USA aktsiaturud ületavad uusi rekordeid. Ei ole konsensust, kas tõus jätkub või mitte, aga analüütikud ütlevad, et volatiilsus kasvab, vahendab CNN Money.
- New Yorgi börs Foto: Bloomberg
Nasdaqi indeks tõusis sellel nädalal kõigi aegade rekordini. Kaks hiljuti toimunud aktsiaemissiooni on hästi läinud – telekomiteenuseid pakkuva Twilio ja meediahiiu Line’i aktsiad tõusevad jõuliselt.
GoPro ja Fitbit on madalseisust välja tulnud ja viimasel ajal tublisti kallinenud.
Facebook ja
Amazon jätkavad kiiret tõusu.
Ja praegu ei juhi tõusu käputäis tehnoloogiaettevõtteid –
Dow Jonesi indeksi 30 firmast on sellel aastal üle 10 protsendi tõusnud lausa 12. Parimad aktsiad on tervishoiu- ja tööstussektorist.
Caterpillar on sel aastal kallinenud 25 protsenti. Johnson & Johnson, Merc ja United Health on lisanud umbes 20 protsenti.
Head dividendiaktsiad
Paljud tõusjad on tugevad ja portfellile turvalisust pakkuvad aktsiad, mis maksavad ka häid dividende. See võib olla märk, et investorid on jätkuvalt turuolukorra (ja terve majanduse) pärast mures. Aktiivselt otsitakse ka tootlust, sest võlakirjad passiivne rahavoog on väikseks muutunud. Maailmas on üle 10 triljoni eest võlakirju, millel on negatiivne tootlus.
„Investorid otsivad rahavoogu, aga nad tahavad ka midagi, mille hind kasvab,“ ütles investeerimisfirma TD Ameritrade’i turustrateeg JJ Kinahan.
Üle 10 protsendi on tõusnud ka näiteks niinimetatud vanakooli tehnoloogiaaktsiad nagu
IBM ja
Cisco. Neid kahte ettevõtet ei saa Facebooki või Google’iga võrrelda. Nende dividenditootlus on üle 3 protsendi ning kasvuaktsiateks neid nimetada ei saa. Sellegi poolest on dividenditootlus kaks korda kõrgem kui USA 10aastaste võlakirjade intress.
„Investorid on loobunud võlakirjadest ja tahavad osta konservatiivsemaid aktsiaid, millel on kõrgem dividenditootlus. See väga erakordne aeg,“ ütles investeerimisfirma Rockland Trust investeeringute juht David Smith.
E-kaubandus õitseb
Jaemüügifirma
Walmarti aktsia on võrreldes aastatagusega tõusnud 20 protsenti. Osaliselt on see tingitud sellest, et ettevõte maksab head dividendi (dividenditootlus on 2,7 protsenti).
Huvitav on asjaolu, et Walmart võib aidata ka tehnoloogiasektoril tõusta. Jaemüüja ostis hiljuti 3,3 miljardi dollari eest e-kaubandusfirma Jet.com. See tekitas spekulatsioone, et suurtel ettevõtetel võib huvi tekkida ka teiste ükssarvikute (idufirma, mille väärtus ületab miljard dollarit) ja börsifirmade ostmise vastu. Näiteks müüdi hiljuti miljardi dollari eest idufirma Dollar Shave Club.
Riskikapitalifirma Tenfore Holdingsi juhatuse liige Dan Levine ütles, et turul on praegu suur huvi e-kaubandusfirmade vastu – nii avalike kui ka privaatsete ettevõtete puhul.
Mitmete e-kaubandusega tegelevate idufirmade edu tõestab, et e-kaubandus on hea äri, mis meelitab investoreid ligi. Amazoni domineerimisest ei pea rääkimagi.
Regulatsioonid ja reeglid takistavad
Sellegipoolest arvab Levine, et see ei ole IPOde turu elavdamiseks piisav. Ta ütles, et regulatsioone ja reegleid on rohkem ning see on börsile tuleku teinud keerulisemaks.
Veebruaris jõudsid USA aktsiaturud madalaima tasemeni alates 2014. aastast. CNN Money Hirmu & Ahnuse indeks (Fear & Greed index) näitas, et turgudel on ekstreemne hirm. Nüüd on indeks tõusnud ekstreemse ahnuseni. Seega tuleks investoritel olla eriti valvas.
„Aktsiaturud võivad uusi tippe ületada, aga me usume, et olukord on habras ning ees võib oodata perioode, kus turud järsult langevad,“ ütles investeerimisfirma Altegris Advisorsi portfellihaldur Lara Magnusen.
Seotud lood
15 aastat kestnud keskpankade rahapoliitika tagajärjel ei ole meil enam vabu kapitaliturge ning kogu globaalne majanduskasv tuleneb võlakoorma suurenemisest, mitte tootlikkuse kasvust. See jätkusuutmatu kasv lõpeb peagi väga suure kollapsiga, kirjutab Soome majandusteadlane Tuomas Malinen.