Rootsi ja Norra riik müüvad osa omale kuuluvatest SASi aktsiatest selgitusega, et riigi osaluse vähendamine muudab lennufirma tugevamaks.
- SASi lennukid Arlanda lennuväljal Stockholmis Foto: Scanpix/Reuters
Algselt plaaniti investorite nõudluse väljaselgitamise kaudu (
book-building) müüa kokku 19 miljonit aktsiat (umbes 5,8%), kuid investorite nõudlus kergitas mahu 23 miljonile, selgub eile õhtul tehtud avaldusest. Enne aktsiate müüki kuulus
Rootsi valitsusele
SASis 21% ja
Norra valitsusele 14% suurune osalus.
Taani riik, millele kuulub 14%, selle aktsiate müügis ei osalenud, vahendas agentuur Bloomberg.
„Rootsi ja Norra valitsus leiavad, et pikemas perspektiivis teeb uus omanike struktuur, kus riigi osalus väheneb, SASi tugevamaks,“ teatas Rootsi valitsus pärast aktsiaturgude sulgumist. „Müük on esimene samm selles suunas, et Rootsi ja Norra valitsus järkjärguliselt ning vastutustundlikult firmast väljuvad.“
Mõni aasta tagasi, kui SAS oli raskustes ja lisakapitali vajas, panid Rootsi, Norra ja Taani valitsus õla alla. Samas teatati, et pikaajaliseks investoriks ei plaanita jääda.
Majandusaastal 2015 sai SAS pärast kulukärpeid ja ärimudeli muutmist lõpuks kahjumist välja. Firma püüab peatada turuosa kaotust lühilendudel odavlennufirmadele ning pikamaa lendudel Euroopa ka Pärsia lahe riikide lennufirmadele. SASi aktsia on aasta algusest odavnenud 33%.
Müüki aitavad korraldada Citigroup, Swedbank ja Nordea.
Seotud lood
Skandinaavia suurim lennukompanii avaldas täna esimese kvartali tulemused, mis näitasid ettevõttes süvenevat kriisi.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.