Birjo Must • 30. juuni 2016 kell 8:18

Soros: tragöödia lõi hea võimaluse

Miljardär George Soros usub, et Euroopa võib Brexitist õppida.   Foto: Reuters/Scanpix

Brexiti hääletus oli küll negatiivne šokk, kuid see annab võimaluse veelgi tugevama ja parema Euroopa loomiseks, rääkis miljardär George Soros täna Euroopa Parlamendis.

Ta lisas, et üle nelja miljoni inimese on tänaseks kirjutanud alla petitsioonile uue rahvahääletuse korraldamiseks. "Selleks ajaks, kui parlamendis hakatakse seda petitsiooni arutama, pole välistatud, et sellele on alla kirjutanud rohkem inimesi, kui hääletas Brexiti poolt," vahendas CNBC Sorose sõnu.

Soros lisas, et kuigi referendumi tulemusi ei saa ümber pöörata, siis võib allkirjade kogumise kampaania muuta täielikult Euroopa Liidu poliitilist maastikku.

"Seda lähenemist võib rakendada teistes riikides luues liikumise, mis püüab ELi päästa seda põhjalikult ümber korraldades. Olen kindel, et aina rohkem inimesi tahab selle liikumisega liituda," arvas Soros, et liidu vastu hääletanud inimeste muresid ei peaks ignoreerima.

Miljardär hoiatab ohtude eest

Lisaks pole Brexit Sorose sõnul mitte ainult loonud võimalust Euroopa Liidu ümberkorraldamiseks, vaid süvendanud kahte ohtu. "Esiteks, vallandas see finantsturgudel kriisi, mis on võrreldav 2007-2008 aastatega," rääkis ta lisades, et Brexit süvendab olemasolevat majanduslanguse trendi.

Teiseks ohuks on Sorose sõnul põgenikekriisi süvenemine. "EL seisab silmitsi kasvava sõjalise ohuga. Meie välisvaenlased on muutunud julgemaks, mis omakorda suurendab põgenikekriisi," rääkis ta.

Brexiti hääletus oli Sorose jaoks suur šokk ja ta märkis, et eelmise reede hommikul tundus Euroopa Liidu lagunemine talle vältimatu tulevikustsenaariumina. Sellegipoolest paistavad referendumi järelkajad talle positiivsena.

"Inimesed on mõlemal pool mobiliseerinud ning eriti just need, kes hääletusel ei osalenud. See on niisugune rohujuure tasandi areng, mida Euroopa Liit pole eales varem suutnud luua," kiitis ta.

Hetkel kuum