Skandinaavia suurim lennukompanii avaldas täna esimese kvartali tulemused, mis näitasid ettevõttes süvenevat kriisi.
- SASi lennukid Arlanda lennuväljal Stockholmis Foto: Scanpix/Reuters
“Me jätame seljataha hooajast tingitud nõrga kvartali, mis oli, nagu oodatud, hullem kui möödunud aastal,” kommenteeris
SASi juht Rickard Gustafson. Tema sõnul näitab süvenev kahjum, et
Rootsi lennufirma peab leidma võimalusi kulude kokkuhoiuks.
Esimese kvartali tulemuste järgi (SAS arvestab seda 2016. aasta novembrist 2017. aasta jaanuarini) oli ettevõtte netokahjum 556 miljonit Rootsi krooni. Mullu samal ajal oli kahjum poole väiksem – 246 miljonit. Lennukompanii EBIT kukkus –6,4 protsendi peale. Samas kasvas käive võrreldes 2016. aasta esimese kvartaliga 8,275 miljonilt 8,957 miljonile Rootsi kroonile.
Selle aasta prognoosides aga ettevõte mingeid muutusi ei tee. Gustafsoni sõnul on ettevõte võrreldes hiljem asutatud lennukompaniidega halvemas olukorras, põhjuseks suuremad kulud. “Seetõttu töötame edasiste meetmete detailide kallal, et tekitada pikaajalist konkurentsivõimet ja kasumlikkust. Meie siht on vähendada hinnavahet SASi ja nooremate konkurentide vahel,” ütles Gustafson esimese kvartali aruande pöördumises.
Samal ajal andis põhjust rõõmustamiseks reisijate kasvanud arv: SASi andmetel kvartalis ligi pool miljonit reisijat rohkem. Veebruaris lendas SASiga kaks miljonit reisijat.
Muret teeb lennufirmale Norra uus lennundusmaks ning kõrgem lennukikütuse hind.
Seotud lood
Ettemaksed on tehingute tegemisel tavalised, kuid samas kaasnevad nendega alati ka riskid. Pole just harvad olukorrad, kus tarnija ei suuda finantsraskuste või tarneahela häirete tõttu tellimust täita, misjärel võivad ettevõtted oma rahast ilma jääda. Balti riikides tegutsev krediidikindlustusmaakler Credeo pakub koostöös Allianz Trade’iga, üleilmse juhtivettevõttega krediidikindlustuse valdkonnas, ettemaksete kindlustamise teenust, mis pakub lisakaitset just selliste olukordade puhul.