Yellen: oleme valmis intresse tõstma "mõne kuu jooksul"

Föderaalreservi juht Janet Yellen  Foto: EPA

Föderaalreservi juht Janet Yellen ütles täna peetud kõnes, et keskpank võib intressimäärasid tõsta juba „mõne kuu“ pärast, sest majanduse olukord paraneb, vahendab MarketWatch.

„On asjakohane, et Föderaalreserv tõstab ettevaatlikult ja järk-järguliselt intressimäärasid,“ ütles Yellen. „Tõenäoliselt juhtub see järgnevate kuude jooksul, sest see otsus oleks õigustatud.“

Yelleni sõnul on USA majanduskasv pärast kehva aasta algust kiirenemas. „Tundub, et kasv tuleb tagasi,“ ütles ta. Täna teatas USA kaubandusministeerium, et esimese kvartali majanduskasv ulatus 0,8 protsendini.

Tema ütlused ei tulnud üllatusena, kuid paljud turuosalised uskusid, et Yellen räägib intressimäärade tõstmisest alles juuni alguses. USA aktsiad võtsid pärast Yelleni kommentaare suuna alla. Ka kulla hinnalangus kiirenes.

Föderaalne Avatud Turu Komitee (FOMC), mis määrab intressimäärasid, kohtub juuni keskel ja pärast seda juuli lõpus. Juunikuise intressitõusu tõenäosus on tõusnud 30 protsendini ja juulikuise oma 58 protsendini.

Märtsis võttis Yellen tagasihoidliku seisukoha ning tänaste kommentaaride põhjal tundub, et keskpanga juhi jaoks on asi selgemaks saanud – ta on valmis intressimäärasid peagi tõstma.

Hetkel kuum