31. august 2018 • 2 min
Jaga lugu:

Müün korteri ja auto ning ostan portaali

Hiljuti selgitas investor Toomas, miks ta eBaysse ei investeeri. Üks põhjus oli, et veebimüügiportaale tuleb turule väga palju. Tegelikult tähendab see, et investeerimiseks on palju häid võimalusi, sest ühe firma probleemid ei saa varjutada teiste edu, kirjutab RIA.com Marketplacesi analüütik Natalja Afanasjeva.

Pea igaüks meist kasutab veebikuulutusi. Kellelgi tuleb mõte osta korter või auto ning ta käib mööda veebisaite, mõni teine on tänu portaalile juba kinnisvara- või autoomanikuks saanud. Mitu kuulutusteportaali on ka börsil noteeritud.

Schibsted tegeleb kirjastamise ja veebikaubandusega 19 riigis. See on esindatud Oslo börsil, praegune turukapitalisatsioon on 6,8 miljardit eurot, ühe aktsia hind 29,56 eurot, kasv alates aasta algusest 24% ja alates 2017. aasta algusest 36%.

Scout24, mis tegeleb auto- ja kinnisvarakuulutuste portaalidega, on edukalt noteeritud Frankfurdi börsil. Firma praegune turukapitalisatsioon on 4,7 miljardit eurot, ühe aktsia hind 44,14 eurot, kasv alates aasta algusest 30% ja alates 2017. aasta algusest 32%.

Firma AutoTrader.co.uk on Suurbritannias ja Iirimaal üks suuremaid automüügikuulutuste portaale. Aktsiatega kaubeldakse Londoni börsil. Praegune turukapitalisatsioon on 4,5 miljardit eurot, ühe aktsia hind 4,87 eurot, kasv alates aasta algusest 22% ning 2017. aasta algusega võrreldes ei ole aktsia hind muutunud. Kuigi firma kaupleb aktsiatega arenenud turgudel, on 2018. aasta kasvuplaan umbes 9–11%.

Kes läheb Eestis börsile?

Üks tegijaid, kes saab juba lähiaastatel börsile minna, võib olla auto24.ee, kes on Eesti kohta suur tegija. Märtsis 2017 ostsid BaltCap ja firma juhatus selle välja meediakontsernilt Sanoma. Märkimisväärne on ka see, et tehingust võttis osa LHV pensionifond, mis osaliselt finantseeris tehingut.

Kui pensionifond investeeris, tähendab see, et mõne aasta pärast soovivad nad investeeringust väljuda. Seda on võimalik teha kahel viisil – kas müües firma strateegilisele investorile või viies aktsiad esmasele avalikule pakkumisele (IPO).

Kuid lähemas tulevikus võib börsile ilmuda veel üks tegija. Eesti firma RIA.com Marketplaces OÜ tegutseb edukalt hiigelsuurel ja pidevalt kasvaval Ukraina turul. Mõne tegutsemisaastaga on selle peamine autode müümisega tegelev toode AUTO.RIA.com kasvanud suureks ja haaranud endale maailma autokuulutuste portaalide edetabelis kõrge kuuenda koha.

Ettevõtte teine toode – DOM.RIA.com – on saanud 45 miljoni elanikuga Ukrainas üleriiklikuks kaubamärgiks ning on samuti edetabelis kõrgel kohal. Ettevõte kavatseb juhatuse liikme Nikolai Zlotnitski kinnitusel ähiaastatel korraldada IPO ning minna juba 2019. aastal börsile First North Nasdaq.

Kas firma läheb Eestis börsile, seda näitab aeg. Ent kui jah, siis näiteks Tallinna börs, kus ei ole ühtegi kuulutusteportaali, saab endale väga tugeva tegija.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt