• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Kasumisaak pani Soome lihatööstuste aktsiad rallima

  Atria lihatööstus ValgasFoto: Erik Prozes, Äripäev

  Eesti suurimate lihatööstuste Soome omanikfirmade HKScan ja Atria aktsiate hinnad on Helsingi börsil tänu mullustele headele kasuminumbritele tõusnud kolme kuuga üle poole võrra. Samas Eesti tütardel eelmine aasta nii hästi ei läinud.

  Kuigi möödunud aasta oli nii HKScan ja Atria Eesti üksustele sealihakriisi tõttu raske, ja raskused jätkuvad ka tänavu, suutsid Põhjamaade juhtivad lihatööstused kogu kontserni tööd tulemuslikult juhtida ja kasuminumbreid pea sama käibe juures mitmekordselt kasvatada.
  „HKScani aktsia on selle aasta algusest tõusnud 70 protsenti, kuna lihatootja teatas eelmise aasta kasumi mitmekordistumisest ja lisadividendist, kuid praegu HKScani aktsiat osta on juba suhteliselt hilja,“ kommenteeris Äripäeva börsitoimetuse ajakirjanik Rainer Saad. Paraku Swedbank, LHV ja Nordea ning ka mõned välispankade analüütikud keeldusid erinevatel põhjustel antud firmade aktsiakommentaarist.

  - HKScan on Põhjamaade juhtiv lihaekspert, kes toodab, müüb ja turustab tugevate kaubamärkide all sea-, veise- ja linnuliha, töödeldud liha ning valmistoite. Klientideks on jaemüügi-, tööstus-, toitlustus- ja ekspordisektorid ning koduturud asuvad Soomes, Rootsis, Taanis, Balti riikides ja Poolas. Ettevõte ekspordib tooteid peaaegu 50 riiki. HKScan Grupi 2014. aasta kontsernis töötas ligi 7700 töötajat. HKScan ühendas mullu kolme Balti riigi tütarettevõtted ühise nime alla.

  - Atria on kasvav rahvusvaheline Soome toiduainetööstusettevõte. Atria on juhtiv toiduainetööstus nii Põhjamaades, Venemaal kui Balti riikides. Atria kliendid on jaemüügi-, toitlustus- ja tööstussektorist. Lisaks tegutsetakse oma brändidega kiirtoiduäris. Kogu grupis töötab 4715 töötajat.

  Allikas: ettevõtete kodulehed

  Tõusu tõid dividendid
  „HKScani eelmise aasta maksustamiseelne kasum (EBIT) suurenes võrreldes 2013. aastaga 11,7 miljonilt 55,5 miljoni euroni, mis on märkimisväärne tulemus. Samas selleks, et aktsia uuesti sarnase tõusu teeks, peaks aastakasum mitmekordistuma. Kuigi ettevõte tõi enda majandustulemustes välja, et ootab kasumile ka selleks aastaks kasvu, ei pruugi see aktsiahinnale tõuget anda,“ uskus Saad.    
  Saadi hinnangul reageerisid investorid HKScan lisadividendile, mis oli 39 eurosenti ehk 4 korda kõrgem tavadividendist. „Kui investorid on dividendi kätte saanud, võib aktsia hind kiire languse teha,“ lisas ta.
  Atria teatas eelmise aasta maksustamiseelse kasumi (EBIT) kahekordistumisest 19,7 miljonilt 40,6 miljoni euroni ning see on Saadi sõnul aidanud lihatootja aktsiahinnal sel aastal tõusta 50%. „Kuid sarnaselt HKScanile ei kiirustaks ma Atria aktsiat ostma, kuna usun, et see on juba kõikidele positiivsetele uudistele ära reageerinud,“ märkis Saad.
  Eestis katsumuste aasta
  Eesti lihatööstuste tulemusi mõjutas mullu kõige enam sealiha madal nõudlus ja liha odavam impordihind. Samas ootavad juhid, et tänavu nõudlus sealiha järele kasvab ning avanevad ka uued ekspordivõimalused.
  AS HKScan Estonia juhi Teet Soormi sõnul õnnestus ettevõttel eelmisel aastal kasvatada Baltikumis bränditud lisaväärtusega toodete äri. „Saavutasime selle tänu tootearendusele ja fookusele tarbijate kasvuga kaubagruppides. Näiteks keerulisema tehnoloogiaga kotletilised, lihapallid, lihasnäkid, külmsuitsutooted,“ märkis Soorm. HKScani koostöö tulemusena avaneb tema sõnul ka järjest rohkem ekspordivõimalusi.
  Kuna HKScan kasvatab Eestis oma sead ja broilerid ise, siis ei jätnud sealihaturu ülikeeruline olukord juhi sõnul ettevõtte tegevust mõjutamata. „On ju paljudel ainult lihatööstusega konkurentidel odav tooraine käes. Loodame siiski, et uuel aastal sealiha pakkumine tasakaalustub nõudlusega,“ märkis Soorm.
  Ka Atria Eesti juhatuse esimees Olle Horm tunnistas, et läheb raskelt, kuid saadakse hakkama. Temagi mainis, et suurim probleem on see, et sead kasvatatakse ise. „Olles suuruselt teine seakasvataja, siis Vene kriisist tulenev tohutult madal sealihahind on erakordselt raske situatsioon. Täna me maksame seakasvatusele peale. Need ettevõtted, kes töötavad importtoorainega, on meiega võrreldes eelisseisus,“ rääkis Horm.
  Muus osas läks aga Atrial juhi kinnitusel mullu hästi. Aasta lõpetati väikese kahjumiga, millest suur osa oli erakorraline, sest Leedus kanti kasutamata kinnisvara kuludesse. Ärikasum ilma erakorraliste kuludeta oli väike miinus. Hoolimata raskest majandusseisust saame hakkama, lisas Horm.
  Kasum oli Hormi sõnul Soome emaettevõttel kõvasti parem võrreldes aasta varasemaga. „Seda isegi hoolimata sellest, et Atria on tegev ka Venemaal. Suuremaid turge, nagu Soome, Rootsi, Taani ilmselt sealihakriis mõjutanud ei ole,“ tõdes Horm.
  Esialgu pole Hormi sõnul sel aastal midagi oluliselt muutunud. „Sealiha importhinnad on all, seakasvatus on endiselt hoolimata EL-i püüdlustest madal. Aasta algus on väga raske, aga aasta lõppu on ülikeeruline ennustada,“ lausus ta.
   
