Mait Kraun • 21. november 2016 kell 9:15

Wall Street usub jõuluvanasse

Jõuluvana New Yorgi börsil.  Foto: EPA

Tundub, et paljud Wall Streeti investorid usuvad jõuluvanasse, kirjutab MarketWatchi koluminst Mark Hulbert.

Tänupühade lähenemisel ütlevad maaklerid ja analüütikud, et üks põhjus, miks aktsiaturud võiks aasta lõpus tõusta, on jõulud (Santa Claus Rally). Sellel aastal on nähtusele eriti palju tähelepanu pööratud, sest Donald Trumpiga kaasnenud aktsiaturgude tõus on kujunenud juba liiga pikaks ning vaja on uut põhjust.

Sellised maaklerid ja analüütikud on nagu jaemüüjad, kes panevad jõulukaunistused üles juba Halloweeni ajal. Tegelikult pole jõulurallil mitte mingisugust statistilist alust. Hooajaline aktsiaturgude tugevus tuleb alles pärast jõule ning see on statistiliselt ära tõestatud.

Jõuluralli on uskumise küsimus

Maaklerid ja analüütikud ei lase ennast üldjuhul häirida, et taolisel argumendil pole statistilist alust. Seega ei ole üllatav, et jõuluralli uskumus on jätkuvalt levinud. Näiteks eelmise aasta sügisel hakati Google’ist otsima järjest rohkem märksõna „Santa Claus Rally“ ning vahetult enne jõule jõudis inimeste huvi aasta kõrgeima tasemeni. Google Trendsi kogutud andmetest selgub, et samasugune muster kordub igal aastal.

Seega võime julgelt prognoosida, et inimesed hakkavad järgnevate nädalate jooksul seda märksõna järjest rohkem kasutama.

Tõsi, kõik analüütikud ei mõtle jõulurallit mainides ühte ja sama asja. Mõned viitavad turgude tõusule, mis toimub tänupühade ja jõulude vahelisel ajal. Teistele tuleb jõuluralliga seoses meelde detsembrikuu, aga ka sellel ei ole palju alust.

Õige jõuluvana saabub alles jõululaupäeval

Tõsi, detsember on aktsiaturgude jaoks hea kuu (keskmiselt), aga see ei ole parim, arvestades Dow Jonesi indeksi keskmist tootlust alates 1890datest aastatest. Juulis on aktsiaturgudel näiteks paremini läinud. Statistikute sõnul ei ole piisavat alust arvata, et detsembri tulemused võiksid teiste kuude omadest erineda.

Üks definitsioon jõulurallist, millel on ka statistiline alus, põhineb aktsiaturgude hooajalisel tugevusel (jõulude ja jaanuarikuu algus). Viimase 120 aasta jooksul on aktsiaturud tõusnud sel perioodil 76protsendil juhtudest ning Dow keskmine tootlus on olnud 1,01 protsenti. Võrdluseks võib tuua, et sarnase pikkusega ajavahemike keskmine on alates 1896. aastast olnud 0,10 protsenti ning aktsiaturud tõusid 55 protsendil juhtudest.

Mida see kõik tähendab? Aktsiaturud ei saa praegu pöörduda jõuluvana poole, et hoida Trumpi põhjustatud aktsiaturgude tõusu elus. Õige jõuluvana saabub aktsiaturgudele alles jõululaupäeval.

Hetkel kuum