Analüütik: uus naftahindade mõõn on teel

06. juuli 2016, 19:24
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160706/BORS/160709857/AR/0/AR-160709857.jpg

Toorainete investorid nõustuvad üldiselt, et naftaturg on tasakaalustumas, kuid suured kütusevarud ning Hiina toornafta varud võivad hindu taas kukutada, hoiatavad analüütikud.

Täna kukkusid naftafutuurid enam kui 1%; eile aga 5% seoses muredega majanduskasvu üle ning vähese nõudlusega toornafta järele. Prognoosid, et USA toornafta varud kasvavad ning Hiina majanduse nõrkus põhjustasid naftahindade edasist langust.

Viimastel nädalatel on nõudlus ja tootmine olnud enam-vähem tasakaalus. Eelmisel nädalal oli OPISe energiaanalüütiku Tom Kloza andmetel turul ligi 350 000 barrelit liigset naftat päevas.

Kui toornafta varud ka tasakaalustuvad, siis peab turg veel toime tulema rekordhulga rafineeritud toodetega nagu bensiin, märkis Kloza.

See kütuse üleküllus peaks analüütiku sõnul turgudel mõõna põhjustama septembri ja novembri vahel, ehk vahetult enne USA presidendivalimisi.

USA kütusevarud olid 24.juuniga lõppenud nädalal ligi 239 miljonit barrelit, mis on vaid ligi 20 000 barrelit vähem kui veebruarikuine rekordmaht. USA toornafta varud aga olid 526,6 miljonit barrelit, jäädes pisut alla aprilli rekordile.

Suvine autoga sõitmise kõrghetk hakkab läbi saama ning kütusevarud võivad seetõttu taas suurenema hakata ning kütusehinnad alla viia. Kloza sõnul võib see omakorda suurendada toornafta varusid.

Tema hinnangul võivad nafta hinnad kukkuda alla 40 dollari barreli eest enne, kui nad jõuavad 55 dollarile barreli eest.

USA naftapuurtornide hulk on viimasest viiest nädalast neljal tõusnud. Positiivne on selle juures aga see, et toodangumaht ei lange sellisel määral nagu varem arvati.

USA naftatoodang kukkus aprillis 8,9 miljonile barrelile päevas; aasta tagasi oli USA naftatoodang ligi 9,7 miljonit barrelit päevas, selgub USA Energiaministeeriumi andmetest.

Talvel kukkusid nafta hinnad viimase 12-aasta madalaimale tasemele ning analüütikute sõnul on praegune ralli märk sellest, et nafta hinnad langesid liiga madalale. Analüütikute sõnul ei ole 40-50 dollariline nafta hind aga piisav investeeringute jaoks, mis on vajalikud tulemaks toime tuleviku nõudlusega.

 

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. July 2016, 19:24
    Otsi:

    Ava täpsem otsing