Mait Kraun • 4. oktoober 2016 kell 16:52

Gross: keskpankurid ohustavad turumajandust

Bill Gross  Foto: Bloomberg

Keskpankurid on muutnud investeerimise kasiinoks ja selle tagajärjed turumajandusele ei saa olema head, arvab võlakirjakuningaks tituleeritud Bill Gross, vahendab CNBC.

Janus Capitali fondijuht jätkas Föderaalreservi ning Euroopa ja Jaapani keskpankade kritiseerimist. Grossi sõnul on negatiivse tootlusega võlakirjad pannud investorid raskete valikute ette.

„Mingil hetkel muutuvad investorid umbusklikuks ja neil saab negatiivsest või olematust tootlusest villand. Nad hakkavad otsima kõrgemat tootlust ja väiksema riskiga alternatiive,“ ütles Gross.

Fondijuhi sõnul leiavad paljud investorid, et parem alternatiiv on näiteks kuld, kuhu Gross on ka ise viimastel kuudel investeerinud. Ta tõi välja ka digitaalsed valuutad nagu bitcoin. Ta ei anna konkreetseid soovitusi, kuhu investorid võiksid oma raha panna, aga keskpangad on investeerimistingimusi niivõrd palju muutnud, et inimesed võivad selliseid võimalusi kaaluma hakata.

Tema kommentaarid tulevad ajal, mil keskpangad on oma stimuleerimismeetmeid veelgi laiendamas. Näiteks teatas hiljuti Jaapani Keskpank, et võtab oma eesmärgiks mõjutada võlakirjaturge.

Erinevate hinnangute kohaselt on negatiivse tootlusega võlakirjade maht tõusnud maailmas üle 11 triljoni dollari. Grossi hinnangul on selliseid võlakirju juba peaaegu 15 triljoni väärtuses.

„Lõpuks hakkavad keskpangad oma Martingale strateegiaga ohustama kapitalismi,“ ütles Gross. Ta viitab strateegiale, mille kohaselt kahekordistatakse panuseid seni, kuni tuleb võit.

„Keskpankade ostude mahud suurenevad ning negatiivsete intresside poliitika jätkub. Selle tõttu pärsitakse turumajanduse põhifunktsiooni toimimist, milleks on ressursside jaotamine vastavalt sellele, milline on riski ja tootluse suhe,“ ütles ta.

Hetkel kuum