Kadi Neemre • 6. juuni 2016
Jaga lugu:

Janet Yellen vihjas kahele intressimäärade tõusule

Foto: EPA

Kui Föderaalreservi juht Janet Yellen saab oma tahtmise, siis tõstetakse sellel aastal intressimäärasid vastupidiselt turgude ootustele kahel korral.

Kuigi Yellen ei väljendanud seda soovi avalikult, rõhutas ta seda oma kõnes järgmist:

“Järgmisel nädalal avaldavad FOMCi liikmed uued majandusprojektsioonid. Need võivad muidugi erineda varasematest, märtsis avaldatud projektsioonidest. Rääkides aga minu arvamusest, siis kuigi majandust on hiljuti mõjutanud erinevad tasakaalustavad jõud, näen ma piisavaid põhjuseid eeldamaks, et tööhõive kasv ning kõrgem inflatsioon kaaluvad üles negatiivsed ilmingud.”

Põhimõtteliselt tähendab see seda, et igas kvartalis avaldab Fedi komitee kokkuvõtte, milles liikmed väljendavad oma arvamust majanduse  olukorra ning Fedi intressimäärade tõstmise plaani osas. 

Märtsi kohtumisel viitasid Fedi liikmed, et tõenäoliselt tõusevad intressimäärad sellel aastal kahel korral. Yellen viitab, et tema arvamus ei ole selles ajast saadik muutunud.

“Ta on jätkuvalt sellel arvamusel ning majanduse suhtes ettevaatlikult optimistlik,” sõnas S&P Dow Jones Indices juht David Blitzer.

Turgude ootused intressimäärade tõusuks on aga üsna madalad. Peale Yelleni kõnet nägid analüütikud intressimäärade tõusu võimalikkuseks sellel suvel vaid 4%.

Tõenäosuseks, et intressimäärasid tõstetakse septembris, prognoositi 52%.

CME prognooside kohaselt nähakse võimaluseks, et intressimäärad tõusevad detsembris teist korda, 21%.

“Tänasest Yelleni kommentaarist võib välja lugeda, et Fed ei kavatse taganeda oma lubadusest tõsta intressimäärasid sellel aastal kaks korda,” sõnas State Street Global Advisorsi investeerimisstrateeg Michael Arone.

 

 

Jaga lugu:
Hetkel kuum