• Jaga lugu:

  Pilvetehnoloogia lennutab Microsofti

  Microsoft üllatas tulemustega nii investoreid kui analüütikuid, veduriks pilvetehnoloogia.Foto: EPA

  Tehnoloogiahiid rõõmustas neljapäeval investoreid, kui ettevõtte aktsia hakkas pärast pilvetehnoloogia arengust tingitud üllatavalt häid tulemusi rallima.

  Investorite rahulolu väljendus Microsofti aktsia liikumises, mis tõusis neljapäeval 5,9 protsenti ning ületas 60 dollari piiri, makstes reede hommikuks 60,63 dollarit. Tegemist on viimase 17 aasta rekordiga, sest viimati oli tehnoloogiahiiu aktsia tipus 1999. aastal, mil selle väärtuseks hinnati 59,56 dollarit.
  Osanikud peavad häid tulemusi muu hulgas märgiks, et ettevõtte uus tegevjuht Satya Nadella on Microsofti reformimisel ning uute suundade arendamisel jätkusuutlik. Samuti kinnitas tehnoloogiahiid, et kavatseb peagi lõpule viia ka LinkedIni ülevõtmise.
  Microsofti tulemused üllatasid nii analüütikuid kui investoreid.Foto: Äripäev
  Microsofti eelmise kvartali käibeks kujunes 22,33 miljardit dollarit. Eelmise aasta samal ajal oli tehnoloogiahiiu käive 21,7 miljardit dollarit. Kasum oli seejuures 76 senti aktsia kohta. Analüütikud ootasid aga 68 sendi suurust kasumit aktsia kohta.
  Veduriks pilvetehnoloogia
  Tehnoloogiaettevõte on Nadella juhtimise all teinud suuri investeeringuid, jõudmaks pilvetehnoloogiasektori liidrite hulka. Tulemustest on näha, et reformid kannavad vilja, sest suurim kasv tuli just pilvetehnoloogia arendamisest, segmendi käive kasvas ligi 6 protsenti ja oli eelmises kvartalis 6,7 miljardit dollarit. „Tulemustest saab välja lugeda, et nõudlus pilvetehnoloogia järele püsib jätkuvalt suur,“ sõnas Microsofti asepresident Amy Hood.
  Ka ettevõtte tegevjuht oli tulemustega rahul. „Nüüd võin öelda, et meie puhul pole pilvetehnoloogia vallas tegemist enam millegi idufirma-laadsega, vaid kuulume tuumikettevõtete hulka,“ rõõmustas Nadella. „Oleme kasvamas digitaalseks ettevõtteks, millel on hea turupositsioon oma klientide kvaliteetseks teenindamiseks, meie teenuste vastu tunneb huvi järjest rohkem kliente,“ lisas Microsofti tegevjuht.
  Suure kasvu tegi ärikasutajatele mõeldud pilveplatvorm Azure, mille käive suurenes möödunud kvartalis 121%. See tähendab et tehnoloogiat kasutavate klientide hulk on võrreldes varasema aasta sama ajaga tõusnud üle kahe korra.
  Edukaks osutus ka Microsoft Office 365 arendamine. Office’i müük kasvas möödunud kolme kuu jooksul 54 protsendi võrra. Samuti suurenes ettevõtte käive tänu tahvelarvutite Surface müügile, seda 38 protsendi võrra - seega pakub uus toode tugevat konkurentsi Apple’i arendatavatele iPadidele.
  Microsoft on nüüd oma pilvetehnoloogia müügi poolest maailmas teisel kohal, jäädes alla vaid Amazonile, kelle käes on ligi kolmandik turust. USA tehnoloogiahiiu taskus on seejuures 11protsendiline turuosa.
  Edukas aktsiate tagasiost
  Investorid võivad rõõmustada ka selle üle, et Microsoft lõpetas hiljuti edukalt 40 miljardi dollari suuruse aktsiate tagasiostuprogrammi ning kuulutas samas mahus välja uue. Kui tavaliselt seostatakse aktsiate tagasiostu märgiga suutmatusest kasvada, siis tehnoloogiahiid tõestab vastupidist.
  Microsofti puhul vähenes turul kaubeldavate aktsiate hulk aasta tagasi 8,08 miljonilt 7,88 miljoni väärtpaberini. See tähendas investori jaoks 2sendilist kasumikasvu aktsia kohta ning pilvetehnoloogia kasumlikkus lisas sellele veel 6 senti.
  Teised ärivaldkonnad tagasihoidlikumad
  Pilvetehnoloogia arendamise prioriteetsuse õigustatust kinnitasid ka teiste segmentide tagasihoidlikud tulemused. Näiteks X-boxidega seotud toodete müük vähenes möödunud kvartalis 5 protsendi võrra, samuti jätkas negatiivset trendi mobiiltelefonide müük, mis on nüüdseks kahanenud 72 protsendi võrra.
  Ka Microsofti arvutimüük oli jätkuvalt languses, kuid analüütikud peavad positiivseks, et tehnoloogiahiid suutis siin edestada maailma arvutiturgu tervikuna. Kui maailmas vähenes arvutite müük 3,9 protsenti, siis Windowsil töötavate arvutite müük kahanes vaid protsendi ehk 9,3 miljardi dollari võrra. Samuti on suudetud arvuti- ja tarkvaramüügi langust pidurdada - eelmise aasta samal ajal vähenes Microsofti arvutite müük 4,1 protsenti.
  Helge tulevik
  Eksperdid usuvad, et Microsofti aktsia pälvib lähiajal hulga investorite tähelepanu. „Selles on olemas kõik, mida investorid turult otsivad – on väga vähe väärtpabereid, mis näitavad kasvu ja maksavad ka dividendi ning millel on tugev juhatus,“ kiitis aktsiatega kauplev Brian Kelly. „Ettevõtte P/E suhe on 27, see on palju ahvatlevam kui näiteks 17 aastat tagasi,“ lisas investor Karen Finerman.
  Samas püsivad investorid ka kahe jalaga maa peal ning on avaldanud kartust, et pilvetehnoloogia kasv võib peagi aeglustuda.
  Ettevõtte aktsia reageeris uudisele ralliga.Foto: Äripäev
  Nii analüütikute kui ka ettevõttega seotud isikute sõnadest võib aga välja lugeda, et headesse tulemustesse panustav poliitika jätkub ka tulevikus. „Nad on nii palju investeerinud ja see toob nüüd tulu, arvata on, et pilvetehnoloogiasse paigutatakse raha ka tulevikus,“ ütles Stifel Nicolausi analüütik Brad Reback.
  Investeeringute jätkumist kinnitas ka Hood. „Me teeme kõik selleks, et saavutada pikaajaline kasv,“ lubas ta.
  Lisaks loodetakse Microsoftile helget tulevikku seoses praeguse tegevjuhi Satya Nadella isikuomadustega. Eriti on kiidetud tema suutlikkust langetada õigeid otsuseid ning suunamuutust tarkvaraarenduselt pilvetehnoloogiale. „Ta teeb õiget asja,“ kiitis ka ettevõtte endine tegevjuht Steve Ballmer.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum
Seotud lood

