investor Toomas • 5. veebruar 2016 kell 13:00

Investor Toomas: Tesla teeb mulle silma

Tesla  Foto: epa

Kultusaktsia Tesla on viimastel kuudel suure languse teinud ja see on mind pannud aktsia vastu üha suuremat huvi tundma.

Neljapäeval sulgus Tesla Nasdaqi börsil 175 dollaril, mis on 38 protsenti madalamal kui eelmise aasta 282 dollari tipp. Selle näitaja järgi on elektriautode tootja aktsia ammu juba karuturul ning ka see aasta pole Teslale alanud hästi, kuna aasta algusest on aktsiale miinust kogunenud 27 protsenti. Arvestades aga, et tegemist on üsnagi maineka ettevõttega, mis saab meedialt pidevalt tähelepanu, hakkasin mõlgutama Tesla ostmise plaani.

Elektriautod ei pruugi olla tulevik

Olen ka varem kirjutanud Tesla käekäigust. Eelmise aasta mais kirjutasin, et Tesla tulemused olid head, kahjum oodatust väiksem ning positiivseid uudiseid laekus uue linnamaasturi kohta. Augustis seadsin aga kahtluse alla selle, kas tulevik ikka kuulub elektriautodele, või on see teistsuguste tehnoloogiate - nagu vesinik, soolvesi - või hoopis millegi muu päralt. Julgesin välja käia ka mõtte, et kuigi Tesla on teistest peajagu ees, näib mulle, et konkurentsi tihenedes peab ettevõte positsiooni hoidmiseks rohkem vaeva nägema. Pealegi ei pruugi tulevik elektriautode päralt olla, sest võib-olla hakkame kasutama hoopis teisi tehnoloogiaid?

Päevasiseselt kõigub Tesla aktsia hind rohkem kui 10 dollarit, mis on üle 5 protsendi. Volatiilsuse tõttu on see aktsia nii päevakauplejate kui ka spekulantide lemmik. Kuid mitte ainult. Näiteks eelmisel aastal investeeris Teslasse Äripäeva peadirektor Igor Rõtov, kes arvas, et nii kaua, kui ta Teslat enda portfellis hoiab, põhjustab see talle suuri üleelamisi. „Olen valmis, kui hind kukub mõne aja pärast ostuhinnast märksa madalamale tasemele,“ märkis ta.

Volkswagenile lisaks

Sel aastal otsustasin enda portfellist väikese koguse raha panna ka pisut riskantsemate tehingute alla ja ostsin Volkswageni aktsiaid. Ostetud sai 19 aktsiat ning tehingu suurus oli peaaegu 2500 eurot ehk pisut üle protsendi minu portfellist.

Tesla aktsia ostmine võiks olla samasugune pisut riskantsem samm. Aktsia on ikkagi väga kõikuv ja ettevõte pole veel kasumisse jõudnud. Seetõttu olengi endale seadnud piiri, et kui aktsia hind läheneb 150 dollarile, teen ostu. Palju ma Teslasse raha panna ei kavatse, nii 1-2 protsenti portfelli koguväärtusest.

Usun, et Tesla aktsia võib lähiaastatel pakkuda veel üsna seinast seina emotsioone. Just emotsioone, sest tegemist näib olevat aktsiaga, mis ei lähtu enda fundamentaalnäitajatest ning on jäänud mulje, nagu ostaksid praegused investorit autotootja edulugu, mis pole veel kätte jõudnud.  

Hetkel kuum