Pille Ivask • 7. jaanuar 2016 kell 8:39

Tooraineturud said hoobi

Ainukesena toorainena tõusis kulla hind.   Foto: epa

Hiina majanduses toimuv segadus on andnud hoobi tooraineturgudele, ainsana teeb võidukäiku kuld, vahendab Bloomberg.

Kuigi Hiina otsus jüaani taas nõrgestada võib anda hoogu küll ekspordile, muutuvad toorained naftast maisini kallimaks importida. Teadupärast on Hiina maailma suurim energia, metallide ja teravilja eksportija.

Tooraineturgude käekäik on praegu halvim alates 2008. aasta finantskriisist ning Hiina võimude hiljutised sammud majandust elavdada suurendavad investorite muret, et tegelikult läheb Hiina majandusel arvatust palju kehvemini.

„Hiina perspektiivist vaadatuna kallinevad nii nafta kui ka teised toorained, kui jüaan nõrgeneb,“ selgitas Samsung Futuresi analüütik Hong Sung Ki ning lisas, et kuna Hiina on suurim toorainete importija, tähendab jüaani nõrgestamine nõudluse langust ning seega survestab niigi madalaid toorainehindu veelgi.

Bloombergi toorainehinna indeks langes 0,6 protsendi võrra, 76,1579 punktini, mis märgib ühtlasi madalaimat päevasisest taset alates 1999. aasta märtsist.

Turud segaduses

Langus toorainehindades on tähendanud aktsiahindade langemist. Bloombergi andmeil on enim kukkunud MSCI Asia and Pacific indeksisse kuuluvate ettevõtete aktsiate hinnad.

Nafta hind ligineb 30 dollarile. WTI toornafta hind langes 3,7 protsendi võrra, 32,71 dollarini barrel. Brenti toornafta hind liigub samas suurusjärgus.

Vase hind langes Londoni metallibörsil 1,2 protsendi jagu, 4565 dollarile tonn, nikkel kukkus 2 protsendi võrra ning tsingi hind langes 2,2 protsendi jagu. Maisi futuurid Chicago börsil kukkusid 0,4 protsendi jagu, nisu ja sojaubade hinnad langesid mõlemad 0,2 protsenti.

Investorid paanikas

Standard Chartered Plc Aasia ökonomist David Mann kommenteeris, et investoreid juhivad turuseaduste asemel praegu paanika ja emotsioonid. „Põhiline, mis me võime jüaani nõrgestamise kohta öelda, on see, et inimesed peavad seda viimaseks õlekõrreks, et majandust toetada. Nad arvavad, et kõik teised meetodid majandust elavdada on ära kasutatud,“ selgitas Mann ja märkis, et inimesed on arvamusel, et asjad kisuvad üha halvemaks Hiina majanduse puhul.

Kuigi toorainehinnad on üldjoontes punases, teeb ainsana võidukäiku kuld. Bloombergi andmeil tõusis kulla hind 0,5 protsendi võrra, 1099,23 dollarile unts. Sel aastal on hind kerkinud juba 3,6 protsendi võrra.

Hetkel kuum