Eelmine aasta jääb paljudele riikidele ajalukku kui katastroofiline aasta, vahendab uus uuring. Venetsueela on taaskord nimekirja eesotsas, teenides sellega “kõige viletsama riigi” tiitli.

- Protest Venetsueelas
- Foto: EPA
Sõda, rahva ülestõus ning kehvad majanduslikud tingimused on need jooned, mis iseloomustavad riike, mis jõudsid Cato Instituudi viletsuse indeksi tippu.
Nimekiri koostati Johns Hopkinsi ülikooli majandusteadlase Steve Hanke poolt ning nimekiri funktsioneerib kui reisijuht läbi kõige düsfunktsionaalsemate kohtade maailmas.
Indeks koostatakse nelja võtmepunkti alusel: töötusemäär, intressitasemed, tarbijahinnad ja majanduskasv.
Nendele punktidele põhinevalt oli Venetsueela juba teist aastast järjest indeksi esikoha omanik. Peale riigi juhi Hugo Chavezi surma on naftariik teinud ülikiire languse; riigis valitseb hüperinflatsioon, toidunappus ja toimuvad pidevad rahvarahutused.
Tänu naftahinna langusele on tingimused veelgi halvenenud.
Mitmed riigid nimekirjas ei ole üllatavad, võttes arvesse nende olukorda. Esiviisikusse kuuluvad veel Argentiina, mis kannatab üha kahanevate välisvaluuta reservide pärast; Ukraina, Süüria ja Iraan.
Hanke tõi välja ka ühisnimetaja nende viie riigi hulgas. "Huvitav on see, et kõik need riigid, välja arvatud Argentiina, kannatavad sanktsioonide tõttu,” sõnas ta.
Kõige edukam riik maailmas on aga väike Brunei. Riigi naftal ja gaasil põhinev majandus on üks edukamaid ja kiireimini kasvavaid maailmas. Samuti on riigis madal inflatsioon ja intressimäärad. Bruneile järgnevad Šveits, Hiina, Taiwan ja Jaapan.