Mait Kraun • 23. august 2016 kell 7:30

Raport: Jaapan riigistab aktsiaturgu

Investor jälgib Aasias börsiindeksi langust.  Foto: Reuters/Scanpix

Isegi tugevnev jeen pole suutnud Jaapani aktsiaturgude tõusu peatada - ja põhjus ei ole tingimata selles, et investorid Jaapani turust vaimustuses oleks.

Nikkei 225 indeks on juuni lõpust tõusnud umbes 10 protsenti, vaatamata sellele, et jeen on dollarisse samal ajal tublisti tugevnenud, vahendab CNBC.

Tavaliselt on valuutakursi tõusmine aktsiaturgudele halb uudis, sest eksportijate konkurentsivõime ja välismaised kasumid vähenevad (kohalikus valuutas). Miks siis aktsiaturg tõuseb?

Analüütikud ütlevad, et tõusu on põhjustanud hoopis Jaapani Keskpank, mitte turu fundamentaalnäitajad.

Investeerimispank CLSA andis välja raporti, mille pealkiri oli „Jaapani Keskpank riigistab aktsiaturgu“. CLSA analüütik Nicholas Smith kirjutas analüüsis, et keskpanga börsil kaubeldavate fondide (ETFide) ostud on turge moonutanud.

Juuli lõpus teatas keskpank, et suurendab ETFide ostmist 6 triljoni jeenini aastas (56,7 miljardit dollarit). Varasem tempo oli 3,3 triljonit jeeni aastas. Need ostud olid eriti moonutavad, sest peamiselt soetati fonde, mis järgisid Nikkei 225 indeksit, ütles Smith. Tema hinnangul on keskpank kulutanud poole rahast selliste ETFide ostmisele.

Analüütikud lisasid, et keskpanga ostud on moonutanud ka riigi kinnisvaraturgu.

Hetkel kuum