Kadi Neemre • 31. august 2016 kell 18:40

Ajalugu näitab, et Fedile ei pruugi reedene tööraport meeldida

Foto: EPA

Kui Föderaalreserv laob kõik kaardid augusti tööraportile, siis võib see olla pettumust valmistav ning peatada intressimäärade tõstmise plaani.

Seda suuresti seetõttu, et august on majandussurutise järgselt olnud aasta halvim kuu töökohtade loomise seisukohast; teiseks see, kui palju erineb esialgu väljakäidud number kaks kuud hiljem avaldatavast korrigeeritud numbrist.

Seega, kui Föderaalreserv otsib kinnitust tööturult, et aeg intressimäärade tõstmiseks on küps, siis august sellele kinnitust pakkuda ei pruugi.

Wall Street on raportiti alati oluliseks pidanud, kuid sellel korral on see veel eriti oluline, kuna paljud turu jälgijad usuvad, et positiivne tööraport võib Fedi panna intressimäärasid tõstma juba 20-21 septembril toimuval kohtumisel.

“Investorid peavad tõsiselt kaaluma võimalust, et septembris tõusevad intressimäärad kui reedene tööraport saab tugev olema,” sõnas Aberdeen Asset Managementi investeerimisjuht Luke Bartholomew.

Turud prognoosivad, et augustis loodi ligi 180 000 uut töökohta; keskmiselt loodi sellel aastal igakuiselt 186 000 töökohta.

ADP ja Moody's Analyticsi tänane raport viitas, et erafirmad lõid augusti 177 000 uut töökohta, kuigi ADP ja valitsuse raportid võivad väga teravalt erineda.

Lähtudes ajaloost, siis tõenäoliselt peavad Wall Street ja Fed pettuma.

Deutsche Banki USA ökonomist Joseph LaVorgna sõnul on tüüpiline tööturu raport viimasel viiel aastal ootustele alla jäänud ligi 52 000 töökohaga.

Üheksa viimasest 12 augustist on ootusele alla jäänud, seda kesktmiselt 46 000 töökoha võrra prognoositust vähem.

“Ma usun, et Fed peaks vaatamata kõigele septembris intressimäärasid tõstma,” sõnas Moody's Analyticsi ökonomist Mark Zandi.

“Mida kauem nad ootavad selle sammuga, seda keerulisemaks see majanduse jaoks kujuneb.”

 

Hetkel kuum