeid äriprojekte. Avasin esimese: „Väga eriline investeerimisvõimalus, millega teenite investorina 20% aasta baasil tagatud puhast tulu, kokku tervelt 30% tulusust pooleteist aasta jooksul! Homme avame uue rahastusvooru, registreerige kohe ja olge teistest ees! Tark investeering on võimalik ka ahvatleva intressiga!“

Mulle jäi arusaamatuks, kuidas on võimalik teenida nii suurt tagatud tootlust, kui projekti alles alustati ning selle realiseerimisel võisid ju tekkida ka takistused. Riskidest polnud sõnagi juttu ning sulgesin teate.

Avasin järgmise sõnumi: „Meie projekt X on täies ulatuses rahastatud ja meil on väga kahju, et sa otsustasid selle investeerimisvõimaluse rahastamises mitte osaleda. Järgmistes projektides osalemiseks ava endale kohe investeerimiskonto!“ No mis ma sellest kohe ikka avan, enne tahaks ikka projektist ja riskidest ka midagi teda saada?

Ja nagu võluväel tuligi kohe uus pakkumine: „Juba sel nädalal avame magusa 21%-se tootlusega projekti! Kas sina tead, mis riigi arendusprojektiga on tegemist? Vasta ja võida raha investeerimisprojekti paigutamiseks!“ Ettekandja lauda toodud toit katkestas mu imelised seiklused investeerimismaailmas.

Päev jätkus varem planeeritud rütmis ning koju jõudsin kella seitsme paiku. Peale õhtusööki ning väikest jalutuskäiku silmitsesin pisut sotsiaalmeedia teateid ning pidin üllatusest pikali kukkuma. Finantsvabaduse grupi liikmetele pakuti lahkelt koolitust, kuidas harjutuste ja meditatsiooni abil küllust ning rahavoogu suurendada. Iga euro, mis Väekeskuse külluse laekasse pannakse, pidi sõnumi kohaselt kinkijani läbi Universumi vähemalt 1000kordselt tagasi tulema! Silma jäid ka vanad tuttavad krüptoraha kaevandajad ning oivalist elu lubavad binaarsed optsioonid.

Pidin juba arvuti sulgema, kui saabus päeva nael – kinnisvarainvesteeringute bussituur! Korraldajad lubasid lahkesti käia kahe päeva jooksul Eesti eri piirkondades koos bussirahvaga vaatamas üle 20 erineva kinnisvaraobjekti, millel on potentsiaal pakkuda kapitali tootlust vähemalt 20%! Pakett sisaldas kohta bussis, nelja toitlustust, kontakte kinnisvarainvestoritega, õhtust koolitust, motivatsioonilaksu ning mõtteid rasketest hetkedest ülesaamiseks ning uusi tutvusi. Pakkumise ainuke tõrvatilk oli see, et lubati viisakat majutust, aga kindlasti mitte hotelli privaattoaga!

Vaata portfell üle

Sulgesin arvuti ja jäin mõttesse. Ühe päeva kogemus näitas ehedalt, et olematud intressimäärad, suur vaba raha hulk ja tasapisi ligi hiiliv inflatsioon on inimeste riskitaju uinutanud. Ilusa elu lootuses ollakse sarnaselt kümne aasta taguse buumiajaga taas nõus investeerimisobjekti likviidsuses järeleandmisi tegema. Samal ajal ei maga ka turu pakkumise pool, sest investeerimisprojektide pildid lähevad üha ilusamaks ning pakutavad tootlusenumbrid järjest suuremaks.

Veel ei ole hilja oma investeerimisportfelli riskitase üle vaadata, et turu langusfaasi pöördudes mitte haiget saada. Ilusa elu ülesehitamist võiks alustada kõrge intressiga tarbimislaenude tagasimaksmisest, mis garanteerivad koheselt riskivabalt kahekohalise tootlusenumbri.

Hetkel kuum