Lühiajalisest ebakindlusest hoolimata pole investorina tark USAd pikaajaliselt välistada, kirjutab Swedbanki privaatpanganduse strateeg Tarmo Tanilas.

- “Trumpi lubadus Hiinaga tollide osas läbi rääkima hakata tõi aprilli lõpus finantsturgude kiire taastumise ning kuu aega turgudelt eemal olnud USA investor dollarites mõõdetuna mingit miinust ei kogenudki,” kirjutab Swedbanki privaatpanganduse strateeg Tarmo Tanilas.
- Foto: Jake Farra
Kuigi aprill on naljakuu, oli finantsturgudel olukord investorite jaoks möödunud kuul naljast kaugel. Donald Trumpi poolt kummalise valemi alusel loodud tollitariifid tõid finantsturgudele tagasi viimase viie aasta suurima volatiilsuse ning panid proovile investorite närvikava.
CNNi poolt koostatav hirmu ja ahnuse indeks oli 100 punkti skaalal 3 ning viitas investorite äärmusliku hirmu olemasolule. Ka volatiilsusindeks VIX oli lähedal tasemetele, mida viimati nägime koroonakriisi haripunktis.
Investorite psühholoogial baseeruvad indikaatorid viitasid suurepärastele ostukohtadele ning neid jälgivatel investoritel ei tulnud ka sel korral pettuda. Aktsiad olid ilmselgelt ülemüüdud ja küsimus oli vaid selles, milline positiivne uudis kergendusralli põhjustab.
Trumpi lubadus Hiinaga tollide osas läbi rääkima hakata tõi aprilli lõpus finantsturgude kiire taastumise ning kuu aega turgudelt eemal olnud USA investor dollarites mõõdetuna mingit miinust ei kogenudki. Kehtis taas üks Warren Buffetti peamisi soovitusi aktsiaturge igapäevaselt mitte jälgida, mis tagab pikaajaliselt parema tootluse ja tugevama tervise. Pidevalt aktsiaturgu jälgival investoril oli aprillis mitu sellist momenti, kus olukord näis lootusetu ning soov sellest ängist vabanemiseks läbi aktsiate müümise tundus ainukese valikuna.
Trumpi soov Föderaalreservi juhist Jerome Powellist vahendeid valimata vabaneda on nii suur, et see on pannud surve alla dollari ja USA usaldusväärsuse. Kui varem kasutati igat USA aktsiaturu langust hea ostukohana, siis nüüd nähakse suuremat tõusu võimalusena enda USA riskide vähendamiseks.
Donald Trumpi tegevus on prognoosimatu ning finantsturgudele see ei meeldi. Ta räägib ühel nädalal ühte ja teisel teist, eitades samal ajal, et on varem midagi sellist öelnud.
Arusaadavalt on see aidanud kaasa kulla kiirele hinnatõusule. Aktsiaturul ei julgeta pikki positsioone hoida, sest Trumpi uus sõnavõtt võib juba teenitud kasumist kahjumi tekitada. USA aktsiaturgu ja dollarit võib tolliläbirääkimiste nurjumisel oodata ees usalduskriis, sest riigil on kõrge võlakoormus ja eelarve puudujääk on üle 6% sisemajanduse kogutoodangust.
Lühiajalisest ebakindlusest hoolimata pole investorina tark USAd pikaajaliselt välistada. Endiselt on tegemist regiooniga, kus on palju tugevaid ettevõtteid, vähem bürokraatiat ja regulatsioone ning head eeldused kapitali kasvatamiseks. Tehisintellekt areneb kiiresti ning USA on innovatsiooni alal maailma tippriik. Tähtis on lihtsalt jälgida, et investor ei maksaks soetatud positsioonide eest liiga kõrget hinda.
Makropilt
USA teenindussektori aktiivsus kasvas aprillis üllatuslikult 50,8 punkti pealt 51,6 punktile, ületades analüütikute 50,6 punktilist ootust. Ka äritegevuse indeks näitas aktiivsuse tõusu, kuigi see aeglustus 55,9 punktilt 53,7 punktile.
Hinnasurve saavutas tarneahela probleemide tõttu kõrgeima taseme alates 2023. aasta jaanuarist. See väljendus ka USA sisemajanduse kogutoodangu esimese kvartali numbris, mis langes aastataguse ajaga võrreldes 0,3%.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Eesti majandus taastub langusest pisitasa, kuid USA kaubandussõda ähvardab seda mõõdukalt nõrgestada.
Kaubandussõja suurim kaotaja on USA ise, samas kui Euroopa majandusele võib poliitiline ebakindlus isegi hästi mõjuda ning Eesti majandus püsib samuti kindla kasvu teel, kirjutab SEB värske majandusprognoosi valguses panga majandusanalüütik Mihkel Nestor.
Tänavusel Berkshire Hathaway aktsionäride üldkoosolekul käinud Tarmo Tanilas tunnistas, et ei kuulnud legendaarselt Warren Buffettilt uut kindlat investeerimisideed, kuid leidis värske mõtte rahapaigutuseks hoopis tagasiteel koju.
USA aktsiad taandusid esmaspäeval ajaloolisest tõusust, kuna president Trumpi pool tõstatatud uus tariifioht taastas mure kaubandussõja pärast ning Föderaalreservi poliitilise otsuse ootamine tekitas ebakindlust, vahendas Yahoo Finance.
Kuidas saavad ettevõtted teha teadlasi kaasates hüppe uuele tasemele, sellest tuleb juttu värskes Äripäeva raadio sisuturundussaates. Kogemuslugusid jagavad kosmosettevõte ja biopõhiste ehitusmaterjalide valmistaja.