Massiimmigratsiooni hirmujutu ees põnnamine hoiab majandust kinni
Ülirange sisserännu kvoodi asendamisele mõistlike kitsendustega ei järgne massiimmigratsiooni ega äärmusrahvuslike mõtete populaarsuse plahvatuslikku tõusu, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Ülirange sisserännu kvoodi asendamisele mõistlike kitsendustega ei järgne massiimmigratsiooni ega äärmusrahvuslike mõtete populaarsuse plahvatuslikku tõusu, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Wolti ja Supercelli investorid toovad Soome börsile uue SPACi
Wolti ja Supercelli investeerinud idukapitalifirma Lifeline Ventures on Helsingis börsile viimas uut firmaostufirmat (SPAC), mille eesmärk on osta osalus tulevases ükssarvikus.
Wolti ja Supercelli investeerinud idukapitalifirma Lifeline Ventures on Helsingis börsile viimas uut firmaostufirmat (SPAC), mille eesmärk on osta osalus tulevases ükssarvikus.
Klotsifirma lööb keset pandeemiat rekordeid
Taani mänguklotside tootja Lego on keset pandeemiast tingitud koduspüsimist tõeliselt õitsele puhkenud, kasvatades kõvasti nii käivet kui ka kasumit.
Taani mänguklotside tootja Lego on keset pandeemiast tingitud koduspüsimist tõeliselt õitsele puhkenud, kasvatades kõvasti nii käivet kui ka kasumit.
Euroopa andis Tallinna Haigla ehitamisele rohelise tule Puudu on 140 miljonit
Euroopa Komisjon andis eile õhtul põhimõttelise heakskiidu Eesti taastekavale, sealhulgas Tallinna Haigla rajamise rahastamiseks 280 miljoni euro ulatuses.
Euroopa Komisjon andis eile õhtul põhimõttelise heakskiidu Eesti taastekavale, sealhulgas Tallinna Haigla rajamise rahastamiseks 280 miljoni euro ulatuses.