  Olvi tulemused aktsiahinda liigutanud pole
  Kui Helsingi börsil noteeritud Soome omanikega lihatööstustel pani mullune tugev kasumikasv investorid rohkelt aktsiaid ostma, siis samuti Helsingi börsil oleva joogitootja Olvi tulemused aktsiat rallima pannud ei ole.
  Eestis on Olvi tuntud tütarfirma A. Le Coqi nime all. Frima juhi Tarmo Noobi sõnul läks A. Le Coqil eelmisel aasta hästi, kuna käive kasvas võrreldes aastatagusega 1,5% ehk 82,5 miljonile eurole ning kasum 3,5%, 16,5 miljonile eurole. Pealegi maksis A. Le Coq Olvile Noobi sõnul dividendidena välja 10 miljonit eurot ja selle pealt 2,7 miljonit eurot tulumaksu Eesti riigile.
  Olvi grupil tervikuna oli umbes sama käibe juures väike kasumilangus (43,2 mln eurolt 41 mln eurole), mida mõjutas Noobi sõnul kõige rohkem Valgevene rubla kursi kukkumine euro suhtes ja Venemaa ekspordi oluline vähenemine.
  „Tänavu mõjutab A. Le Coqi kõige rohkem aasta algusest 15% kõrgem alkoholi aktsiismaks, mis kindlasti ei kasvata turgu. Ennustame selleks aastaks väikest langust,“ märkis joogitootja.
  Atria aktsia hindFoto: Äripäev
  HKScani aktsia hindFoto: Äripäev
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Henry Auväärt: kes jääb praegusajal töötuks?
Hiljutine tööandjate küsitlus viitab, et värbamisrallile lähikuudel veel pidurit ei tõmmata, kirjutab CVKeskus.ee turundusjuht Henry Auväärt.
Hiljutine tööandjate küsitlus viitab, et värbamisrallile lähikuudel veel pidurit ei tõmmata, kirjutab CVKeskus.ee turundusjuht Henry Auväärt.
Hiina telefonitootja avab elektriautode tehase
Hiina nutitelefonide valmistaja Xiaomi ehitab riigi pealinna Pekingisse tehase, kus saab aastas toota 300 000 elektriautot, vahendab Reuters.
Hiina nutitelefonide valmistaja Xiaomi ehitab riigi pealinna Pekingisse tehase, kus saab aastas toota 300 000 elektriautot, vahendab Reuters.
Raamatupidamisbüroode TOP 2: uisuta sinna, kus litter saab olema, mitte sinna, kus ta oli
BDO Eesti tegi tänaseks edu toonud põhimõttelised muudatused ära kolm-neli aastat tagasi, ütles firma juhtiv partner ja tegevjuht Sulev Luiga.
BDO Eesti tegi tänaseks edu toonud põhimõttelised muudatused ära kolm-neli aastat tagasi, ütles firma juhtiv partner ja tegevjuht Sulev Luiga.
Raadiohommikus: muljed Dubai Expolt, räägime ka Rail Balticu hetkeseisust
Hommikuprogrammi saatejuht Hando Sinisalu saabus äsja Dubai Expo maailmanäituselt ja vahendab saates muljeid ning intervjuusid Eesti ettevõtjatega. Kuulame intervjuusid ETS-Nordi juhi Urmas Hiie, Yanu baarirobotite asutaja Alan Adojaaniga ning EASi Dubai esindaja Ege Devoni ja Expo Eesti paviljoni äriesindaja Jaan Kelderiga.
Hommikuprogrammi saatejuht Hando Sinisalu saabus äsja Dubai Expo maailmanäituselt ja vahendab saates muljeid ning intervjuusid Eesti ettevõtjatega. Kuulame intervjuusid ETS-Nordi juhi Urmas Hiie, Yanu baarirobotite asutaja Alan Adojaaniga ning EASi Dubai esindaja Ege Devoni ja Expo Eesti paviljoni äriesindaja Jaan Kelderiga.