Juhan Lang • 6. november 2015 kell 8:45

Kuidas robotite võidukäigust kasu lõigata?

Robotite võidukäik on andnud hulgaliselt ainest ka popkultuurile.  Foto: EPA

Kui nädala alguses lõi üle maailma laineid ambitsioonikate eestlaste loodud iseliikuv pakikanderobot, siis tegelikult saavad robotite võidukäigust lihtsa vaevaga kasu lõigata ka need, kel maailmavallutusplaanid puuduvad.

Skype’i asutajate hulka kuulunud Ahti Heinla ja Janus Friisi idufirma välja töötatud robot on vaid üks näide meeletu kasvupotentsiaaliga turu võimalustest.

USA suurpanga Bank of America Merrill Lynchi aktsiastrateeg Beija Ma kirjutas 300-leheküljelises raportis „Robot Revolution – Global Robot & AI Primer“, et kui praegu on robotite kanda 10% tootmisülesannetest, siis juba 2025. aastaks kasvab see number 45%-le.

Kuhu investeerida?

Paarisaja Bank of America Merrill Lynchi kaetava aktsia seas on 9 ettevõtet, mis teenivad oma tulu ainuüksi robotitelt ja AI tehnoloogialt.Nendeks on Intuitive Surgical (ISRG), Rockwell Automation (ROK), ABB (ABB), Fanuc (FANUF), Mitsubishi Electric, Nabtesco, Omron, Yaskawa Electric ja Inovance.

Allikas: MarketWatch

Turg kasvab pöörase kiirusega

Beija Ma ennustuste järgi kasvab robotite ja tehisintellekti ehk AI (artificial intelligence) turg 2020. aastaks 153 miljardile dollarile. Sellest 83 miljardit moodustaks robotid ja robootika ning 70 miljardi dollari suuruse osa AI.

Mullu oli globaalne robotite müük 10,7 miljardit dollarit ning 70% müügist tuli Hiina, USA, Jaapani, Korea ning Saksamaa turult.

Tehnoloogiahiiud panustavad jõuliselt

Samal ajal on AIst saanud tehnoloogiafirmade lahutamatu osa. Teiste seas teevad tehisintellekti suuri investeeringuid sellised tehnoloogiahiiud nagu Apple (AAPL), Facebook (FB), Alphabet (GOOGL), International Business Machines (IBM), Intel (INTC), LinkedIn (LNKD), Yahoo (YHOO) ja Twitter (TWTR).

Viimase 12 kuuga on Google ostnud 9 robootikafirmat. Taksoteenuseid pakkuv Uber on palganud 40 teadlast, töötamaks välja isesõitvate autode tehnoloogiat.

Robotite võidukäigust osasaamiseks tuleks hoida pilk eelkõige kaitse-, transpordi-, finants-, tervishoiu-, tööstus-, teenuste-, põllumajandus- ning kaevandussektoril, soovitab MarketWatch.

Et ootused on kõrged, tõestab seegi, et ainuüksi isesõitvatel autode müügipotentsiaal jääb prognooside kohaselt 2025. aastaks 200 miljardi ja 1,9 triljoni dollari vahemikku.

Hetkel kuum