Hea maksevõime võib olla kulukas

Tugev bilanss laseb rahulikult magada, aga see võib tähendada ka kapitali kehva kasutamist, kirjutab Mandatum Life’i  investeermistoe juht Kristjan Petjärv.

Eesti ettevõtete majandusandmed annavad põhjust rõõmustada. Äritegevuse marginaalid liiguvad tasapisi kriisieelsete tasemete poole ning keskmine aastane käibe kasv alates 2009 majanduslanguse põhjast ületab 10% piiri. Koos müüginumbrite kasvamisega on loomulikult suurenenud ka ettevõtete bilansid, ent keskmisest varade kasvust märksa enam on kosunud ettevõtete pangakontod.

Investeeringud põhivarasse on madalal tasemel ning üha enam ettevõtjaid otsustab tootmisvahendite ostmise asemel hoida vahendeid kõrglikviidsena. Ehk siis ettevõtete maksevõime on parem ning üha enam tegevusest finantseeritakse omavahenditest.

Tugeva bilansi varjukülg. Seetõttu võime eeldada, et meie majandus on võimalike kriiside vastu märksa paremini ette valmistatud kui näiteks aastal 2008. Paraku on väiksemal võimendusel ja suuremal likviidsusel ka tumedam pool: Euroopa keskmisest kiiremini areneva majandusruumina on keskmine inflatsioon meil suhteliselt kõrgel tasemel. Näiteks viimase viie aasta jooksul on raha ostujõud vähenenud tempoga rohkem kui 3% aastas.

Ettevõtjad peavad finantsotsuste tegemisel leidma optimaalse lahenduse. Tugev bilanss laseb küll öösel rahulikult magada, samas on kapitali kasutamise efektiivsus madal ning pangakontode ostujõud väheneb. Ka liiga väike likviidsus on risk edukale äritegevusele ning võib ebasoodsas majandusolukorras tihti saatuslikuks saada.

Kulukas hinnatõus. Parima lahenduse leidmiseks on mõistlik  välja arvutada, kui suur osa ettevõtte bilansist teenib meile inflatsioonist madalamat tulu ning kui palju kaotaksime ostujõus, kui aasta pärast oleks hinnatase näiteks 2.5% kõrgemal. Kui selgub, et hinnatõus on ettevõtte tugeva maksevõime tõttu kulukas, tasub kaaluda põhivarainvesteeringuid või muid tulusamaid paigutusvõimalusi.  Strateegia koostamisel ja ettevõtte kapitali optimeerimisel tasub vaadata ka finantsturgude poole. Sealt leiab häid võimalusi nii lühiajaliste vahendite likviidseks paigutamiseks kui ka pikemaid investeerimisvõimalusi, kui vahendite suunamine põhitegevusse ei ole mingil põhjusel enam otstarbekas.

 

Hetkel kuum