Mait Kraun • 21. september 2016 kell 8:45

Millal teatab Föderaalreserv oma otsuse?

Föderaalreservi Marriner S. Eccles nimeline peahoone.  Foto: Bloomberg

Föderaalreserv annab oma rahapoliitika otsusest teada Eesti aja järgi täna õhtul kell 21.

Suurem osa ökonomiste prognoosib, et Föderaalreserv jääb passiivseks ning rahapoliitikat veel muutma ei hakata. Viimati tõstis keskpank intressimäärasid detsembris ning praegu on intressid 0,25-0,5 protsendi vahemikus.

Tõenäoliselt tahab Föderaalreserv olla ettevaatlik ja tõsta tulevikus intressimäärasid järk-järgult, ütles Pantheon Macroeconomicsi peaökonomist Ian Shepherdson. „Taktikaliselt pole Föderaalreservil olnud aga kindlat suunda, millele toetuda,“ lisas ta.

Turud ootasid juba enne märtsikuist kohtumist, et Föderaalreserv võiks teist korda intresse tõsta. Keskpank otsustas aga tagasi tõmmata, sest aktsiaturud olid väga volatiilsed.

Aprillis andis Fed tugevalt märku, et kaalub intressimäärade tõstmist juunis. Mais muutus tööturu olukord aga tunduvalt kehvemaks ja see sundis keskpanka uuesti taanduma.

Eelmisel kuul ütles Föderaalreservi juht Janet Yellen, et intressimäärade tõstmine muutub järjest tõenäolisemaks. Viimastel nädalatel ilmunud kehvad majandusandmed on seda seisukohta aga murendanud.

Mõned ökonomistid arvavad, et Fed võib täna intressimäärade tõstmisega üllatada. Teiste arvates on selline samm äärmiselt ebatõenäoline. Yelleni pressikonverents algab Eesti aja järgi kell 21:30.

 

Hetkel kuum