Jussi Pärnpuu • 24. aprill 2019 kell 3:00

Valitsuse põhitegevuseks saab võimul püsimine

Selle koalitsiooni võimule saamise motivaator ei ole olnud maailmavaade, eesmärgid ja veendumus, vaid puhas iha valitseda, sestap tegutsemissuunda pole, kirjutab ettevõtja Jussi Pärnpuu.

Jussi Pärnpuu.  Foto: Erik Prozes

Koalitsiooni senine mõtteviis, mida kannavad märksõnad "sidusus", "suurendame", "algatame", "parendame", "tõstame", "agenda" ja last but not least "olgem ausad", annab märku plaani, selge mõtte ja reaaleluga haakuvate eesmärkide täielikust puudusest.

Kõige prioriteetsem tegevussuund peaks olema Eesti majanduse jätkuv integreerimine Euroopa Liidu majandusega ja suurte infrastruktuuriprojektide, nagu Rail Baltic, Soome tunnel ja neljarajalised maanteed, jõuline arendamine, nii et päriselt ka midagi sünnib. Tegu on oluliste eeldustega ettevõtluskeskkonna paranemiseks ja välisinvesteeringute tulekuks Eestisse. Hää küll, täit rehkendust ei oska – tee pool. Võiks ka keskenduda sellele, et tuua Eestisse üks maailmamastaabiga välisinvesteering ja seda eelkõige tootmise kujul, kasutades selleks maksuerisusi või ka vabastusi ja tegelikku riigi tuge. Olemasoleva SKP veelgi võimsam ja usinam ümberjagamine ei vii mitte kuhugi, sest seda on tehtud kaks aastat ja võimalused hakkavad otsa saama.

Jämedas joones võib aga arvata, et eelmainitud tegevussuunaga tänane koalitsioon ei tegele, rääkimata hakkama saamisest, sest nad on iseendaga nii kimpus, et võhma mujale ei jätku. Võimul püsimine saab olema põhitegevus ja see ei ole ka lõpuni halb, sest mida vähem tegelikku ja päriselt reaalsusega haakuvat suudab koalitsioon korda saata, seda parem Eesti majandusele ja riigile tervikuna.

Äripäev küsis ligi 300 Eesti arvamusliidrilt, ettevõtjalt ja juhilt, mis peaks olema uue Eesti valitsuse kõige prioriteetsem tegevussuund.

Hetkel kuum